چند شب ساز و آواز در رودكی برگزار شد، كوشش برای فراموش نشدن

چند شب ساز و آواز در رودكی برگزار شد، كوشش برای فراموش نشدن هنر شهر: فصل نهم كنسرتهای چند شب در حالی با پروژه چند شب ساز و آواز برگزار گردید كه مدیر برگزاری این رویداد نسبت به كم رنگ شدن فرم ساز و آواز در رپرتوار موسیقی ایرانی آگهی داد.به گزارش هنر شهر به نقل از روابط عمومی موسسه فرهنگی هنری «نغمه حصار»، برخی از خواننده های برگزیده نسل چهارم موسیقی ایرانی با همراهی نوازندگان شناخته شده موسیقی ایرانی طی روزهای ۲۸ و ۲۹ آذر ماه سال ۹۷ فصل نهم مجموعه كنسرتهای «چند شب» را با عنوان «چند شب ساز و آواز» در تالار رودكی تهران برگزار كردند.
در شب اول این پروژه كه روز چهارشنبه ۲۸ آذر ماه به همت موسسه فرهنگی هنری «نغمه حصار» برگزار شد، امیر اثنی عشری و محسن میرزایی با آواز و سنتور، پوریا اخواص و محمد یوسفی با آواز و نی، علیرضا پوراستاد و عرفان گنجه ای با آواز و تار و حسین علیشاپور و حسین بامدادان با آواز و سنتور به اجرای برنامه پرداختند.
در شب دوم پروژه باز كه پنجشنبه شب ۲۹ آذر ماه میزبان دوستداران موسیقی ایرانی بود، رسول رهو و نادر فولادی نسب با آواز وسه تار، علیرضا فریدون پور و علی رسولی با آواز و تار، مهدی امامی و علی كاظمی با آواز و تار و مجتبی عسگری و قاسم رحیم زاده با آواز و تار برنامه های خودرا به مخاطبان نمایش دادند.
افشین معصومی مدیر برگزاری پروژه «چند شب» با اشاره به دغدغه های خود در برگزاری پروژه «چند شب ساز و آواز» اظهار داشت: ساز و آواز در موسیقی ایرانی جزو اركان اصلی بوده و پیچیدگی های كیفی و خاصی دارد كه هر خواننده موسیقی ایرانی می بایست از این توانایی برخوردار باشد. اما امروزه به سبب حجم ساخت موسیقی های مصرفی، كمتر به كسی به آن پرداخته و كمتر كسی باز ترغیب به شنیدن آن میگردد به صورتی كه ما شاهد كمرنگ شدن این فرم از موسیقی در رپرتوار موسیقی ایرانی هستیم.
وی با اشاره به برگزاری نهمین از مجموعه كنسرتهای «چند شب» كه روی سوژه ساز و آواز تمركز شده، توضیح داد: ما اهتمام داریم با برگزار كردن این دوره های موسیقایی به فرم های كمتر پرداخته شده در رپرتوار موسیقی ایرانی بپردازیم تا این فرم در این شرایط نامطلوب زنده نگه داشته شود. كما اینكه تا به امروز برگزاری برنامه هایی در حوزه «تك نوازی»، «دو نوازی همساز» كه تركیب های كمتر شنیده شده ای در حوزه موسیقی ایرانی هستند در امتداد همین اهدافی است كه به آن اشاره كردم.
مدیر موسسه فرهنگی هنری «نغمه حصار» در بخش پایانی صحبت های خود با اشاره به برنامه های آینده این مجموعه در پروژه «چند شب» اظهار داشت: طبق برنامه ریزی های انجام گرفته در دی ماه امسال ویژه برنامه چند شب دونوازی با محوریت سازهای ملودیك طراحی شده كه بزودی جزئیات آن اعلام میگردد. البته ما تلاش داشتیم تا آخر سال ۹۷ تمام اجراهای انجام گرفته در پروژه چند شب را منتشر نماییم كه متاسفانه این مساله اتفاق نیفتاد و ما ناچاریم این بسته موسیقایی را در سال ۹۸ منتشر نماییم.
مجموعه كنسرتهای «چندشب» به همت موسسه فرهنگی هنری «نغمه حصار» با مدیریت افشین معصومی با هدف یادآوری ریشه های اصلی موسیقی در دوره های مختلف طراحی شده كه در هر دوره به یك ساز از حوزه موسیقی ایرانی، كلاسیك و نواحی و بخش های دیگری از گونه های موسیقی پرداخته میگردد.

1397/09/30
14:21:11
5.0 / 5
4445
تگهای خبر: برنامه , جشن , فرهنگی , كنسرت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است