چرا بازیگر شب دهم و شهرزاد، آزادی مشروط را پذیرفت؟

چرا بازیگر شب دهم و شهرزاد، آزادی مشروط را پذیرفت؟ هنر شهر: پرویز فلاحی پور، بازیگر سریال «آزادی مشروط» این مجموعه طنز را یک کار موفق می داند و از کار کردن با مسعود ده نمکی ابراز رضایت دارد اما در عین حال انتقادهایی را هم بر این سریال وارد می داند.


او معتقد است: «آزادی مشروط» برخی فاکتورها را ندارد و می توانست به لحاظ دکوپاژ و فیلمبرداری شسته و رفته تر باشد.
این بازیگر سینما و تلویزیون که سال هاست در نقش طنز دیده نشده است، خودش را در ایفای نقش های منفی و جدی موفق تر می داند و می گوید: دلم می خواست سال ها پس از سریال «اگه بابام زنده بود» باردیگر ژانر کمدی را تجربه کنم به همین خاطر «آزادی مشروط» را قبول کردم.
پرویز فلاحی پور، بازیگر نقش حاج طاها در سریال «آزادی مشروط» در گفت و گویی با ایسنا درباره ی حضورش در این سریال، نقاط قوت و ضعف، تجربه کاری اش با مسعود ده نمکی، دشواری های کار در دوران کرونا در کنار شوخی ها و طنزها صحبت کرد.
این بازیگر درباره ی نقشش در «آزادی مشروط» اظهار داشت: اهتمام کردم در این سریال به شکلی بازی کنم که مردم نقشم را دوست داشته باشند. به طور معمول به هرکاری که دعوت می شوم اگر ناراضی باشم، یا تهیه کننده و کارگردان را راضی می کنم و از کار بیرون می روم و یا این که می ایستم و تا آخرش کار می کنم. پس از سریال «اگه بابام زنده بود» که در ژانر کمدی ساخته شد تا الان کار طنز نداشتم و پس از سال ها دوست داشتم یک تجربه کمدی دیگر داشته باشم تا این که به «آزادی مشروط» دعوت شدم و از کار خوشم آمد.
او درباره ی لهجه کُردی کاراکتر حاج طاها بیان کرد: اهتمام کردم لهجه کردی را به لحن تبدیل کنم تا خدایی ناکرده به زبان و قومی توهین نشود؛ ضمن این که پدر خودم کُرد است و خودم در کنار اقوام کُردزبان بزرگ شده ام و با زبان لکی کاملاً آشنا هستم ولی با اینحال اهتمام کردم به شکلی از لهجه استفاده کنم که تصنعی به نظر نیاید. در سریال «اگه بابام زنده بود» هم لهجه کردی داشتم و نقشم را واقعا دوست داشتم.
مردم جدی بودنم را بیشتر دوست دارند
بازیگر سریال های «شب دهم»، «گل های گرمسیری»، «مرد هزار چهره»، «یوسف پیامبر(ع)» و «خانه امن» به این پرسش که مردم بیشتر شما را در کاراکترهای جدی مثل قاضی، وکیل و گاهی نقش های منفی دیده اند، خودتان بیشتر طنز را ترجیح می دهید یا نقش های جدی؟ اینطور پاسخ داد: همیشه گفته ام یک بازیگر باید بتواند ژانرهای مختلفی را بازی کند تا بتواند مانور بدهد و خودش را تست بزند، ولی به نظرم هر بازیگری در یک ژانر همیشه قوی تر است. من در سال های فعالیت هنری ام، در کل چهار کار کمدی داشتم؛ «مرد هزار چهره» آقای مهران مدیری که کمدی موقعیت بود. سریال «اگه بابام زنده بود»، فیلم سینمایی «سودا» که آن هم در ژانر طنز ساخته شد و سریال «آزادی مشروط».
فلاحی پور به ایفای نقش یاور در سریال «شب دهم» اشاره نمود و اظهار داشت: خودم فکر می کنم مردم سریال «شب دهم» را که یک کار درام بود خیلی دوست داشتند، همچنین خودم هم خیلی یاور را دوست داشتم یا کارهای دیگری مثل «گل های گرمسیری»، «خانه امن» و... که در ژانرهای کاملاً جدی و درام اجتماعی تولید شده بودند. سریال «شهرزاد» هم که ایفاگر نقشی منفی بودم باز هم مردم خیلی دوست داشتند و به نظرم کار متفاوتی بود. یک بازیگر در کاری موفق تر است که مردم دوستش داشته باشند و من فکر می کنم مردم کارهای جدی ام را بیشتر دوست داشتند.


کار با مسعود ده نمکی راحت نیست
این بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون سپس درباره ی ارزیابی اش از سریال درحال پخش «آزادی مشروط» اظهار داشت: آقای ده نمکی و تیمش برای ساخت «آزادی مشروط» زحمت کشیدند. عوامل پشت صحنه و بازیگران خیلی تلاش کردند تا کاری بسازند که مردم دوست داشته باشند؛ ضمن این که واقعا کار سختی بود. شرایط کرونائی از یک طرف و از طرف دیگر آنها که با آقای ده نمکی کار کرده اند می دانند که کار با ایشان راحت نیست. شاید به نظر برخی راحت بیاید اما واقعاً اینطور نیست.
بازیگر «آزادی مشروط» در عین حال نسبت به برخی صحنه های این سریال انتقاد نمود و اظهار داشت: با تمام سختی های کار و شیرینی های پشت صحنه و رضایتی که از کار کردن با تیم آقای ده نمکی داشتم اما این را هم می گویم که نورِ کار و صدا در بعضی جاها گرفتار مشکل می شود که البته مشکل صدا به خاطر ماسک هایی بود که روی صورت داشتیم. فکر می کنم در مونتاژ هم یکسری کارهایی انجام شد و رنگ ها کمی بر هم ریخت؛ البته من تمام قسمت ها را ندیده ام، شاید الان درست شده باشد. به نظرم خیلی جاها می توانستند دوربین روی دست کار نکنند اما آقای ده نمکی همه کار را با دوربین روی دست گرفتند.
انتقاد از تکرارهای «آزادی مشروط»
فلاحی پور با سپس با انتقاد از وجه تکرار در سریال آزادی مشروط، اشاره کرد: یکسری اتفاقات و شوخی ها در داستان این سریال مدام تکرار می شود که شاید در پخش درست شده باشد، چون من همه قسمت ها را ندیده ام ولی در کل با تکرار مخالفم. حتی خود آقای ده نمکی هم همان موقع تذکر می داد که شوخی ها را تکرار نکنید. در تدوین هم گویا برخی جاها مرتفع نشد. برخی جاها تکرار خوب است اما برای مثال تکرار یک جوک می تواند نتیجه عکس داشته باشد. هرچند تکرار اگر هوشمندانه و درست باشد جزو عناصر کمدی است و بسیاری از کمدین های معروف از این روش استفاده می نمایند.
فلاحی پور سپس با اشاره به دشواری های ساخت این سریال در روزهای کرونا هم اظهار داشت: خود من در طول کار یک دفعه به کرونا مبتلا شدم. آن زمان همه می ترسیدند به ویژه که ما در محیط های بیمارستانی خیلی حضور داشتیم، یعنی چیزی حدود ۴۰ روز در بیمارستان ها کار کردیم و خیلی برایمان خطرناک بود. از سویی دیگر پروژه «آزادی مشروط» کار شلوغی بود، هنرور زیاد داشت و کنترل کردن این همه آدم واقعا مشکل بود اما در نهایت به خداوند توکل کردیم و کار را پیش بردیم. ان شاءالله که کار خوبی شده باشد و مردم دوست داشته باشند.
نمی توانم نمره عالی به «آزادی مشروط» بدهم
این بازیگر در پاسخ به این که چه نمره ای به «آزادی مشروط» می دهید؟ اشاره کرد: بالای ۵۰ نمره می دهم اما نمره خیلی عالی هم نمی دهم چون یکسری فاکتورها را واقعاً ندارد؛ یعنی این که می توانست به لحاظ دکوپاژ و فیلمبرداری شسته و رفته تر باشد اما طبیعتا زمان بیشتری می برد. اگر بخواهید تک دوربین کار کنید تولید یک سریال تلویزیونی بالای ۶ الی ۷ ماه زمان می برد و کار دشواری است چون سریال «بی نشان» اینطور ساخته شد و ما چیزی حدود هفت ماه درگیرش بودیم اما «آزادی مشروط» در چهار ماه ساخته شد. به قول قدیمی ها همیشه می گویند سرعت، دشمن کیفیت است و من معتقدم واقعاً همین طور است. من نمی توانم به «آزادی مشروط» نمره ۹۰ یا ۱۰۰ بدهم اما نمره ۵۰ یا ۶۰ برایش خوب است.
او درباره ی خلق همزمان لحظه های طنز و غمبار در این سریال که با موضوع کرونا ساخته شد، چنین اظهار داشت: یکی از خصوصیات آقای ده نمکی همین است و این اتفاق در کارهای دیگرش مثل دارا و ندار، معراجی ها و... هم دیده می شود؛ یعنی ایشان به عنوان کارگردان می کوشد کاری بسازد که مردمی باشد و کل اقشار جامعه را در نظر می گیرد منتهی با نگاه خودش. آقای ده نمکی در جایگاه تهیه کننده و کارگردان بسیار آدم محترم، آرام و دوست داشتنی هستند و همین آرامشش موجب می شود کل تیم این آرامش را حس کنند و کار را جلو ببرند و این اتفاق به نظرم عالی است. من از اینکه با ایشان کار کردم بسیار رضایت دارم چون هیچ تنشی بین ما وجود نداشت.
پرویز فلاحی پور در آخر اظهار داشت: پس از سریال «آزادی مشروط» فعلا کار دیگری برای تلویزیون ندارم. برای تمامی دوستانی که برای این پروژه زحمت کشیدند آرزوی سلامتی می کنم و به همه خسته نباشید می گویم.
منبع:

1401/08/28
10:48:20
0.0 / 5
164
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است