سیف الله صمدیان در نشست شانزدهمین جشن تصویر سال:

جشن تصویر سال به سیاست زدگی گرفتار نشده است

جشن تصویر سال به سیاست زدگی گرفتار نشده است هنر شهر: دبیر شانزدهمین جشنواره تصویر سال، در یك نشست درباره تغییرات كلی و برنامه های امسال این جشنواره سخن گفت.


به گزارش هنر شهر به نقل از ایسنا، نشست خبری شانزدهمین جشن تصویر سال و جشنواره فیلم تصویر امروز سه شنبه ۳۰ بهمن ماه، با نیم ساعت تأخیر در خانه هنرمندان ایران برگزار شد‪.‬
سیف الله صمدیان، دبیر شانزدهمین جشن تصویر سال در ابتدای این نشست بیان كرد كه فضای خانه هنرمندان نسبت به دوره های اولیه برگزاری جشنواره خیلی كوچك است؛ چراكه اشتیاق شركت كنندگان خیلی بالا رفته و همه ساله این اشتیاق رشد پیدا می كند.
او افزود: البته با گذر زمان فضاها و گالری های بیشتری به خانه هنرمندان افزوده شد ولی با این وجود امسال با كمبود فضا مواجه خواهیم بود.
صمدیان با اشاره به اینكه جشن تصویر سال لقب بزرگترین گردهمایی را گرفته است، اظهار داشت: این جشن فراتر از سیاست رفته و گرفتار سیاست زدگی نشده است. همین طور در مراسم اختتامیه این جشنواره از جناح ها و تفكرهای مختلف برنده داریم بدون اینكه رویكرد فكری شركت كنندگان برای برنده شدن در نظر گرفته شود؛ البته خانه هنرمندان و فضایش سبب شده كه هر جناحی كه شركت می كند در امان باشد و ما باز خط مشی خاصی نداریم. اهتمام می نماییم همه را در كنار هم داشته باشیم.
صمدیان درباره رقابتی شدن جشنواره اظهار داشت: ۱۰ سال پیش تصمیم گرفتیم روند غیررقابتی جشنواره را تغییر دهیم ولی آن زمان یك اتفاق خاص و از دست دادن هنرمندی جوان موجب شد تصمیم بگیریم جشنواره رقابتی شود تا استعدادهای مختلف را پیدا نماییم.
وی افزود: همین طور تصمیم گرفتیم در هر بخش قسمتی را باز به یاد هنرمند جوان «محسن رسول اف» برای هنرمندان زیر سن ۲۵ سال قرار دهیم. این بخش توسط بنیاد رسول اف و خانواده او تأمین می شود. ما بودجه دولتی نداریم. امسال برگزاری ۱۰ دوره رقابتی را جشن می گیریم. در دوره های گذشته جوانان با استعدادی زیر ۲۵ سال در چهار شاخه تصویر كشف كرده ایم و این برایمان خوشحال كننده است.
دبیر جشن تصویر سال بیان كرد كه این جشنواره دو بخش فیلم و نمایشگاهی دارد و اضافه كرد: برای اكران فیلم دو سالن ناصری و شهناز خانه هنرمندان را طی ۲۰ روز در چهار سانس در اختیار داریم. برگزیده سه جشنواره فیلم به نام خانه سینما، سینما حقیقت و مستند باز در این جشنواره شركت خواهند داشت.
دبیر جشنواره تصویر سال اظهار نمود كه آرشیو ۱۰ سال فیلم رقابتی جشنواره موجود است و همین طور در این دوره ده سال بخش سینما را مرور خواهند كرد.
او افزود: این امر همانند یك كلاس آموزشی برای علاقه مندان خواهد بود. امسال همین طور با حمایت و انتخاب مستقیم بنیاد «رسول اف» بهترین هر بخش در ۱۰ سال قبل را خواهیم داشت كه به آنها یك تندیس به همراه جایزه نقدی تعلق خوهد گرفت؛ البته ۹ تندیس شامل پنج تندیس در عكاسی، دو تا در فیلم، یكی در كاریكاتور و یكی هم در گرافیك خواهیم داشت.
صمدیان با اشاره به اینكه چند سالی است بخشی برای تصاویر موبایلی از مناطق مختلف ایران در نظر گرفته شده، اظهار داشت: در این دوره سپس پنج سال كتابی از تصاویر بخش «ایران ما» را كه از مناطق مختلف ایران در عرصه ها و ابعاد مختلف گرفته شده اند، خواهیم داشت. همین طور امسال تصاویر رده های سنی مختلف جداست.
او با اشاره به كوچك بودن فضای خانه هنرمندان برای این جشنواره، اظهار داشت: بنا بر این قسمتی از عكس ها به صورت مولتی مدیا نمایش خواهد داده شد. همین طور یك گالری به نمایش مولتی مدیای پروژه های منتخب عكاسی اختصاص داده شده است.
وی در ادامه پروژهای عكاسی منتخب و نام عكاسان را نام برد: مونا هوبه فكر، كیمیا رهگذار پرتره، مصطفی نوده پروژه «ما هیچ ما یك نگاه»، ستاره سرداری زندگی روزمره نرگس آبیار، افشین آریافر تصاویر فضاسازی از دوره های گذشته، ارسلان امانتی، محمدرضا قوام پور پروژه ای از چهره های سینمایی به نام «صورت های بی نقاب»، دو عكاس از ارومیه درباره خشك شدن دریاچه ارومیه به نام «رگه های شور»، احمد معینی جم درباره اتفاقات مجلس، میلاد بهشتی، نعیم احمدی درباره تلخی بازی های جام ملت های آسیا و....
صمدیان همین طور بیان كرد كه در جشنواره امسال ۱۴۰ اثر كاریكاتور از ۶۹ هنرمند نمایش خواهد داده شد.
او اضافه كرد: امسال ۹۰۰ قاب چاپ شده روی دیوار داریم. بخش مولتی مدیا ۷۰ اثر، ۸۰ اثر از مناطق محروم به نام «تصویر محرومیت»، در گالری ممیز آثار گرافیك در بخش مدعوین را خواهیم داشت، ۱۵۶ فیلم در بخش آزاد و ۴۱ فیلم در بخش جوان وارد بخش مسابقه شده است.
دبیر جشن تصویر سال بیان كرد: همین طور جایزه ای به بخش عكاسی مستند اجتماعی و فعالیت خبری به افتخار وحید سهرابی ابد به نام «جایزه عكاس مطبوعاتی سال» تعلق گرفته كه یك تندیس و یك جایزه نقدی خواهد داشت.
او بیان كرد كه امسال در مراسم افتتاحیه از رضا میركریمی تقدیر و از كتاب سه جلدی فریم به فریم سه فیلم گاو، باد صبا و ناخدا خورشید رونمایی خواهد شد. این كتاب توسط انتشارات تصویر ایران به چاپ رسیده است.
او همین طور اظهار نمود كه فایل اصلی تصاویر عكاسانی كه در گذر سال ها در جشنواره تصویر سال شركت كرده اند را در اختیار دارند و قصد دارند این عكس ها را با اجازه هنرمندانشان در خارج از كشور به نمایش بگذارند.
صمدیان درانتها اعلام كرد، اختتامیه شانزدهمین جشن تصویر سال هفدهم اسفند ماه برگزار می شود.1397/11/30
14:34:30
5.0 / 5
3826
تگهای خبر: برنامه , تصویر , جشن , جشنواره
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است