تلفیق نقاشی و معماری در نمایشگاه تکه گم شده

تلفیق نقاشی و معماری در نمایشگاه تکه گم شده به گزارش هنر شهر، اصفهان نمایشگاه نقاشی «تکه گم شده» حاوی مضامینی از ناخودآگاه انسانی است که هنرمند در فرم معماری امروزی به جست وجوی آنها پرداخته است.سحر غلامپور در گفتگو با ایسنا، اظهار نمود: ازآنجایی که خوانش روانشناسی از معماری، نشان دهنده ناخودآگاه انسانی است، من برش هایی از سازه های معماری را در آثار عرضه شده در نمایشگاه نقاشی «تکه گم شده» به تصویر کشیده ام و مخاطبان در این آثار، ناخودآگاه انسان امروزی را در چارچوب سازه های مدرن خواهند دید.

او افزود: در این نمایشگاه تعداد ۲۰ اثر به نمایش درآمده که همه آنها با استفاده از تکنیک آبرنگ روی مقوا و با عرض ۳۶ و طول ۵۰ سانتی متر به صورت افقی و عمودی ترسیم شده اند. در فرایند تولید آثار، ابتدا به وسیله مقوا، ماکت را ساخته و نورپردازی کردم و بعد از قرار دادن اشیاء در داخل تصاویر، از آنها عکس برداری کرده و درنهایت، از روی عکس نقاشی ها را کشیده ام.این هنرمند که دانش آموخته رشته معماری است، به مبحث نقاشی های نمایشگاه نقاشی «تکه گم شده» هم اشاره نمود و اظهار داشت: فضاهای معماری مدرن، پیچ درپیچ بودن آن و روزمرگی انسان مدرن، بخشی از مفاهیمی است که من آنها را در آثار خود نقاشی کرده ام، هرکدام از عناصر و اشیائی که در این آثار می بینید مبین بخشی از روان ما است که شاید آنرا نادیده گرفته ایم یا مدت ها است آنرا گم کرده و یا آنرا به فراموشی سپرده ایم. برای مثال، نمود امروزی مفهوم عشق که در گذشته، الهه اروس بوده، در آثار من شمع کوچک بالداری است که من آنرا شمع اروس می نامم.

غلامپور افزود: میل انسان به طبیعت مفهوم دیگری است که آنرا در چارچوب یک برگ نقاشی کرده ام. برخی مضامین هم مانند پدیده «شکستن» هستند که تمایل به مواجهه با آنها را نداریم و من آنرا با استفاده از نقاشی یک لیوان شکسته به تصویر کشیده ام.

او بیان نمود: تلاش کردم که نمودهای امروزی کهن الگوها را در اشیاء روزمره پیدا کنم و قاب های متفاوتی از فضای معماری بی نهایتی که در ذهن ما وجود دارد را به مخاطب عرضه دهم و یا اشیاء گم شده در قسمت هایی متفاوت را یافته و به تصویر کشیده ام.این بانوی نقاش به بیانیه نمایشگاه اشاره نمود و اضافه کرد: ناخودآگاه جمعی، مخزن تصاویر ناپیدا است. این تصاویر همراه ما به این دنیا می آیند و دنیایی که ما در آن زندگی می نماییم را شکل می دهند. این تصاویر ناپیدا، محتویات و پتانسیل ها، کهن الگو یا آرکتایپ نامیده می شوند. از گذشته تابحال کهن الگوها در نمادهای متفاوتی تجلی پیدا کردند، مانند ماهی که نماد خویشتن است و یا اروس که نماد ارکتایپ عاشق است. تجسم این نمادها در طول تاریخ دستخوش تغییر شدند. حالا قلم تبدیل به اتود شده و حباب از مواد شیمیایی و مصنوعی ایجاد می شود. من در جست وجوی آرکتایپ ها در همین اشیاء روزمره هستم. اشیاء اطراف ما حاوی همان تصاویر ابدی و ازلی هستند که لابه لای ساختارها و سایه های زندگی روزمره گم شده اند. من در نقاشی هایم به کشف زاویه های جدید اشیاء پرداختم تا آن وجه کهن الگویی و اسرارآمیزشان را پیدا کنم.

به گزارش هنر شهر به نقل از ایسنا، علاقه مندان برای بازدید از نمایشگاه نقاشی «تکه گم شده» می توانند تا ۲۰ اردیبهشت ماه، ساعت ۱۶ تا ۲۰ بعدازظهر به گالری حالا، واقع در خیابان مارنان، بن بست ۶، پلاک ۱۵۲ رجوع کنند
1402/02/19
09:59:23
0.0 / 5
201
تگهای خبر: تصویر , خیابان , گالری , نقاشی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است