گزارش مهر از دو مراسم اختتامیه؛

معرفی بهترین های موسیقی نظامی

معرفی بهترین های موسیقی نظامی به گزارش هنر شهر، مراسم اختتامیه جشنواره ملی ترنم فتح ویژه گروههای موزیک نیروهای مسلح و همینطور اختتامیه جشنواره ترنم حماسه ویژه گروههای سرود مردمی دفاع مقدس در موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برگزار گردید.به گزارش هنر شهر به نقل از مهر، مراسم اختتامیه پنجمین دوره جشنواره ملی ترنم فتح ویژه گروههای موزیک و رزم نوازان نیروهای مسلح و همینطور اختتامیه نخستین جشنواره ترنم حماسه ویژه گروههای سرود مردمی دفاع مقدس و مقاومت عصر روز چهارشنبه سوم خرداد ماه همزمان با سالروز آزاد سازی خرمشهر با حضور جانشین رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس و برخی از هنرمندان پیشکسوت در موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برگزار گردید.
پنجمین دوره جشنواره ملی ترنم فتح ویژه گروههای موزیک و رزم نوازان نیروهای مسلح و نخستین جشنواره ترنم حماسه ویژه گروههای سرود مردمی دفاع مقدس با هدف بازآفرینی حماسه های هشت سال دفاع مقدس، تقویت روحیه حماسی و سلحشوری جوانان، ارتقای کیفی رشد و توسعه هنری نیروهای مسلح در حوزه آهنگ و موسیقی حماسی میزبان گروه ها و مخاطبان بود.
محمد قاسم ناظر مدیرعامل موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس در ابتدای این مراسم ضمن ابراز خرسندی از برگزاری جشنواره ترنم فتح توضیح داد: هنرمندان و یگان های در رابطه با موسیقی نظامی با اجرای آثار و سرودهای انقلابی طی این سال ها مشغول خدمت به آحاد ملت هستند. این عزیزان از همان سالهای ابتدای جنگ تحمیلی همراه با رزمندگان اسلام در مقابل دشمن قد علم کردند.
وی اضافه کرد: خوشبختانه امروز درک درستی از اهمیت موسیقی نظامی صورت گرفته است که برگزاری این رویدادهای موسیقایی را از اهمیت زیادی برخوردار کرده است. من بر این باورم برگزاری این رویدادهای موسیقایی سبب ترغیب و تشویق نیروهای مسلح می شود و مردم هم می توانند اثر گذاری موسیقی در نیروهای مسلح را بیشتر درک کنند. اتفاقاً به همین علل بود که سعی کردیم همراه با نهادهایی چون بنیاد حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس و سازمان هنری سینمایی دفاع مقدس در برگزاری این رویدادهای موسیقایی همراه دوستان باشیم.
مدیرعامل موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس در قسمت دیگری از صحبت های خود اظهار نمود: به اعتقاد من ظرفیتهای زیادی در هنر موسیقی نیروهای مسلح وجود دارد. به همین دلیل معتقدم چنین جشنواره هایی فارغ از ارزشهای معنوی خود هم باعث کشف استعدادهای موسیقی و هم عاملی برای احیای مبحث سرود بعنوان یک گونه وحدت بخش می شود. عنصری که نقش بسیار ارزشمندی در وحدت کلمه و وحدت بخشی را ایفا می کند و می تواند دربرگیرنده ابعاد مختلفی باشد که باید ارزش های این ابعاد دریافت کرد. اتفاقاً همین جشنواره های موسیقایی ترنم فتح است که در توسعه مبحث سرود و ارتقای سطح کیفی آن نقش ایفا کند.
علیرضا امجدیان دبیر جشنواره های «ترنم فتح» و «ترنم حماسه» هم در این برنامه ضمن عرضه گزارشی از روند برگزاری این دو رویداد موسیقایی در حوزه موسیقی نظامی بیان نمود: سازمان هنری سینمایی دفاع مقدس مبادرت به برگزاری این جشنواره ها کرد. در این جهت بازآفرینی حماسه های هشت سال دفاع مقدس، تقویت روحیه حماسی و سلحشوری جوانان، ارتقای کیفی رشد و توسعه هنری نیروهای مسلح در حوزه آهنگ و موسیقی حماسی میزبان گروه ها و مخاطبان همچون اهداف مهم این رویداد بود که به واسطه همراهی بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس و دیگر مجموعه ها برگزار گردید.
وی ضمن عرضه گزارشی از روند برگزاری این دو جشنواره موسیقایی بیان نمود: از همه کسانی که ما را در امر برگزاری این دو رویداد موسیقایی قدردانی می کنم اما از همه فرماندهان و مسؤلان یگان های نظامی تقاضا می کنم تا از برگزاری هرچه باشکوه تر و باکیفیت تر این رویداد موسیقایی پرارزش حمایت کنند تا شاهد پویایی بیشتر این جشنواره ها در زمینه های مختلف باشیم.
نبی سهرابی جانشین رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس هم در قسمت دیگری از این مراسم ضمن تقدیر از دست دست اندرکاران رویداد «ترنم حماسه» و «ترنم فتح» توضیح داد: چهل و یک سال پیش در چنین روزی بزرگترین افتخار انقلاب اسلامی دفاع مقدس شکل گرفت و آن پیروزی رزمندگان اسلام در بازپس گیری خرمشهر عزیز بود و اگر ما امروز چهل و یکمین پیروزی را جشن می گیریم به سبب جانفشانی این عزیزان در عملیات بیت بیت المقدس بود. عملیاتی که نزدیک به ۲۱ روز طول کشید و باعث پیروزی شادمان برانگیزی شد که در روز سوم خرداد جشن گرفته شد. نبردی که پس از سه هفته نبرد بزرگ خرمشهر را آزاد کرد. رزمندگان اسلام با فرماندهی حضرت امام و وحدت کلمه در این روز پیروز شدند.
وی با بیان روایتی از دوران مبارزه رزمندگان اسلام با صدام و نقش کشورهای مختلف در پشتیبانی دشمن توضیح داد: روز آزاد سازی خرمشهر یک افتخار ملی است که امروز در کنار هم جمع شدیم که بدانیم حضرت امام چگونه رزمندگان عزیز ما را فرماندهی کرد عملیات بیت المقدس نقطه عطف هشت سال دفاع مقدس ما است که در تاریخ انقلاب اسلامی باقی می ماند. روزگاری که با حمایت همه جانبه دشمن صورت گرفت و کوشش کرد تا به نظام جمهوری اسلامی ضربه بزند.
جانشین بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس در ادامه صحبت های خود به برگزاری این جشنواره های ملی اشاره نمود و اظهار داشت: پیروزی های رزمندگان اسلام باید در تاریخ باقی بماند و نقطه عطف این نگاه امروز در کنار شما عزیزان گرامی داشته شده است. ما به همین بهانه روح شهدای انقلاب اسلامی را گرامی می داریم و برای همه رزمندگان آرزوی سلامتی داریم. امیدوارم به بهانه این رویداد با اهمیت بتوانیم سرمنشأ خدمات زیادی به انقلاب اسلامی به برکت خون شهدای انقلاب باشیم.
تجلیل از خانواده معظم شهدا و دو هنرمند پیشکسوت موسیقی
تجلیل از خانواده معظم شهدا بخش دیگری از مراسم اختتامیه جشنواره های ملی ترنم حماسه و ترنم فتح بود.
در این بخش از خانواده معظم شهید امیر سرلشگر سید مسعود منفرد، نیاکی از ارتش جمهوری اسلامی ایران، خانواده معظم شهیدان محمدرضا تیموری و جواد تیموری از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، خانواده معظم شهید مهدی رضایی مجد از فرماندهی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران، خانواده معظم شهید محمدحسین میردوستی از شهدای مدافع حرم تجلیل به عمل آمد.
قدردانی از امیرسرتیپ دوم علی نعمتی و تقی ضرابی استاد موسیقی ایرانی بعنوان دو پیشکسوت موسیقی نظامی هم بخش دیگری از این مراسم بود.
معرفی برگزیدگان اولین جشنواره ملی «ترنم حماسه – گروههای سرود مردمی دفاع مقدس و مقاومت»
رتبه اول: گروه هم خوانی محمد رسول الله (ص) از سپاه محمد رسول الله به سرپرستی رحیم قربان با اجرای سرود «طلوع سرخ الوند»
رتبه دوم: گروه کُر صبا از استان خراسان رضوی به سرپرستی حسین انفرادی با اجرای سرود «حماسه وطن»
رتبه سوم: گروه سرود «تسنیم البرز» از استان البرز به سرپرستی حمید روزبان با اجرای سرود «فجر»
معرفی برگزیدگان پنجمین جشنواره ملی «ترنم فتح – ویژه یگان های موزیک نیروهای مسلح»
رتبه اول (به صورت مشترک): یگان موزیک دانشگاه تربیت پلیس امام حسن مجتبی (ع) – فرماندهی انتظامی جمهوری اسلامی ایران و یگان موزیگ دانشگاه افسری امام علی (ع) – نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران
رتبه دوم: یگان موزیک دژبان کل ارتش جمهوری اسلامی ایران از مناطق سراسر کشور:
یگان موزیک گروه ۲۲ توپخانه شهر رضا از نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی (استان اصفهان)
یگان موزیک دانشگاه علوم دریایی امام خمینی (ره) از نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران (استان مازندران – نوشهر)
یگان موزیک تیپ ۱۵۸ متحرک هجومی شهید کشاورزیان از نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران (استان سمنان)
یگان موزیک تیپ ۳۱۶ زرهی امیر سرلشگر شهید غلامرضا مخبری از نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران (استان زنجان)
یگان موزیک مرکز آموزش علوم و فنون مکانیزه شهید رستمی از نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران (استان فارس)
تیپ مستقل ۳۱۶ امیر سرلشگر شهید قهرمان دودانگه از نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران (استان همدان)
اجرای یک قطعه نمایش و چند سرود و قطعه موسیقایی با مضامین ملی - میهنی توسط یگان های موزیک نظامی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی از بخش های مختلف این مراسم بود که در قسمت های مختلف برنامه پیش روی مخاطبان قرار گرفت.

1402/03/04
15:00:11
0.0 / 5
210
تگهای خبر: آموزش , آهنگ , برنامه , جشن
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است