غافلگیری محمدعلی موحد در تولد صدسالگی

غافلگیری محمدعلی موحد در تولد صدسالگی به گزارش هنر شهر، فرهنگستان زبان و ادب فارسی محمدعلی موحد را برای تولد صدسالگی اش غافلگیر کرد. او هم در واکنش شوخ طبعانه ای به این مورد اظهار داشت: در صدسالگی تازه فهمیدم نظریه توطئه که می گویند یعنی چه، کاش به من گفته بودید که مقرر است تولد بگیرید. بامداد با تاخیر رسیدم و خیال می کردم برای کار اداری دیر کرده ام، اگر می دانستم تولدم است از شب گذشته می آمدم این جا می خوابیدم!


به گزارش هنر شهر به نقل از ایسنا، محمدعلی موحد، زاده دوم خرداد ۱۳۰۲، سال جاری صدساله می شود و فرهنگستان زبان و ادب فارسی در این روز برنامه ای برای تولد صدسالگی این نویسنده، مترجم، حقوق دان، مصحح و عضو پیوسته خود ترتیب داد.
در این مراسم فتح الله مجتبایی، حسین معصومی همدانی، محمدسرور مولایی، علی رواقی، محمود عابدی، محمدرضا نصیری، موسی اسوار، مسعود جعفری جزی، محمد دبیرمقدم، خانواده و همکاران محمدعلی موحد در فرهنگستان گرد هم آمدند تا او را غافلگیر کنند.
غلامعلی حداد عادل، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی در سخنانی در این مراسم اظهار داشت: در کنار جنبه علمی و ذوق ادبی محمدعلی موحد، اعتدال در فکر و توجه به ظرایف در نگارش و ترجمه و سخن گفتن و دقت کلام، برای مان درس آموز است.
سپس محمدعلی موحد ابتدا با شوخی اظهار داشت: پس از صد سال می بینم بحث نظریه توطئه درست است. من برای مطلب دیگری آمدم و فرمودند فلان روز بیا و خیال کردم بنده مقرر است بشینم خدمت ریاست و عرایض داشته باشند. خیلی ممنونم و خیلی لطف دارید.
او سپس پیری و سالخوردگی را به عاشقی مانند کرد و اظهار داشت: تا عاشق نشوید نمی فهمید عشق چیست و تا پیر نشوید نمی دانید پیری چیست.
موحد در ادامه در رابطه با مرثیه هایی که شاعران برای خود گفته اند، با طرح این پرسش که چرا شاعر برای خود مرثیه می گوید اظهار داشت: مرثیه نوعی استغاثه و استرحام است که ببینید به این روز افتاده ام! چرا عیادت مریض می روید؟ عده ای برای ثواب اخروی می روند ولی گذشته از این سوابق چه معنا دارد؟ این کار در واقع روحیه دادن به مریض و قوت قلب دادن است. ذات آدمی این جور خلق شده که نیاز عاطفی شدیدی دارد، اینکه کسانی دور و برش هستند و هوایش را دارند ولو به لفظ باشد. پیرنوازی برای روحیه دادن به پیرمرد است و به او قوت قلب می دهد.
او با لحن شوخ طبعانه اش افزود: خیلی ممنونم، لطف کردید اما چرا غافلگیر کردید؟! اگر از قبل می دانستم، دلم خوش بود دو روز دیگر تولدم خواهد بود. خیال کردم برای جلسه اداری دیر کرده ام، اگر می دانستم تولدم است از شب می آمدم این جا می خوابیدم!


این گزارش تکمیل می شود.1402/03/01
13:47:30
0.0 / 5
185
تگهای خبر: برنامه , دبیر
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است