در افتتاحیه نمایشگاه نمایه چهل؛ دستاورد انتشارات هنرهای تجسمی

در زمینه انتشار كتاب های تجسمی ثروتمند شده ایم

در زمینه انتشار كتاب های تجسمی ثروتمند شده ایم به گزارش هنر شهر ابراهیم حقیقی، هنرمند و دبیر یازدهمین جشنواره تجسمی فجر در مراسم افتتاحیه نمایشگاه «نمایه چهل؛ دستاورد انتشارات هنرهای تجسمی» اظهار نمود: امروز در زمینه انتشار كتاب در عرصه هنرهای تجسمی ثروتمند شده ایم.


به گزارش هنر شهر به نقل از ایسنا، نمایشگاه «نمایه چهل؛ دستاورد انتشارات هنرهای تجسمی» از رخدادهای پژوهشی یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر با معرفی ۷۵۰ كتاب و با حضور هادی مظفری (مدیر كل هنرهای تجسمی و رئیس شورای سیاستگذاری جشنواره)، ابراهیم حقیقی (دبیر كل جشنواره)، امیر سقراطی (دبیر هنری) و محسن سلمیانی (دبیر اجرایی) در عرصه هنرهای تجسمی، عصر روز پنجشنبه (۲۵ بهمن ماه) در موزه امام علی (ع) راه اندازی شد.
طی بازدید از این نمایشگاه، امیر سقراطی خلاءهای پژوهشی در عرصه هنرهای تجسمی و لزوم دسته بندی حوزه ای و تاریخی كتاب ها و آثار پژوهشی این حوزه را از اصلی ترین علل افزودن این بخش به جشنواره هنرهای تجسمی فجر دانست و تصریح كرد: این دسته بندی ها نشان داده است كه در هر دوره ای نیاز جامعه، سلیقه ناشران و مخاطبان را نشان داده است. بعنوان مثال از دهه هفتاد به بعد نیاز مخاطب در انتشار كتاب های عرصه هنرهای تجسمی بیشتر مطرح بوده است.
او ضمن عرضه توضیحاتی درباره بخش های مختلف این نمایشگاه، اظهار نمود: كارهای پژوهشی در عرصه هنرهای تجسمی و تفكیك آنها كمك می نماید كه بدانیم ما در این حوزه از كجا آمده ایم و به كجا خواهیم رفت.
همینطور در بخش دیگری از این بازدید، ابراهیم حقیقی خاطره ای را از سالی كه می خواست در كنكور شركت كند، روایت كرد و اظهار داشت: یادم است كه سال ۴۶ وقتی در كنكور شركت كردم تنها یك منبع كتاب فارسی در حوزه هنرهای تجسمی وجود داشت و وقتی به دانشگاه هنرهای زیبا رفتم و در كتابخانه آن حجم از كتاب های خارجی را این زمینه پیدا كردم واقعاً شُك شدم. فكر می كنم امروز ما در عرصه انتشار كتاب در حوزه هنرهای تجسمی ثروتمند شده ایم.

سقراطی همینطور خاطرنشان كرد: آمار دقیقی از تعداد كتاب های منتشرشده در عرصه هنرهای تجسمی در چهل سال اخیر وجود ندارد، اما استنباط من این است كه دستِ كم بالای ۵ هزار جلد كتاب در این عرصه انتشار یافته كه ۷۵۰ عنوان از آنها در این نمایشگاه معرفی شده است.
كتاب های معرفی شده در این نمایشگاه ها در حوزه های اسطوره شناسی، آلبوم های هنری، آموزش هنر، تاریخ شفاهی، تاریخ نگارگری ایرانی، تاریخ هنر ایران و جهان، زیبایی شناسی و تفكر انتقادی، تصویرگری، هنرهای سنتی و ملی، مسابقات و دوسالانه های هنری، عكاسی و نظریه هنر و كاریكاتور تقسیم بندی شده اند.


در بخش «نمایه چهل؛ دستاورد انتشارات هنرهای تجسمی» یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر، ۷۵۰ روی جلد كتاب به نمایش در آمده است و از ۲۵ بهمن تا ۱۵ اسفندماه در موزه امام علی (ع) برقرار خواهد بود.1397/11/25
23:34:49
5.0 / 5
4044
تگهای خبر: تصویر , جشن , جشنواره , دبیر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است