کشف یک کارگاه زیرزمینی مومیایی کردن

کشف یک کارگاه زیرزمینی مومیایی کردن به گزارش هنر شهر، باستان شناسان در مصر بقایای یک کارگاه زیرزمینی مخصوص مومیایی کردن اجساد را در «اقصر» کشف کردند.


به گزارش هنر شهر به نقل از ایسنا و به نقل از لایوساینس، باستان شناسانی که در سقاره مشغول کاوش بودند بالاخره خیلی از ترکیباتی که برای مومیایی کردن اجساد در مصر باستان مورد استفاده قرار می گرفتند را شناسایی نمودند. محققان همینطور دریافتند که چطور این ترکیبات متفاوت که اغلب از سرزمین های دور حاصل می شدند برای مومیایی کردن به کار گرفته می شدند.
در سال ۲۰۱۶، گروهی متشکل از باستان شناسان بین المللی کارگاه زیرزمینی مومیایی کردن اجساد را در نزدیکی هرم «اوناس» واقع در جنوب قاهره کشف کردند. درون این کارگاه که مجموعه ای از اتاق ها را دربرگرفته بود، حدود ۱۰۰ ظرف سرامیک متعلق به دوران دودمان بیست و ششم مصر باستان(۶۶۴ تا ۵۲۵ قبل از میلاد) نگهداری می شد. با این که بر روی خیلی از این ظروف توضیحات در رابطه با محتوای آنها وجود داشت، بعضی از ترکیبات مومیایی کردن در زمان کشف ناشناخته بودند.
حالا بر مبنای نتایج تحقیقاتی که در یکم فوریه در ژورنال «نیچر» انتشار یافته است، محققان صمغ هایی که روی این ظروف را پوشانده بودند را برای شناسایی محتویان آنها مورد بررسی قرار داده اند.
محققان قبل از بررسی مواد روی ظروف، می دانستند که برای بعضی از این ظروف دستورالعمل های مخصوصی همچون «بر روی سر قرار بگیرد» یا «با این ماده باندپیچی شود» نوشته شده است و بر روی برخی دیگر نام مواد داخل آنها نوشته شده بود.
اما با تحلیل و بررسی بقایای پوشش ظروف سفالی، محققان مواد روی ۳۱ ظروف از مکانهای دور و نزدیک را شناسایی نمودند. همچون این مواد به صمغ درخت «لامی» میتوان اشاره نمود که درخت بومی فیلیپین است. همینطور صمغ «پسته»(Pistacia)، نوعی از گیاهان گلدار در خانواده بادام هندی که در قسمت هایی از آفریقا و اوراسیا رشد می کنند و موم زنبور عسل هم کشف شد.
با عنایت به طراحی این کارگاه میتوان به جزئیات روند مومیایی کردن پی برد، چونکه یک اتاق به تمیز کردن جسد و یک اتاق به اجرای روند مومیایی کردن اختصاص داشته است.
به قول محققان تمامی موادی که در این کارگاه کشف شدند برای حفظ جسد کاربرد نداشتند و بعضی از آنها برای از بین بردن بوی نامطبوع مورد استفاده قرار می گرفتند و بدن را برای مومیایی کردن آماده می کردند.


1401/11/14
15:46:21
0.0 / 5
237
تگهای خبر: طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است