ادامه نامه نگاری ها درباره نحوه انتخاب نماینده ایران در اسكار

ادامه نامه نگاری ها درباره نحوه انتخاب نماینده ایران در اسكار هنر شهر: كانون كارگردانان سینمای ایران درباره پاسخ بنیاد سینمایی فارابی درباره اسكار خارجی توضیحی ارائه داد.


به گزارش هنر شهر به نقل از مهر، چندی قبل كانون كارگردانان سینمای ایران طی نامه ای درخواست تغییر روش معرفی نماینده ایران به اسكار را داشت و پیشنهاد داده بود این امر به خانه سینما سپرده گردد. بنیاد سینمایی فارابی هم در نامه ای كه در ایام گذشته منتشر گردید درباره دلایل اهمیت انتخاب نماینده ایران در این رویداد جهانی توسط بنیاد سینمایی فارابی توضیح هایی را ارائه كرد.در ادامه این نامه نگاری ها كانون كارگردانان سینمای ایران امروز ۱۰ مرداد در نامه ای پاسخ بنیاد سینمایی فارابی را داده است. در نامه كانون اینگونه نوشته شده است:
«۱- نامه پیشنهادی كانون به ریاست محترم سازمان سینمایی در خصوص تشكیل كمیته انتخاب فیلم برای اسكار خارجی در جامعه اصناف سینمای ایران، هیچ گونه داوری نسبت به عملكرد بنیاد فارابی در شیوه انتخاب فیلم های ایرانی برای جایزه اسكار خارجی در بیش از ۲ دهه اخیر نداشته و تنها انتقال این مسئولیت به خانه سینما را خواهان شده است. هر چند بررسی و تحلیل عملكرد هر نهاد مدنی و اجتماعی كه با بودجه عمومی كشور اداره می شود، خود امری است ضروری كه سال ها مغفول مانده است.
۲- پیشنهاد كانون به روشنی در جهت سیاست های كلان نظام و كاهش تصدی گری دولت در امور مختلف و ارجاع آن به نهادهای مردمی، صنفی و خصوصی و در اینجا جامعه اصناف سینمای ایران، خانه سینما، است.
۳- حضور شماری از مدیران و مسئولان سینمایی در كمیته انتخاب اسكار خارجی شائبه های بسیاری را در نزد دست اندركاران سینمای ایران در سال های گذشته بوجود آورده كه پیشنهاد كانون جهت رفع این شائبه ها و همخوانی با مقررات اسكار بوده است.
۴- فرهنگستان هنرها و علوم سینمایی آمریكا كه مسئولیت انتخاب و برگزاری جایزه اسكار را به عهده دارد، در مقررات نود و یكمین دوره این جایزه و در ماده سیزده، مقررات ویژه جایزه اسكار فیلم خارجی و در بخش ارائه، بند یك، به صراحت اعلام می دارد: «از هر كشور دعوت می گردد تا بهترین فیلم خویش را به فرهنگستان معرفی نماید. معرفی هر فیلم تنها توسط یك سازمان، هیات داوری و كمیته تایید شده صورت می گیرد كه باید متشكل از هنرمندان و یا دست اندركاران صنعت سینما آن كشور باشد. فهرست اعضای این هیات انتخاب باید حداكثر تا روز جمعه ۸ تیر ماه به فرهنگستان معرفی شده باشند.»
این بند علی رغم ادعای روابط عمومی بنیاد سینمایی فارابی نه به علت «القای اطلاعات غلط» كه به علت صراحت روشن در مقررات اسكار مورد اشاره كانون كارگردانان سینمای ایران قرار گرفته است. كانون در طول سال های گذشته و در جهت ارتقای سینمای ایران از مشورت و كسب نظرات تخصصی افراد در حوزه های مختلف بهره برده و خواهد برد، هر چند جای تاسف دارد كه آن بنیاد محترم چنین نسبت ناروا و توهین آمیزی را نسبت به اعضای شورای مركزی كانون روا می دارد كه در سال های اخیر با فیلم های خود در عرصه های جهانی حضور بسیار موفقی داشته و تجربیات بین المللی قابل توجهی هم كسب كرده اند.
۵- لازم به ذكر است كه تعریف عرفی از دو واژه Craftspeople و Artist اشاره به هنرمندان و دست اندركاران تولید فیلم مانند، كارگردان، فیلمنامه نویس، بازیگر، تهیه كننده، مدیر فیلمبرداری، تدوینگر، سازنده موسیقی متن، طراح صدا، طراح گریم، طراح جلوه های ویژه و طراح صحنه و لباس بوده و منتقدان و مدیران سینمایی یك كشور را نمی توان در این زمره قلمداد كرد.
۶- روابط عمومی بنیاد سینمایی فارابی اشاره به سازمان های مسئول انتخاب و معرفی فیلم كشورهای دیگر به فرهنگستان اسكار داشته كه در صورت صحت این اشارات، كانون شیوه آن سازمان های مورد اشاره را هم خلاف مقررات فعلی جایزه اسكار خارجی دانسته و البته چنین مسئولیتی هم برای خود جهت اصلاح این روند غلط در آن كشورها نمی بیند.»

1397/05/10
16:07:56
5.0 / 5
3952
تگهای خبر: سینما , فیلم , كارگردان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است