نوع تازه ای از روایت و كارگردانی سینما

نوع تازه ای از روایت و كارگردانی سینما به گزارش هنر شهر كارگردان فیلم سینمایی گزارش فرار یوسفی كه از آبان ماه در سینماهای «هنر و تجربه» اكران خواهد شد، بیان كرد: تلاش كردم تا نوع تازه ای از روایت و كارگردانی صورت بگیرد و باورپذیری برای ما از همه چیز مهمتر بود.


حسین توقیری در گفت وگویی با ایسنا درباره محتوا و نحوه انتخاب مبحث این اثر بیان كرد: دغدغه اصلی و آنچه كه خیلی از اطرافیانمان آرزویش را داشتند رفتن از ایران بود، اكنون هم كه پای صحبت هركس می نشینی و از وضعیتش می پرسی همین ها را به تو می گویند بنابر این احساس كردم این نكته می تواند محوریت اصلی قصه ما قرار بگیرد و باید به آن پرداخته شود. در حقیقت این روند یك فاجعه است كه مردم كشوری بخواهند از آنجا بروند اما همان افراد پس از مهاجرت تمام آداب و رسوم كشورشان را در غربت انجام دهند.
او افزود: پس از تحقیقاتی كه انجام دادم مشخص شد كه با وجود آنكه این افراد شرایط بدی در كشورشان نداشتند، ناامیدی و ترس از آینده آنها را مجاب به رفتن می كرد و این نخستین تجربه سینمایی من بود و از سال ۸۹ نوشتن فیلمنامه آن را شروع كردم كه در سال ۹۰ به آخر رساندم.
او خاطرنشان كرد: سپس انتخاب بازیگران شروع شد. شش ماه تمرین كردیم و چون بازیگران تئاتری و یا نابازیگر بودند به انجام تمریناتی پرداختیم تا بچه ها برای فیلمبرداری آن آماده شوند. در این اثر از چهره های جدیدی استفاده شده و از این طریق می خواستیم باورپذیری فیلم را بالاتر ببریم.
این كارگردان كه نخستین تجربه سینمایی خویش را با ساخت این اثر پشت سر گذاشته است، با اشاره به روند ساخت فیلمش، توضیح داد: اواخر پاییز سال ۹۰ تمرین بازیگران به اتمام رسید و وارد پروسه فیلمبرداری شدیم چون بودجه ای را كه تامین كرده بودیم به صورت قطره چكانی به دست ما می رسید زمان فیلمبرداری آن هم طولانی شد. سال ۹۱ تدوین این فیلم به اتمام رسید و ارسال آن به پخش كننده ها صورت گرفت. چند نفری هم آن را قبول كردند. ما می خواستیم فیلم را با وجود آنكه روندی داستانی داشت، به صورت مستند در بیاوریم. در ابتدا هدفمان نمایش در سینما نبود و آن را برای نمایش و ارسال به جشنواره ها آماده كرده بودیم. نكته دیگر این بود كه تهیه كننده معتبر و مشخصی هم نداشتیم بنابراین اقدام جدی برای گرفتن مجوز نمایش یا اكران نكردیم. پس از مدتی فهمیدیم پخش كننده ها بدون مجوز اقدامی برای نمایش فیلم نمی كند و ارشاد فقط به ما اجازه داد تا این اثر را یكبار در محفلی هنری اكران نماییم.
توقیری كه می گوید این اثرش حدود 5 سال در توقیف ارشاد بوده و اجازه اكران نداشته، در این باره توضیح داد: از همان ابتدا فیلم را برای اكران به هنر و تجربه دادیم و درست در زمانی بوده كه اخیرا گروهی به نام «هنروتجربه» تشكیل شده بود. آنها پس از دیدن فیلم گفتند كه امكان نمایش آن در گروه «هنروتجربه» وجود دارد اما من مجوز نداشتم و آنها گفتند مشكلی نیست خودمان برای گرفتن مجوز اقدام می نماییم. این پروسه حدود هشت ماه طول كشید و بعد پاسخ دادند كه حالا باید بروی و خودت از ارشاد مجوز نمایش در هنروتجربه را بگیری. با این وجود من در این مدت ۸ ماهه خودم اقدام نموده بودم تا مجوز اكران بگیرم اما به نتیجه نرسیده بود و فیلمم مجوز اكران نگرفت. تا اینكه مدتی پیش به من پیشنهاد شد چون تیم ارزشیابی تغییر كرده است، دوباره برای گرفتن مجوز اقدام كنم. بر همین مبنا برای چندمین بار فیلم را به ارشاد دادم در حالی حدود دو یا سه سال بود كه به وزارت ارشاد نرفته بودم. در نهایت خرداد ماه امسال به ما گفتند مشكل مجوز حل شده است.
وی در آخر درباره اكران فیلمش در گروه «هنروتجربه» هم اظهار نمود: این اثر به شدت هنری است و نوع نگارش، كارگردانی و بازیگران آن همه جدید هستند. من می خواستم حرف تازه ای بزنم. بنابر این هنر و تجربه یك فضای خوب برای اكران این فیلم دارد. نكته مثبت دیگر در گروه هنروتجربه این است كه فیلم ها از یك فیلتر هنری رد می شوند و هنرمندانی كه در آن فعالیت می نمایند تلاش زیادی برای هنر كشور داشته و به شكلی پیشرو در بعضی زمینه های هنری به حساب می آیند شاید زمان ببرد تا مردم ارزش آن را درك كنند. تلاش كردم تا نوع تازه ای از روایت و كارگردانی صورت بگیرد و باورپذیری برای ما از همه چیز مهمتر بود.به گزارش هنر شهر به نقل از ایسنا، لعیا عسلی نژاد، عرفان بختیاری، كوشا نوروزی، شهرزاد احمدزادگان، مارینا عزتی امینی، امیرحسین ساعتی، پوریا نجاتیان، علیرضا توانا، مرتضی پذیره، امیرمسعود حسینی، مریم بابایی پور، علی جهانی و پویا مظفریان از بازیگران این فیلم هستند.

سایر عوامل «گزارش فرار یوسفی» كه مقرر است از آبان ماه در گروه سینمایی "هنروتجربه" اكران شود، عبارت اند از: نویسنده، كارگردان و مدیر فیلمبرداری: حسین توقیری، دستیار اول كارگردان و برنامه ریز: پویا مظفریان، تدوین: لعیا عسلی نژاد، آهنگساز: آرش اسكندرلو، مدیر تولید: امید فقیه، مجری طرح: حسین توقیری، مشاور رسانه و تبلیغات: محمد پورصادقی


 

1397/07/08
13:32:47
5.0 / 5
4690
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است