اختلاف ارز مسافرتی در بانك و صرافی ۶۰۰ تومان شد

اختلاف ارز مسافرتی در بانك و صرافی ۶۰۰ تومان شد هنر شهر: اختلاف قیمت ارز مسافرتی بانكی و بازار آزاد بار دیگر زیاد شد؛ به صورتی كه اكنون هر یورو در صرافی با بانك حدود ۶۰۰ تومان تفاوت قیمت دارد.به گزارش هنر شهر به نقل از ایسنا، امروز (دوشنبه) در بازار آزاد ارز هر یورو تا ۱۶ هزار و ۴۰۰ تومان و دلار تا ۱۴ هزار و ۳۰۰ تومان معامله می گردد. این نرخ در صرافی هایی كه مبادرت به توزیع ارز خدماتی همچون ارز مسافرتی می كنند هم در همین حد بوده و تفاوت چندانی با یكدیگر ندارند.

اما از حدود دو هفته پیش، پرداخت ارز مسافرتی در بانك ها شروع شده، اما تنها با ارز یورو. آخرین گزارش دریافت شده از شعب بانك ها از این حكایت دارد كه برای امروز قیمت هر یورو حدود ۱۵ هزار و ۸۰۰ تومان تعیین شده و مسافران می توانند برای دریافت آن اقدام نمایند. بر این اساس اكنون اختلاف قیمت بین ارزی كه در صرافی ها به مسافر عرضه می گردد با آنچه كه در بانك ها پرداخت می گردد حدود ۶۰۰ تومان در هر یورو اختلاف قیمت دارد. این در شرایطی است كه پیش از آغاز به كار بانك ها برای عرضه ارز مسافرتی و همزمان با اجرای بسته جدید ارزی دولت از نیمه مردادماه این ارز در صرافی ها هم قیمت بازار شده بود و حداقل این كه هیچ رانتی به همراه نداشت.

این در شرایطی است كه در سیاست اول ارزی بانك مركزی كه از ۲۰ فروردین ماه سال جاری به مرحله اجرا درآمد و ارز با نرخ ۴۲۰۰ تومان در هر دلار و حدود ۵۰۰۰ تومان در هر یورو برای واردات كالا و همچنین ارز مسافرتی(در بانك ها) اختصاص پیدا می كرد، اختلاف قیمت بالایی را با بازار آزاد كه برای هر دلار تا بیش از ۱۰ هزار تومان و یورو تا ۱۲ هزار تومان می رسید تولید و با رانت قابل توجهی همراه شده بود. از این رو در بسته جدید ارزی، ارز یارانه ای برای مسافران حذف و آنها برای تامین نیاز خود به صرافی ها و بانك ها روانه شدند كه در ابتدای امر ابتدا در صرافی ها ارائه شد، اما به مرور بانك ها هم وارد شدند كه البته در چند روز اول اختلاف قیمت چندانی با بازار ازاد نبود ولی اكنون بیشتر شده است. این اختلاف نرخ گرچه زمینه ساز رانت خواهد بود ولی از سویی دیگر نرخ پایین تر بانك مركزی می تواند به شكلی نشانه مثبتی برای بازار باشد؛ هر چند كه در مجموع نرخ ها بالا و قابل مقایسه با چند هفته گذشته نیست.

شرایط پرداخت ارز مسافرتی در بانك ها هم به گونه ای است كه برای كشورهای همسایه حدود ۵۰۰ یورو و كشورهای دورتر تا ۱۰۰۰ یورو تامین می گردد و مسافر در هنگام خروج از كشور می تواند در فرودگاه آن را دریافت كند، در صرافی های عرضه كننده ارز خدماتی هم با عرضه مدارك سفر تا حدود ۵۰۰۰ یورو پرداخت انجام شده و در محل صرافی تحویل می گردد.
1397/06/26
15:09:37
5.0 / 5
4437
تگهای خبر: خدمات , مسافرت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است