اصفهان در آیینه نوروز،

آشنایی کودکان با بناهای تاریخی به شیوه مدرسه مان

آشنایی کودکان با بناهای تاریخی به شیوه مدرسه مان هنر شهر: اصفهان نوروز درحالی سپری می شود که اعضای گروه «مدرسه مان» در دو حمام شاهزاده ها و علیقلی آغا با روشی جدید و با بهره گیری از بازی و کارهای ویژه کودکان، آنها را با این دو بنای تاریخی آشنا می کنند.منا جمدیان، یکی از دانش آموختگان رشته دیرینه شناسی دانشگاه هنر اصفهان است که راه اندازی «مدرسه مان» برای آموزش میراث فرهنگی به کودکان از کوشش های او دراین زمینه حکایت دارد. او و سایر اعضای مدرسه مان این روزها هم زمان با نوروز ۱۴۰۲ دو کارگاه ویژه کودکان را در دو حمام شاهزاده ها و علیقلی آغا برپا کرده اند.

جمدیان دراین باره به ایسنا اظهار داشت: در امتداد کارهای «مدرسه مان» درباب آموزش مباحث میراث فرهنگی به کودکان، امسال و در نوروز ۱۴۰۲ به برگزاری دوکارگاه تخصصی ویژه کودکان در حمام شاهزاده ها و حمام علیقلی آغا پرداخته ایم و هدف این است که کودکانِ بازدیدکننده در این دو بنا، بدون توضیحات معمول راهنمایان که طبیعتاً برای این گروه سنی جذابیت ندارد از این حمام های تاریخی شاهزاده ها و علیقلی آغا بازدید دقیق تر و جذاب تری داشته باشند.

او افزود: بر این اساس و باتوجه به عناصر و المان های شاخصِ موجود در حمام شاهزاده ها و حمام علیقلی آغا، بطور جداگانه فعالیت ها و بازی هایی در هر دو بنا برای کودکان طراحی شده و از رنگ نیز برای افزایش این جذابیت استفاده شده است.

ایده پرداز شکل گیری «مدرسه مان» توضیح داد: این کارگاه شامل بازی ها و کارهایی است که لازمه آن دقت و نگاه ویژه در این دو بنای تاریخی است. کودکان همراه با اعضای تیم مدرسه مان که در هریک از این دو بنا حضور دارند از دو حمام شاهزاده ها و علیقلی آغا بازدید می کنند. البته این بازدید بدون توضیحات معمولی است که در بناهای تاریخی شکل می گیرد، اما فعالیت ها و بازی ها به نحوی تنظیم شده است که کودکان برای انجام آنها نیاز دارند تا فضای حمام و ترئینات آنرا با دقت ببیند و سپس به انجام آن بازها و فعالیت ها بپردازند.

جمدیان که پایان نامه خودرا نیز به اهمیت ارتباط میان کودک و میراث فرهنگی اختصاص داده بود، اشاره کرد: دو کارگاه مورد اشاره ی مدرسه مان، تا ۱۲ فروردین ماه از ساعت ۹ بامداد تا ۱۸ عصر در دو حمام شاهزاده ها و علیقلی آغا دایر است و هدف این است که کودکان به گونه ای دیگر و با دقتی افزون تر به بازدید از این دو بنای تاریخی بپردازند.

منبع:

1402/01/08
18:27:18
0.0 / 5
183
تگهای خبر: آموزش , طراحی , فرهنگی , كودكان
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است