تدوین برنامه توسعه گردشگری ایران از سرگرفته شد

تدوین برنامه توسعه گردشگری ایران از سرگرفته شد هنر شهر: تدوین و اجرای برنامه ملی توسعه گردشگری ایران ازسرگرفته شد. این طرح قبل تر زیرنظر معاونت گردشگری در همکاری با سازمان جهانی گردشگری و یونسکو در حال اجرا بود که در مقطعی متوقف گردید و بعد از تغییر مدیریت در وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، مسؤولت آن به پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری سپرده شد.


به گزارش هنر شهر به نقل از ایسنا، اولین نشست هماهنگی برنامه ملی توسعه گردشگری کشور درحالی برگزار شد که عزت الله ضرغامی ـ وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ، از پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری خواسته تا طرح برنامه ملی توسعه گردشگری جمهوری اسلامی ایران را تدوین و اجرا نماید.
این نشست یکشنبه، سیزدهم آذرماه در محل این پژوهشگاه با حضور نمایندگانی از دفتر منطقه ای یونسکو در تهران، وزارت امور خارجه، دفتر وزارتی و امور بین الملل و معاونت گردشگری وزارت خانه و مشاور خارجی طرح، برگزار شد که بنا بر گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، مصیب امیری ـ رئیس این پژوهشگاه ـ تصریح کرد: با عنایت به اهمیت و گستردگی ابعاد طرح تاکید داریم از ظرفیت کامل کارشناسی کشور در بخش های دولتی، خصوصی و مراکز علمی و دانشگاهی استفاده گردد. همکاران معاونت گردشگری شامل مدیران و کارشناسان حوزه های تخصصی و ادارات کل استانی در این طرح باید مشارکت حداکثری داشته باشند و اطلاعات و مشخصات کارشناسان و مشاوران خارجی که باید به همراه سر مشاور فنی پروژه در ایران حضور داشته باشند، از طرف دفتر منطقه ای یونسکو در اختیار پژوهشگاه قرار گیرد تا اقدامات و بررسی های لازم انجام و در فرصت مناسب نتیجه را اعلام نماییم.
در این جلسه، گزارشی مبسوط از اهداف طرح، رویکرد، روش و شیوه انجام کار، سیاست ها و راهبردهای اجرائی مورد نظر، برنامه ها و پروژه های اولویت دار که خروجی نهایی طرح خواهد بود و آخرین وضعیت پروژه و اقدامات به عمل آمده تا حالا توسط فردریک توماس ـ مشاور خارجی طرح ـ ارائه و بر نقش فقط مشورتی تیم خارجی شامل سازمان جهانی گردشگری، یونسکو و کارشناسان خارجی و در همین راستا ضرورت و اهمیت بهره مندی از ظرفیت کامل کارشناسی کشور در بخش های دولتی، مراکز علمی و دانشگاهی خصوصاً مشارکت حداکثری فعالان بخش خصوصی در استانهای مختلف تاکید شد.
علاوه بر این، پیشنهاد شروع همکاری ابتدا به شکل غیرحضوری و برخط با هدف تسریع در معرفی و انتخاب کارشناسان و مشاوران ملی حائز شرایط و چیدمان آنها در چارچوب کارگروه های تخصصی، اعلام نظر پژوهشگاه درباره ی کارشناسان و مشاوران خارجی که باید به همراه سرمشاور در این طرح بزرگ مشارکت داشته باشند، توسط مشاور خارجی ارائه شد.


این طرح قبل تر زیر نظر معاونت گردشگری با همکاری سازمان جهانی گردشگری و یونسکو از سال ۱۳۹۸ در حال بازبینی و بروزرسانی بود که اولین مرحله آن در سالهای ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ به انجام رسید و گزارش وضع موجود شامل نقاط قوت و ضعف، فرصت ها و تهدیدها، تحلیل وضع موجود برمبنای مطالعات اسنادی، نشست ها و بررسی های میدانی تهیه شده، برمبنای آن نمای کلی طرح شامل سازمان اجرائی پروژه، مشاوران و کارشناسان داخلی و خارجی مورد نظر، تقسیم کار و مسؤولیت کارگروه های تخصصی برمبنای استراتژی های توسعه، برنامه ها و پروژه های پیشران آماده شده است.
ادامه بازبینی و تدوین این طرح از تیرماه ۱۳۹۹ با همه گیری کرونا وغیبت طولانی مشاور خارجی طرح، متوقف گردید و در مقطعی هم ایران مشاور خارجی طرح را تغییر داد و الان مسؤولیت آن از معاونت گردشگری گرفته و به پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری سپرده شده است.
در قالب این برنامه قرار است، استراتژی های توسعه گردشگری در چارچوب توسعه محصول و بازاریابی، نیروی انسانی، کسب وکارهای گردشگری، زیرساخت ها، تاسیسات و خدمات، سرمایه گذاری، مدیریت و توسعه آمایشی، قوانین و مقررات حوزه گردشگری به همراه برنامه اقدام پروژه با مشارکت ذینفعان گردشگری و بهره مندی از ظرفیت ها و کمک های بین المللی تدوین شود و این برنامه به نوغی نقشه راه گردشگری ایران در بازه ای ۱۰ ساله باشد.
همین طور برمبنای توافق بعمل آمده با دفتر منطقه ای یونسکو مقرر شده تمام هزینه های در رابطه با کارشناسان خارجی از محل بودجه اتحادیه اروپا و در چارچوب پروژه کریدورهای فرهنگی جاده ابریشم و سایر هزینه های انجام طرح از طرف وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تامین گردد.
طرح تدوین برنامه ملی توسعه گردشگری کشور الزام مصوبه دولت در سال ۱۳۹۹ در چارچوب سند استراتژیک توسعه گردشگری کشور را نیز با خود به همراه دارد.
منبع:

1401/09/13
15:11:15
0.0 / 5
214
تگهای خبر: برنامه , پژوهش , خدمات , فرهنگی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است