نادر طالب زاده مطرح كرد؛

پیشنهادبرگزاری بین المللی سوگواره هیأت، سراغ هنرمندان جهانی بروید

پیشنهادبرگزاری بین المللی سوگواره هیأت، سراغ هنرمندان جهانی بروید به گزارش هنر شهر مراسم اختتامیه هفتمین سوگواره عاشورایی عكس و پوستر هیات با معرفی برگزیدگان این رویداد در تالار نخلستان سازمان هنری رسانه ای اوج برگزار گردید.به گزارش هنر شهر به نقل از مهر، مراسم اختتامیه سوگواره عاشورایی عكس و پوستر «هیات» بامداد امروز جمعه بیست و هشتم دی ماه با معرفی برگزیدگان این رویداد در تالار «نخلستان» سازمان هنری رسانه ای اوج برگزار گردید.
حجت الاسلام رنجبر دبیر هفتمین سوگواره عاشورایی عكس و پوستر «هیات» در ابتدای این مراسم ضمن عرضه گزارشی از روند برگزاری این رویداد توضیح داد: ما در دوره هفتم به این نتیجه رسیدیم كه سطح داوری كمی بالاتر از دوره های گذشته باشد و شما می بینید كه در كتاب های عكس و پوستر این دوره تعداد آثار منتخب كمتر است. ما خواستار این هستیم كه در این حوزه شاهد ارتقا آثار باشیم.
وی افزود: از خصوصیت های خاص این دوره كه می توانیم در بخش پوستر هم به آن اشاره نمود، ارزیابی كلی آثار در كنار نگاه تخصصی است كه سعی كردیم در هر بخش تخصصی این حوزه نفر برگزیده داشته باشیم. این روشی است كه ما در دوره های آینده هم آنرا پیگیری می نماییم و بر این باورم اهمیت دادن به تك تك اجرای پوستر مبحث مهمی است كه باید به آن توجه ویژه ای داشت.
دبیر این دوره از سوگواره «هیأت» ضمن معرفی هیات داوران بخش عكس و پوستر این دوره اظهار داشت: خواهش من از همه هنرمندان این است كه در سوگواره های آتی حضور موثری داشته باشند. به صورت حتم این درخت كه امسال در هفتمین دوره خود است نیازمند آبیاری فراوانی است كه امیدوارم به هفتادمین دوره خود برسد. در این راه كمك هنرمندان متخصص حوزه عكس و پوستر و حضور موثر آنها در این جریان می تواند بهترین نقش را داشته باشد.
انتقاد از فرهنگستان زبان و ادب فارسی
محمد علی كشاورزی از هنرمندان پیشكسوت هنرهای تجسمی و عضو هیات داوران بخش پوستر هفتمین سوگواره عاشورایی عكس و پوستر «هیات» هم در ادامه این برنامه ضمن قدردانی از دست اندركاران برگزاری سوگواره اظهاركرد: زنده نگه داشتن خون امام حسین(ع) یكی از طریق های دلی وصال به معشوق ازلی و ابدی است. البته این مورد ادب و آدابی دارد كه ما می توانیم با رعایت آنها به قله برسیم. وقتی در خدمت استاد مسعود نجابتی بودیم ایشان گفتند كه مدتی پیش خدمت مقام معظم رهبری شرف یاب شده بودند كه ایشان بر لزوم جایگزینی اصطلاحات فارسی به جای اصطلاحات غربی در عرصه هنر تاكید می كردند.
وی اظهار داشت: متاسفانه شدت هجوم فرهنگی بیگانگان زیاد است اما نهادهای مربوطه همچون فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی در این زمینه كم كار هستند. اما این كم كاری مسئولیت ما بعنوان هنرمندان را كم نمی نماید.
كشاورزی تاكید كرد: به هر حال در این زمینه كم كاری زیاد است و علاوه بر این ها پذیرش فرهنگ بیگانه هم كم نیست. گویا برای دوستان هنرمند ما زحمت دارد كه اصطلاحات بیگانه غربی در حوزه هنری را اصلاح كنند. حضرت آقا همواره به هنرمندان سفارش می كنند كه از به كار بردن اصلاحات فرنگی پرهیز كنند و اصلاحات فارسی را جایگزین این كلمات كنند. ما باید آرام آرام به این سمت برویم كه چنین كاری را انجام دهیم.
هرچه زودتر دنبال جایگزینی اصطلاحات غربی باشیم
این هنرمند پیشكسوت در ادامه صحبت های خود با انتقاد از جایگزینی بعضی از واژه ها در اصطلاحات هنری عنوان كرد: یكی از طریق های نفوذ همین به كاربردن اصلاحات فرنگی در عرصه هنر است. در هر حال خطاب مقام معظم رهبری این جمع هم هست. برای انجام سفارش ایشان پیشنهاد می كنم لااقل به جای كلمه «پوستر» از كلمه «اعلان» استفاده نمائیم. این واژه هم گویاتر است و هم با زبان عربی دینی ما تناسب دارد.
برخی اعلان ها آنچنان دارای ارزش های فرهنگی هنری زیادی بودند، كه دست به دست می شدند و از دیوار كوچه و خیابان به دیوار منازل می رسیدند. این امر باآنكه در دوران امروز هم وجود دارد اما فكر می كنم هنرمندان این عرصه باید تلاش كنند كه جایگاه تاثیرگذاری عمیق تری در میان مردم داشته باشندوی اضافه كرد: این واژه همان معنای محتوای پوستر را دارد. در زمینه كلمه «لوگو» یا «لوگوتایپ» هم پیشنهاد می كنم كه از واژه «نشان» استفاده نمائیم. این واژه ها الان در بعضی اوقات استفاده می گردد اما ما باید كاری نماییم كه مردم هم چنین موضوعاتی را درك كنند. ما بهتر است در محاورات خصوصی و جمعی كه با اهل هنر داریم كاری نماییم كه از این واژه های فارسی بیشتر استفاده گردد. طبیعتا این كار كمی نیازمند وقت و حوصله است. مهم تر از اینها باور چنین كلیدواژه هایی است. یعنی تا زمانی كه به این باور نرسیم همچنان سیل واژگان بر سر ما وارد می گردد. همین جا از همه دوستانی كه اهل ادب بوده و توان ساخت واژه های معادل را دارند تقاضا می كنم در این راه كمك كنند. البته یكی دیگر از واژه ها هم كه می توان به آن اشاره نمود واژه «گرافیك» است كه به جای آن می توان از عبارت های دیگری بهره برد كه تبدیل به اصطلاح شود.
كشاورزی افزود: همه می دانیم یكی از موثرترین كارها در عرصه گرافیك بحث «اعلان» است كه هنرمندان این عرصه اگر ادب و آداب طراحی اعلان های عاشورایی را انجام دهند بطور قطع اتفاقات خوبی برای یك اثر می افتد. این مورد مهمی است. كما اینكه هنرمندان قدیمی ما اغلب بدون وضو بر سر خلق كار هنری خود نمی رفتند. آنها با دلی پاك و صداقت كامل به سراغ كارهای هنری می رفتند. پس اگر این آداب در هنر معاصر ما هم رعایت شود بطور قطع ما شاهد آثار قابل توجهی خواهیم بود.
وی اضافه كرد: در این زمینه حتی برخی اعلان ها آنچنان دارای ارزش های فرهنگی هنری زیادی بودند، كه دست به دست می شدند و از دیوار كوچه و خیابان به دیوار منازل می رسیدند. این امر باآنكه در دوران امروز هم وجود دارد اما فكر می كنم هنرمندان این عرصه باید تلاش كنند كه جایگاه تاثیرگذاری عمیق تری در میان مردم داشته باشند تا این كارها علاوه بر دیوار نمایشگاه ها به خانه های منازل هم راه پیدا كند.
طرح چند نكته انتقادی درباره آثار دوره هفتم
كشاورزی همینطور درباره اعلان های عاشورایی هم اشاره كرد: یكی از خصوصیت های اعلان این است كه باید دلنشین باشند. در این راه باید عوامل زیادی دور هم جمع شوند تا جذابیت حاصل شود. در این راه شعار مناسب، تركیب بندی، رنگ، موضوع، صفحه آرایی و مسائلی از این دست می توانند در دلنشینی یك اعلان موثر باشند. البته در این راه پیشینه اخلاقی مخاطب ها هم موثر است اما بازهم مسیر اصلی به هنرمند باز می گردد كه باید شناخت بالایی از فرهنگ مذهبی داشته و با دلی پاك و ضمیری مطمئن به خلق اثر مشغول باشد. به این مرحله رسیدن طراح نیازمند دوره سلوك است كه آرزو می كنم شما و بنده توفیق آنرا داشته باشیم.
عضو هیات داوران هفتمین سوگواره عاشورایی عكس و پوستر «هیات» افزود: در زمان داوری كه من توفیق داشتم آثار را در كنار سایر دوستان بررسی كنم به نكاتی رسیدیم كه پاره ای از این نكات اننقادی را برای شما بیان می كنم البته این دلیلی بر بد بودن همه اعلان ها نیست اما چون مجموعه این رویداد هدف تعالی و رشد مبحث «اعلان» دارد این نكات انتقادی را به شما می گوییم. به هر حال ضعف در بهره مندی مبانی هنرهای تجسمی، برداشت و كپی از آثار دیگر هنرمندان، عدم رعایت بعضی از موازین همچون انتخاب شعار نامناسب برای هیات ها، تركیب بندی ضعیف در بعضی كارها، كم توجهی به رنگ استفاده شده در اعلان ها، ضعف در صفحه آرایی، استفاده از نقوش مكمل، فضاهای مدیریت نشده در اعلان ها، استفاده نا به جا از كلمات و عبارات ارزشی و نام های مقدس همچون «شیب ریزشی» و «كلمات واژگون»، رعایت حدود خطوط كمی در طراحی همچون مواردی است كه می توانیم در این دوره به آن اشاره نمود.
كشاورزی بیان كرد: ادب و آداب طراحی اعلان برای مباحث دینی و مذهبی حتما باید رعایت شود و بهتر است پیش از طراحی چنین اعلان هایی به سیره و منش صاحب آن كاری كه انجام می دهیم انس و آشنایی پیدا نماییم تا حق مطلب را درباره این شخصیت ادا نماییم. كسب تجربه در این فضا برای یك هنرمند یك سیر و سلوك بشمار می رود و خلاقیت هم می تواند بعنوان كشف و شهود مطرح شود.
پس از صحبت های كشاورزی و پخش كلیپی از روند برگزاری سوگواره عاشورایی عكس و پوستر «هیات»، محمد جواد شرافت شاعر مذهبی به قرائت اشعاری در منقبت حضرت زینب(س) وشهدای مدافع حرم، امام حسین (ع)، حضرت عباس و حضرت فاطمه زهرا (س) پرداخت.
كاری كنید هیاتی ها عكاسان را از خودشان بدانند
علی اصغر داود آبادی نماینده هیات داوران بخش عكس هفتمین سوگواره عكس و پوستر «هیات» هم در این بخش از برنامه اظهار داشت: آن چیزی كه من اینجا می خواهم بگویم در مرحله اول خطاب به من است. چونكه این مواردی كه من اشاره می كنم یادآوری به خود بنده است.
داودآبادی: بعضی می گویند كه دنیای دیجتیال كار را برای عكاسان راحت كرده اما به اعتقاد من اصلا اینطور نیست. من بر این باورم دنیای دیجیتال كار عكاس را سخت كرده چونكه ارتقا تكنولوژی سبب می گردد كه یك هنرمند بتواند عكس بهتری بگیردوی افزود: به هر صورت آنچه در حوزه می توانیم به عكاسان شركت كننده بگوییم ریشه در هفت نكته دارد. نخستین نكته نفس حضور یك عكاس در هیات است كه واقعا مایه توفیق است و می تواند بعنوان سرمایه برای یك انسان محسوب شود. خوشا به حال هنرمندی كه در هیات بعنوان عكاس حضور دارد و می تواند به واسطه عكس قابلیت های هیات را به مخاطب نشان دهد. عكاسی یك راهی است كه باید پیموده شود و اصلا هم راه میان بری نیست. عكاسی هنری است كه باید ایستگاه به ایستگاه مقدمات آنرا آموخت پس بدانید با یك تجربه ساده نمی توان عكاس شد.
وی اضافه كرد: بعضی می گویند كه دنیای دیجتیال كار را برای عكاسان راحت كرده اما به اعتقاد من اصلا اینطور نیست. من بر این باورم دنیای دیجیتال كار عكاس را سخت كرده چونكه ارتقا تكنولوژی سبب می گردد كه یك هنرمند بتواند عكس بهتری بگیرد. از این رو پیشنهاد می كنم حضور در كنار سوژه را رها نكنید. برای همین منظور در هیات بعنوان یك حریم وقتی قرار می گیرید جزو بدنه هیات شوید كه حاضران در هیات فكر نكنند شما بیگانه اید.
داودآبادی تاكید كرد: این سبب می گردد شما تصاویری را خلق كنید كه بسیار واقعی هستند. نكته دیگر اینكه در حوزه عكاسی هیات تلاش نكنید كه از یكدیگر تقلید كنید ما باید از كلیشه پرهیز نماییم و تلاش نماییم در عین توجه به این نكته كه عكاسی پیشرفت زیادی در حوزه های نظری و عملی داشته، فضا را به سمتی هدایت نماییم راه برای خلاقیت باز باشد
سوگواره عاشورایی را به خارج از ایران ببرید
نادر طالب زاده كارگردان و كارشناس مسائل فرهنگی هم در بخش پایانی مراسم با اشاره به اهمیت مبحث هیات و آمیختگی آن با حوزه های مختلف هنر به ذكر خاطراتی از دوران حضورش در دوران دفاع مقدس و فعالیت عكاسان جنگ در ثبت لحظه ها اظهار داشت: من توفیق این را داشتم كه طی سال های گذشته از نزدیك در جریان كارها و فعالیت های هنرمندان شركت كننده در این رویداد قرار گرفتم و می توانم بگویم كه این آثار كارهای ارزشمندی هستند كه در سطح حرفه ای قابل ارزیابی اند.
وی افزود: به هر حال ما در دوران جنگ هم شاهد ثبت تصاویر بسیار فاخری بودیم كه به قدری دارای ارزش هستند كه در مقاطعی به نشریات معتبر بین المللی هم راه پیدا كرد. شما هم چنین كاری كردید كما اینكه من وقتی دلم حال و هوای عاشورا و امام حسین(ع) می كند به همین كتاب هایی رجوع می كنم كه هنرمندان شركت كننده در این رویداد عكس ها و پوسترهای آنها را طراحی كردند.
طالب زاده اضافه كرد: خوشبختانه امروز ابزار فیلمسازی و عكاسی زیاد و ارزان شده و هنرمندان می توانند در این حوزه كارهای بسیار حرفه ای را انجام دهند. امروز شما با همین دوربین هایی كه از من عكس می گیرید می توانید فیلم بسازید و حتی به جشنواره های معتبر خارجی هم راه پیدا كند. امروز همه چیز در دسترس می باشد و مانند دوران جنگ نیست كه ساخت یك فیلم مستند خیلی گران باشد.
طالب زاده: یكی از ماموریت های اصلی شما عزیزان فعال كردن شاخه های خارجی این رویداد است. در این راه پیشنهاد می كنم به سراغ هنرمندانی بروید كه به زبان ها و فرهنگ های كشورهای دیگر آشنا هستندوی افزود: در همان هم حد هم خیلی خوشحالم كه دین در این كارها حضور دارد و سبب می گردد رویدادهایی چون سوگواره عكس عاشورایی توسط هنرمندان حزب اللهی برگزار گردد. من بر مبنای همین اتفاقات خوب، پیشنهاد می كنم كه رویداد را در سطوح بین المللی هم برگزار كنید. شما می توانید فرهنگ انقلاب اسلامی را با همین كتاب های انتشار یافته به كشورهای مختلف صادر كنید.
طالب زاده اظهار داشت: یكی از ماموریت های اصلی شما عزیزان فعال كردن شاخه های خارجی این رویداد است. در این راه پیشنهاد می كنم به سراغ هنرمندانی بروید كه به زبان ها و فرهنگ های كشورهای دیگر آشنا هستند ومی توانند بعنوان كارشناس كنار شما قرار گیرند. نمونه این كارشناسان همین خانم مرضیه هاشمی است كه حتما باید دستگیر می شد تا بدانیم او چه انسان بزرگی برای صدور انقلاب است.
وی اضافه كرد: شما اگر می خواهید كارهای فاخری را انجام دهید حتما به فكر انتشاركتاب های این رویداد به زبان عربی و انگلیسی باشید. بطور قطع عكاس این كارها هنرمندان بسیار حرفه ای هستند كه آثار در حد و اندازه های جهانی می تواند مطرح شود. حتی در این راه شهر قم یك متروپلیتن بین المللی است و شهری است كه می توانیم به وسیله طلبه های بین المللی حاضر در این شهر كارهایی را برای صدور این فعالیت های فرهنگی انجام دهیم.
معرفی برگزیدگان بخش های مختلف
پس از صحبت های طالب زاده نوبت به اهدای جوایز برگزیدگان هفتمین سوگواره عاشورایی عكس و پوستر «هیات» رسید كه اسامی هنرمندان منتخب به ترتیب زیر اعلام گردید.
بخش عكس
تصاویر قدیمی: محمدرضا آقایی و مقصود سامعی سردرودی
مجموعه تصاویر جلسه هیات: رتبه اول: محمدرضا به مرام، رتبه دوم: امین رحمانی، رتبه سوم: مرضیه فریبرزی، پرویز گلی زاده
تك عكس: رتبه اول: سعید قاسمی، رتبه دوم: سید علیرضا رجایی شوشتری، رتبه سوم: علی اسداللهی
بخش اعلان (پوستر)
پوسترهای جلسات هفتگی (شایسته تقدیر): سید مهدی میر احمدی، رضا آساعی، رضا براتی، محمد جواد معصومی
پوسترهای اطلاع رسانی دهه اول محرم (شایسته تقدیر): احسان و علی جعفر پیشه، مهدی احمدی، رامین صالحی
حروف نگاری پوستر (شایسته تقدیر): محمد علی فروزش
صفحه آرایی پوستر (شایسته تقدیر): محمد صادق ایلی
تصویرسازی پوستر (شایسته تقدیر): حسین قربانی
تركیب بندی پوستر (شایسته تقدیر): محمد رازقی
ایده پردازی پوستر (شایسته تقدیر): فاطمه ربانی خواه
پوستر برتر عاشورایی: امیر مغروری
پوستر برتر اطلاع رسانی محرم: محمدرضا چیت ساز

1397/10/28
21:34:17
5.0 / 5
4029
تگهای خبر: برنامه , پوستر , تصویر , جشن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است