اعطای عالی ترین نشان آکادمیک فرانسه به احمد سمیعی

اعطای عالی ترین نشان آکادمیک فرانسه به احمد سمیعی به گزارش هنر شهر، عالی ترین نشان آکادمیک فرانسه، نشان کوماندور به احمد سمیعی (گیلانی) عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی اهدا شد.


به گزارش هنر شهر به نقل از ایسنا، در گزارش روابط عمومی فرهنگستان زبان و ادب فارسی در اینباره آمده است: «»سه شنبه، بیست وسوّم اسفندماه ۱۴۰۱، در منزل احمد سمیعی، با حضور نیکولا رُش (Nicols Roche)، سفیر فرانسه در ایران، و تنی چند از همراهان ایشان و هم همراهی افرادی از خانواده استاد، بالاترین نشان نخل آکادمیک، کوماندور، به احمد سمیعی تقدیم شد.
نخل آکادمیک نشان افتخار ملّی وزارت آموزش عالی فرانسه است که به بزرگان اندیشه، به جهت خدماتی که به همّت آنان انجام پذیرفته، اعطا می شود. سابقه اعطای این نشان افتخار، که از قدیمی ترین افتخارات مدنی است، به زمان ناپلئون و به سال ۱۸۰۸ در تجلیل از اعضای برجسته‌ی دانشگاه پاریس، به جهت مشارکت برجسته در فرهنگ و آموزش، برمی گردد.
اعطای این نشانِ افتخار به سایر بزرگان فرهنگ و آموزش در ممالک دیگر تسرّی یافت. ازجمله کسانی که در ایران موفّق به کسب این نشان شده اند میتوان به علی اکبر سیاسی (روانشناس، نویسنده و رئیس دانشگاه تهران)، احمد کامیابی مسک (مترجم و استاد درام و تئاتر مدرن دانشکده‌ی هنرهای زیبای دانشگاه تهران)، سیّدجواد طباطبایی (مولّف، مترجم و استاد علوم سیاسی)، محمّدعلی سپانلو (شاعر، مترجم و منتقد ادبی)، رضا سیّدحسینی (نویسنده و مترجم)، جواد حدیدی (نویسنده و مترجم) و ابوالحسن نجفی (نویسنده، محقّق و مترجم) اشاره نمود.
نخل آکادمیک شامل سه درجه و عالی ترین آن نشان کوماندور است (دو درجه‌ی دیگر: Class Officer، 2nd ؛Member/Knight، class 3rd )، نشان کوماندور اولین دفعه است که در میانِ متفکّرانِ کنشگرِ ایرانی، به استاد احمد سمیعی تعلّق گرفته است.
در ابتدای این بزرگداشت، استاد سمیعی به زبان فرانسه، از پَپ ان دیای (Pa NDIAYE) وزیر آموزش عالی فرانسه به جهت اعطای نشان تشکّر و از حضور سفیر و همراهان ایشان قدردانی کردند.
سپس نیکولا رُش به ایراد سخن پرداخت و نطق استاد را، که با فصاحت و درستی همراه بود، ستود و آرزو کرد که خود هم بتواند روزی زبان فارسی را آنچنان بیاموزد و تکلّم کند که استاد زبان فرانسه را سخن گفته اند.
سفیر، اعطای نشان کوماندور را بسیار نادر دانست که افراد معدودی موفّق به دریافت آن می شوند. نیکولا رُش ضمن قدردانی از سمیعی گیلانی بر نقش اثرآفرین ایشان در معرّفی آثار پرارزش فرانسه به زبان فارسی و هم سهم بسزای استاد در فرهنگ و هنر جهان تاکید و گزارشی مجمل امّا دقیق از زندگی و آثار استاد بیان کرد که نشان دهنده‌ی آگاهی عمیق سفیر فرانسه از احوال سمیعی گیلانی بود.
در انتها سخن، سفیرِ فرانسه با احترام، نشان «فرمانده نخل آکادمیک» را به گردن استاد سمیعی آویخت و اظهار داشت: «مراسم اعطای نشان عالی کوماندور به استاد سمیعی قرار بود طیّ مراسم ویژه ای در مرکز فرهنگی سفارت فرانسه برگزار گردد که به جهت کسالت استاد، تصمیم برآن شد که این نشان فعلا در منزل استاد به ایشان تقدیم شود. امید است، به زودی، بعد از بهبودی کامل استاد، در مراسمی دیگر به نحو شایسته تری با حضور استادان و فرهیختگان از استاد تجلیل شود.
استاد احمد سمیعی چهره آشنای فرهنگ ایران است. او را به حق باید قهرمان فرهنگ ایران شمرد. ذهن روشمند، خلّاق، نواندیش و به خصوص انسانی خصوصیت بارز استاد سمیعی است که همچنان در عمر پربار خود زنده و تروتازه نگاه داشته است و این تازگی و حلاوت محصول مداومت وی در خواندن، تحقیق و «به روز بودن» است به ویژه، اُنس به خواندن رمان او را «فارغ از دنائت ها و دل مشغولی های بی قدر، به جهانی آرمانی و اثیری» برده و با «زندگی دیگران و به زندگی هایی دیگر» دمخور و آشنا کرده و با همنوعان خود همحسّی یافته است. دوام عمر با عزّت استاد احمد سمیعی (گیلانی) را از خداوند خواستارم.»1401/12/24
13:30:47
0.0 / 5
54
تگهای خبر: آموزش , تئاتر , خدمات , فرهنگی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است