محبوبیت متزلزل دیجیتال؛

دوربین های سوپر ۸ دوباره به میدان آمدند، رستاخیز آنالوگ!

دوربین های سوپر ۸ دوباره به میدان آمدند، رستاخیز آنالوگ! هنر شهر: با شكل گیری موجی از بازگشت به فیلمسازی غیردیجیتال، تقاضا برای كار با دوربین های سوپر ۸ افزایش یافته است.به گزارش هنر شهر به نقل از بی بی سی، موج جدیدی از اقبال به فیلمسازی غیردیجیتال شكل گرفته و دوربین های سوپر ۸ در حال قیام مجدد هستند.
این روزها با وجود آنكه همه با اپلیكیشن هایی چون اینستاگرام و فوتوفانیا و توانایی فوق العاده آنها در دستكاری عكس و فیلم و افزودن فیلترهای مختلف آشنا هستند، اما ضبط تصاویر به صورت غیردیجیتال و با حال و هوای قدیمی و اورجینال محبوبیت زیادی پیدا كرده و این به مفهوم بازگشت فیلم های سوپر ۸ است.
دوربین سوپر ۸ سال ۱۹۶۵ ظهور پیدا كرد و تغییری انقلابی در كیفیت فیلم های خانوادگی دهه ۷۰ و ۸۰ میلادی رقم زد ولی با ظهور فناوری های دیجیتال كم كم به محاق فراموشی رفت ولی حالا با وجود سلطه دیجیتال بر تمام ابعاد زندگی، موج عظیمی از تقاضای برای بازگشت به حال و هوای آنالوگ شكل گرفته است.
استفاده از دوربین های سوپر ۸ كار ساده ای نیست چونكه كه شما نه تنها نمی دانید دقیقا از چه چیزی فیلم می گیرید بلكه پردازش و آماده سازی فیلم های خام آن هم ماه ها وقت می گیرند.
در همین رابطه بن مور خبرنگار بی بی سی دست به كار شده و سراغ یكی از این فیلمسازان موج نو رفته و با او درباره جنبش بازگشت به فیلمسازی غیردیجیتال و جذابیت های آن صحبت كرده است.
جرج لی فیلمساز جوان اهل ساوتهمپتون در جایی از صحبت هایش اشاره می كند: فیلمسازی غیردیجیتال به علت محدود بودن فیلم در دسترس، نیازمند نوعی نظم و دقت است و فیلمساز بیشتر از یكی دو بار حق اشتباه در برداشت ها ندارد.
او جمله ای از ورنز هرزوگ، نویسنده بازیگر و كارگردان آلمانی را در نكوهش برداشت های زیاد در فیلمسازی دیجیتال نقل می كند كه می گوید: فیلمسازی به معنای زباله سازی نیست، فیلمساز شكارچی تصویر از مكان های زیبا، خاص یا ترسناك است، برداشت را می گیرد و می رود.
سال گذشته ۳۱ فیلم در هالیوود از فیلمبرداری غیردیجیتال بهره برده اند.

1397/07/10
15:35:58
5.0 / 5
4578
تگهای خبر: بازیگر , تصویر , فناوری , فیلم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است