در یك یادداشت مطرح شد؛

خانه سینما چه زمانی به ثبت رسید؟

خانه سینما چه زمانی به ثبت رسید؟ به گزارش هنر شهر، رئیس سیزدهمین دوره هیات مدیره خانه سینما نسبت به اظهارات رئیس پانزدهمین دوره هیات مدیره خانه سینما واکنش نشان داد.به گزارش هنر شهر به نقل از مهر، ابراهیم مختاری رئیس سیزدهمین هیات مدیره خانه سینما، پس از انتشار مصاحبه محمدعلی نجفی رئیس هیات مدیره پانزدهمین دوره خانه سینما با خبرگزاری مهر، در یادداشتی بخشی از این اظهارنظرها را اصلاح کرد.
در متن این یادداشت با عنوان «در اصلاح گزارش ثبت خانه سینما» آمده است:
رییس هیات مدیره خانه سینما – آقای محمدعلی نجفی – در مصاحبه ۴ شهریور با خبرگزاری مهر در انتها گفتگو اظهار کرده است: «کارهای بسیاری کردیم که از آن جمله ثبت خانه سینماست.»
این توضیح درستی از کاری که انجام شده نیست. خانه سینما بعنوان «موسسه فرهنگی» سال هاست که به ثبت رسیده است.
«سازمان ثبت شرکت ها» که مرجع تشخیص قانونی بودن مجامع عمومی شرکت ها و موسسات است، از دوره ای، برای پذیرش انتخابات مجمع عمومی خانه خواهان «شناسه اعضای مجمع عمومی» خانه شد. مجمع عمومی خانه از تشکل های عضو خانه سینما تشکیل شده اند که اعضای حقوقی هستند. این تشکل ها به سبب غفلت خود و مدیریت خانه و مدیریت وزارت ارشاد، تا این تاریخ، نسبت به رسمیت و قانونی شدن شان – که آنان را دارای شناسه رسمی می کرد– اقدام نکرده بودند.
در تاریخ درخواست شناسه از جانب سازمان ثبت هم، وزارت ارشاد همچنان از قانونی شدن آنان – بعنوان تشکل های عضومحور - ناتوان بود. در نتیجه سازمان ثبت از پذیرش رسمیت مجمع عمومی خانه سینما و رسمیت بخشیدن به مدیریت منتخب این مجمع خودداری می کرد. پیامد این خودداری، قانونی نبودن مدیریت خانه برای نمایندگی خانه در نهادهای رسمی و امضا اسناد تعهدآور خانه بود.
مدیریت خانه برای رفع این مشکل، از تشکل های عضو خود خواست با تاسیس تشکل های خود در وزارت کار شناسه رسمی به دست آورند.
اجرای این سیاست از مجمع عمومی دوره چهاردهم در تاریخ ۱۳۹۵/۱۲/۱۵ شروع شد. مدیریت خانه، اولین گروه اعضای ثبت شده در وزارت کار را، به جای تشکل های عضو خانه سینما، در این مجمع عمومی نشاند. حالا، با توضیح آقای نجفی، به نظر می آید اقدامی که از سال ۱۳۹۵ شروع شده، در این دوره به نتیجه رسیده است و رسمیت مجمع عمومی خانه - و مدیریت برگزیده این مجمع - در سازمان ثبت پذیرفته شده است که تبعاً در روزنامه رسمی هم – بعنوان مجمع قانونی - اعلام می شود. این اقدام را نباید بعنوان «ثبت خانه سینما» تلقی نمود.
نقد نیک و بد این سیاست و نتایج آن، موضوعی است که در فرصتی مناسب باید به آن پرداخت.


منبع:

1401/06/05
22:01:11
0.0 / 5
215
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است