با امضای تفاهم نامه ای؛

مركز نوآوری و شتابدهی تخصصی سینمای ایران ایجاد می شود

مركز نوآوری و شتابدهی تخصصی سینمای ایران ایجاد می شود به گزارش هنر شهر تفاهم نامه راه اندازی اولین مركز نوآوری و شتابدهی تخصصی سینمایی ایران میان ستاد فرهنگ سازی اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری و بنیاد سینمایی فارابی منعقد شد.


توسط معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی؛
به گزارش هنر شهر به نقل از ایسنا، علیرضا تابش رئیس بنیاد سینمایی فارابی امروز در مراسم امضای این تفاهم نامه اظهار نمود: طرح جامع سینمای ایران ۲ ساله شد. این طرح بعنوان یك سند چشم انداز ۱۰ ساله صنعت سینما را ترسیم می كند و دارای ۱۰ راهبرد اساسی است. یكی از این راهبردهای مهم در این سند نهضت تولید محتوا و توجه ویژه به بازارهای داخلی و بین المللی است.
تابش افزود: امضای این تفاهم نامه میان بنیاد فارابی و ستاد فرهنگ سازی اقتصاد دانش بنیان معانت علمی مسیر تحقق دستیابی به این راهبرد اساسی را تسهیل می كند. چونكه صنعت سینما هم اكنون نیاز به نسلی خلاق و تزریق ایده های نوآورانه دارد تا شاهد رونق زیست بوم جدید در عرصه صنایع خلاق باشیم. پس ایجاد مركز نوآوری و شتاب دهی می تواند این حركت را شتاب دار كند.
وی فعالیت های بنیاد فارابی در صنعت سینما را تسهیل گرانه خواند و اظهار داشت: امضای این تفاهم نامه در آخرین روزهای سال ۹۷ را به فال نیك می گیرم. این هم افزایی با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری هم با عنایت به تجربه این نهاد در حوزه فعالیت های نوآورانه برای صنعت سینما اقدام خوشایندی است.
صنعت سینما نیازمند نگاه ویژه و نوآورانه تری است
پرویز كرمی، دبیر ستاد فرهنگ سازی اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی هم انعقاد این تفاهم نامه را گشودن درهای ورود نوآوری و فناوری به هنر- صنعت سینما دانست و بیان كرد: این تفاهم نامه همكاری كه میان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به امضاء رسید، نفوذ علم و فناوری های مختلف و متنوع به حوزه فرهنگ و هنر را پایه ریزی می كند؛ اما هنر-صنعت سینما نیازمند نگاه ویژه تری در بهره گیری از فناوری و نوآوری های امروز است. در این راستا نشست هایی با حضور دكتر ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاونین و سینماگران انجام شد كه نتیجه آن تلاش در ایجاد این مركز نوآوری و شكوفایی در حوزه های مختلف فرهنگ و هنر و خصوصاً هنر سینما است.
افزایش گردش مالی سینما به ۵ هزار میلیارد تومان

دبیر ستاد فرهنگ سازی اقتصاد دانش بنیان افزود: گردش ۲۶۰ میلیارد تومانی صنعت سینما نشان از اهمیت این حوزه دارد؛ اما ظرفیت در این صنعت بسیار بیشتر از وضعیت فعلی است. باید تلاش نماییم تا با ایجاد بازارهای جدید مانند وب سری ها، سینمای دیجیتال، انیمیشن و تولید محتواهای جدید، این بازار را به رقم ۴ تا ۵ هزار میلیاردی آن نزدیك نماییم. هنر-صنعت سینما در كشور بیشتر به تولید و نمایش پرداخته، اما بنیاد فارابی با نگاه استارتاپی خود موضوعات دیگری را رصد كرده است كه با این تفاهم نامه و ایجاد مركز نوآوری حركت در این راه آغاز می شود.
كرمی، تولید محتوای خلاق را بنیان اصلی هنر-صنعت سینما دانست و اظهار داشت: بهره مندی از مدلهای كسب و كار جدید بازار بزرگ تری را برای محتوای تولید شده در صنعت سینما ایجاد می كنند.
او همینطور با بیان خاطره ای از شكل گیری استارتاپ موفق "دیرین دیرین" كه آن هم برای اولین بار با مشاركت ستاد فرهنگ سازی اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری انجام شد، اظهار داشت: با ایجاد اولین مركز نوآوری و شتابدهی سینمای ایران به موضوعاتی همچون سریال های اینترنتی، سریال های شبكه خانگی و انیمیشن و بهره گیری و به وجود آوردن استارتاپ های حوزه هنر-صنعت سینما پرداخته می شود. همین طور بر طبق این تفاهم نامه با همكاری بنیاد فارابی پتانسیل های حوزه علم و فناوری و دستاوردهای آن به موضوعات فیلمنامه ورود می كند و روایت گری فتوحات جهاد علم و فناوری بیشتر نمایش داده می شود.
رسوخ نوآوری در سینما پیگیری می شود
همین طور اسماعیل قادری فر، رئیس مركز توسعه فناوری های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری هم عنوان كرد: رسوخ نوآوری در حوزه هنر و صنعت سینما با امضای این تفاهم نامه پیگیری می شود. همین طور این اقدام نشان داده است كه عزم معاونت علمی برای توسعه نوآوری در كشور محدود به حوزه های پیچیده همچون علوم نانو و بایو نیست، بلكه هنر و فرهنگ را هم مد نظر قرار دارد.
قادری فر در ادامه ابراز كرد: اساس شكل گیری ستاد فرهنگ سازی اقتصاد دانش بنیان در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری هم اتصال جریان نوآوری به صنایع مختلف فرهنگی همچون سینما است. این ستاد تا كنون با تعاملات و استفاده از ظرفیت نوآوران جوان تا كنون اقدامات اساسی در این عرصه انجام داده و نهضت فرهنگ سازی، ترویج و تولید محتوا را پایه ریزی كرده است. ایجاد این مركز نوآوری هم مقدمه ای برای آغاز فعالیت های نوآورانه در صنعت سینما با استفاده از ظرفیت نیروی خلاق است.
شاهراهی جدید برای سینمای ایران
محمد ابوالحسنی، مدیرعامل شركت مجری شتابدهنده در این تفاهم نامه هم اظهار نمود: سینما و صنعت تصویر از آشنایی با متدهای جدید كسب و كار و شیوه های جدید كسب درآمد سود خواهد برد.
وی با اشاره به اینكه بازار بالفعل امروز سینمای ایران در بهترین حالت ۲۵ درصد ظرفیت واقعی این بازار است، افزود: مركز نوآوری و شتابدهی هدفش افزایش این سهم است. سینمای ایران برای رشد، چاره ای جز ایجاد پیوند وثیق با صنایع نوین، مجاور و خلاقیت محور ندارد، مركز نوآوری و شتابدهی، با حمایت ستاد فرهنگ سازی اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و بنیاد سینمایی فارابی این پیوند را ایجاد خواهدنمود.
ابوالحسنی همین طور ابراز كرد: مركز نوآوری و شتابدهی، شاهراهی خواهد بود برای ورود نیروهای تازه نفس به سینمای ایران، مركزی كه هوایی تازه در فضای سینمای ایران جاری خواهدنمود و در كنار سینماگران، فناوران تازه نفس و صاحبان سرمایه های پاك و صنایع خلاق را گردهم جمع خواهدنمود.
بر طبق این گزارش، هدف از امضای این تفاهم نامه پشتیبانی از تاسیس مركز نوآوری و شتابدهی سینمای ایران با ماموریت فرهنگ سازی اقتصاد دانش بنیان، جذب شتابدهنده ها، استارتاپ ها و شركت های دانش بنیان است.
همین طور این تفاهم نامه در امتداد سیاست های كلی كشور برای توسعه اقتصاد دانش بنیان و ایجاد زیست بوم كارآفرینی برای فارغ التحصیلان دانشگاهی و هنرمندان نوجو و خلاق منعقد شده است.1397/12/27
22:44:41
5.0 / 5
4158
تگهای خبر: انیمیشن , تصویر , دبیر , سریال
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است