در هم اندیشی هنرمندان بسیجی مطرح شد؛

بودجه بسیج هنرمندان دو برابر می شود، روایتی از چند تذكر تندوتیز

بودجه بسیج هنرمندان دو برابر می شود، روایتی از چند تذكر تندوتیز به گزارش هنر شهر تازه ترین نشست هم اندیشی هنرمندان بسیجی با حضور جانشین سازمان بسیج مستضعفین و برخی از هنرمندان و كارشناسان فرهنگی در پادگان ولی عصر(عج) برگزار گردید.به گزارش هنر شهر به نقل از مهر، نشست هم اندیشی هنرمندان بسیجی با سردار محمدحسین سپهرجانشین سازمان بسیج مستضعفین عصر روز شنبه ۲۵ فروردین ماه در پادگان، ولی عصر (عج) اجرا شد.
در این نشست جمال شورجه، محمدتقی فهیم، كوروش زارعی، جمشید جم، رضا اسماعیلی، كمال الدین شاهرخ، حسین اسرافیلی، مصطفی محدثی خراسانی و تعدادی دیگر از چهره های هنری و ادبی كشور حضور داشتند.
پیشنهاد اجتماع ۲۰ هزار نفری در پشتیبانی از سپاه
سیدمحمد حسینی وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی در ابتدای این نشست ضمن تاكید بر جریان سازی فرهنگی توسط هنرمندان درباره بیانیه گام دوم انقلاب، گفت: وظیفه جریان هنری فقط پرداختن به مسائل اقتصادی، علمی و پژوهشی نیست بلكه هنرمندان باید جریان سازی فرهنگی داشته باشند تا بیانیه گام دوم مورد فراموشی قرار نگیرد. بیانیه گام دوم ابعاد مختلفی دارد؛ ابتدا آرمان بزرگی را گفته اند كه تشكیل تمدن نوین اسلامی است. اصلاً هنرمندان چه ایده و نگاهی نسبت به تمدن اسلامی دارند؛ آنچه كه در قرن چهار و پنجم بوده و آنچه باید در آینده وجود داشته باشد. چراكه گذشته نمی تواند عیناً تكرار شود بلكه باید از تجربیات گذشته بهره گرفت. یا در زمینه زمینه سازی ظهور كه در آن آرمان بزرگ مطرح شده كه در بیانیه وجود دارد.
وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی به هفت دستاورد یاد شده در بیانیه گام دوم پرداخت و عنوان كرد: تك تك هفت دستاورد یاد شده در بیانیه گام دوم می تواند سوژه برای كار هنری باشد. در روزهای دهه فجر بمب باران تبلیغات و تحریف بود. بی بی سی و دیگران با نگاه خودشان ۴۰ سال انقلاب را تحلیل می كردند و می خواستند همان نگاه را القا كنند. یعنی یك گذشته تیره و تار و یك آینده ای كه معلوم نباشد چیست.
حسینی دلیل صدور بیانیه گام دوم را ضعف فعالیت مجموعه های فرهنگی عنوان نمود و اظهار داشت: شاید یكی از دلایلی كه حضرت آقا تصمیم به صدور بیانیه گام دوم گرفتند؛ ضعف و كم كاری مراكز پژوهشی ما بوده بنابراین شخصاً دست به كار شدند. تك تك واژه هایی كه ایشان در بیانیه یاد شده قرار داده اند حساب شده است و انتظار دارند ما روی این مسائل كار نماییم. امیدواریم در همه زمینه های تئاتر، موسیقی، هنرهایی تجسمی، شعر و داستان و سایر زمینه ها بتوانیم در این زمینه كار نماییم و صاحبان فكر ایده بدهند و هنرمندان هم تولیدات داشته باشند. البته یك مورد كه حضرت آقا خیلی مشخص به آن تاكید و فرمودند بعداً درباره آن صحبت خواهیم كرد، «سبك زندگی» است. چیزی كه خیلی واضح است به هنرمندان مربوط می شود. موضوعاتی كه در همین سریال ها و بازی های كامپیوتری می بینیم كه چگونه فرهنگ و سبك زندگی غربی القا می شود. ازاین رو هنرمندان ما متقابلاً باید كار كنند و از ابزارهای جذاب برای این مساله استفاده گردد.
وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه به نام گذاری سال ۹۸ اشاره و اظهار داشت: در زمینه تولید كالاهای هنری باید تحرك بیشتری داشته باشیم چراكه نیروهای جوان فارغ التحصیل زیادی وجود دارد كه باید طرحی برانداخت تا از این ظرفیت ها بهتر استفاده گردد.
حسینی با اشاره سیل های اخیر كشور توضیح داد: خیلی ها در این سیل اخیر خانه هایشان را از دست دادند و نیازهای مختلفی دارند چراكه در اماكن عمومی اسكان داده شده اند بنابراین بی كار هستند و آلام روحی دارند؛ هنرمندان در این زمینه چه كار می توانند بكنند؟ در اینجا نباید تنها عكس یادگاری گرفته شود بلكه لازم است هنرمندان متعهد در این مناطق مستقر و حضور فعال داشته باشند.
وی در انتها به اقدام نابخردانه ترامپ اشاره نمود و اظهار داشت: تروریستی خواندن سپاه منشأ این شد كه انسجام و شوری در كشور شكل گرفت بنابراین عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد. الان گرایش به سپاه بیشتر شده است. به همین دلیل پیشنهاد می كنم با اینكه انجام هماهنگی یك اجتماع ۱۰۰ هزار نفری در استادیوم آزادی دشوار می باشد اما حداقل یك اجتماع ۲۰ هزار نفری را در پشتیبانی از سپاه با حضور اقوام و نمادهای مختلف برگزار نماییم كه نمایندگان حشدالشعبی، حزب الله لبنان، انصارالله، فاطمیون، زینبیون حضور داشته باشند تا مانور قدرتی صورت گیرد.
خاكریز سینما دست سكولارها و لیبرال هاست
جمال شورجه كارگردان سینما هم در ادامه این نشست در سخنانی ضمن هم دردی با سیل زدگان كشورمان گفت: بخش عمده ای از مردم ما در جنوب كشور همچنان در گیر سیل نابهنگام هستند كه هیچ كس پیش بینی آنرا نمی كرد؛ دست تقدیر این اتفاق را رقم زد و شاید هم مورد امتحان هستیم. همه مردم مثل زمان دفاع مقدس آستین ها را بالا زده اند و جنگ با آب را آغاز نموده اند كه خداوند آنها را یاری كند و البته مسؤولین هوشمندانه از بركات این نعمت الهی استفاده كنند.
وی با تاكید براینكه صحبت از قبیله سینما خیلی زیاد است، اظهار داشت: من از قبیله سینما هستم و خودم را كمترین و بی هنرترین این عرصه می دانم ولی نزدیك به ۴۰ سال است در این عرصه دستی بر آتش دارم اما بر این باورم خیلی از مسائل این حوزه امروز دست ما نیست. سینما خاكریزی است كه دست سكولارها و لیبرال هاست؛ همانطور كه پاره دیگری از هنرهایمان چنین است.
این كارگردان سینما اهتمام بسیج در فعالیت های سینمایی را باعث بازپس گیری سنگرهای از دست رفته فرهنگی دانست و اضافه كرد: بدون برنامه، نگاه و استراتژی نمی توان در حوزه سینما فعالیت كرد. امروز به قدری سینما پیشرفت كرده كه اگر با برنامه و سیاست گذاری و آموزش كار نكنیم، اساساً موفق نمی شویم. سپاه و بسیج باید برای رسیدن به هنر متعالی و پیشرو تلاش و اهتمام ویژه داشته باشد. امروز یك چندگانگی در مدیریت فرهنگی ما وجود دارد كه به سبب مدیریت های جزیره ای است. اگر بتوانیم روی بچه بسیجی های مذهبی در شهرستان ها سرمایه گذاری نماییم زودتر به نتیجه می رسیم. در شهرستان ها نیاز به امر آموزش و تولید وجود دارد چراكه نیروهای و پتانسیل پای كار و انقلابی در شهرستان ها وجود دارد.
عكاسان در معرض ناتوی فرهنگی اند
كمال الدین شاهرخ عكاس و استاد دانشگاه هم در سخنانی اظهار داشت: در ۳۲ مركز استانی بسیج هنرمندان حدود ۹ هزار عكاس وجود دارد كه به صورت حرفه ای و آماتور آماده فعالیت هستند. ما از سال ۹۰ سه دوره دوسالانه عكاسی برگزار كردیم كه به سبب ركودی كه وجود داشت این اتفاق رخ نداد. معرفی آرمان ها و ارزش های اسلامی، رابطه بیشتر هنرمندان عكاس سراسر كشور، معرفی دستاوردهای انقلاب اسلامی، استعدادیابی، حفظ انسجام هنرمندان عكاس بسیجی و فعالیت های فردی و اجتماعی بسیجیان و خدمات رسانی اردوهای سازندگی، تولید هدفمند، تعلیم و تربیت و ایثار و مقاومت همچون اهداف انجمن عكس سازمان بسیج هنرمندان بوده است.
این عكاس به هدف جنگ نرم دشمن ضد كشورمان از منظر رهبر انقلاب پرداخت و اشاره كرد: در موضع عكس ناتوی فرهنگی وجود داشته كه باعث به خدمت گیری عكاسان در رشته های مختلف و مطرح كردن آنها در بستر رسانه هاست تا تمام هدف آنها جایزه گرفتن از جشنواره های بین المللی و تغییر ذائقه آنها شود.
برای مطالبات ادبی رهبر انقلاب برنامه ریزی نشده است
رحیم مخدومی در ادامه این نشست اظهار داشت: برای رصد صحیح جریان فرهنگی باید به سیره رهبر معظم انقلاب تاسی داشت. حضرت آقا وقتی آن طوری كه بنده اطلاع حاصل كرده ام، حدوداً هفته ای یك نشست با فعالان فرهنگی كه در خط مقدم هستند دارند. داغ داغ با كسانی كه در خط مقدم فرهنگی مبارزه و تلاش می كنند، نكات را دریافت می كنند. متأسفانه متولیان فرهنگی جریان های انقلابی از سیره خیلی دور هستند. پس از گذشته ۲ سال كه رئیس جدید سازمان بسیج منصوب شده اند چرا ما نباید ایشان را ببینیم تا حرف هایمان را بشنوند و متوجه شوند در حوزه های مختلف فرهنگی و هنری چه می گذرد. ما در این عرصه به سیره حضرت آقا تاسی داشته باشیم اساساً زودتر و بهتر به نتیجه خواهیم رسید.
این نویسنده به اهمیت رهبر انقلاب به نسبت به ادبیات دفاع مقدس اشاره نمود و اظهار داشت: سال ۱۳۷۱ حضرت آقا در مورد ادبیات دفاع مقدس مطالبه تیراژ ۱۰۰ هزارتایی بود كه متولیان فرهنگی انقلابی از محقق كردن آن عاجز شدند تا به آن جامعه عمل بپوشانند. در دهه ۸۰ ایشان درباره كتاب «دا» مطالبه چاپ میلیونی كردند كه این كتاب توسط مخاطب خریداری شود. توقع ایشان درباره دفاع مقدس ۱۰۰ برابری فعالیت های دفاع مقدس بود و اینكه ادبیات داستانی انقلاب و دفاع مقدس به قله ای مانند كتاب «جنگ و صلح» باشد. سوال من این است كه كدام دستگاه انقلابی به این موضوعات فكر، سیاست گذاری و چشم اندازی برای رسیدن به این جایگاه داشته است؟
مخدومی افزود: رمان هم همانند خیلی از موضوعات فرهنگی و هنری در دست جریان انقلابی نیست چراكه موضوعات مهم انقلاب هنوز سیاست گذاری نشده است. پس از ۴۰ سال هنوز هیچ سیاست گذار فرهنگی برای نوشتن یك كتاب بزرگ از امام خمینی (ره) برنامه ریزی نكرده است و مداوم برای شش ماه و یك سال آینده برنامه ریزی می نماییم.
وی افزود: ما در جنگ نرم هستیم و در این جنگ ابزار فرهنگ و هنر است. انتظار می رود كه قوی ترین و كارآمدترین بخش این جبهه باشد در حالیكه امروز ما بعنوان بخش فرهنگی بسیج كه متولی فرهنگ و هنر هستیم؛ ضعیف ترین بخش هاست. ما در بسیج هنرمندان قدرت تصمیم گیری نداریم.

هشت هزار خواننده بسیجی در استان ها وجود دارند
جمشید جم خواننده مشهور كشورمان در این جلسه در سخنانی با اشاره به اینكه كمی از جریان موسیقی سهم جریان انقلابی شده است، اظهار داشت: با چنگ و دندان تلاش می نماییم سهمی از موسیقی كشور داشته باشیم تا موسیقی اصیل ماندگار شود. ما جوانان نسل های گذشته هستیم كه بلد بودیم چطور شادمانی نماییم اما امروز ما پس از ۴۰ سال هنوز كاری برای شادیانه ها و جشن تولیدها نداریم.
وی به برگزاری چهارمین دوره جشنواره سرود بسیج اشاره نمود و اظهار داشت: حدود هشت هزار هنرمند ثبت شده در رشته موسیقی در استان ها وجود دارند كه سرشار از نیرو، عشق و انقلاب هستند. حیف است كه این هنرمندان رها شوند در حالیكه در تالارهای تهران آثار تهی از هنر و كلام عرضه می شود و در ماشین ها شنیده می شود.
جم به بودجه های كلان خانه موسیقی اشاره نمود و افزود: خانه موسیقی بودجه كلان دارد و ما اگر بودجه و پول داشته باشیم می توانیم هنرمندان درجه یك به دنیا تحویل دهیم. كشورهای مختلف هنرمندان استان های مرزی ما را جذب می كنند و خودمان بی خبریم. در موسیقی قومی ما در دنیا تنها هستیم و نفر اول؛ تاریخ موسیقی ما به ۱۵ هزار سال رسیده كه باید قدر آنرا بدانیم.
این هنرمند اشاره كرد: ما در آخرین فراخوان جشنواره ۴ هزار شركت كننده داشتیم اما به سبب محدودیت نتوانستیم از ظرفیت حداكثری استفاده نمائیم چراكه نیازمند حسینیه هنر و تشكیل اركسترهای بزرگ هستیم تا در تولید، تكثیر و انقلابی بودن به ما كمك كنند.
جبهه فرهنگی سپاه و بسیج را نجات دهید
انسیه شاه حسینی كارگردان سینما هم در بخش دیگری این مراسم در حالیكه لباس سپاه برتن داشت اظهار داشت: اولاً از آقای ترامپ ممنونم كه من را به آرزویم رساند تا لباس سپاه بپوشم چراكه همیشه آرزو می كردم سپاهی باشم.
وی به دغدغه های فرهنگی رهبر انقلاب اشاره نمود و اظهار داشت: من نمی توانم تصور كنم كه رهبری در خلال نگارش بیانیه گام دوم گریه نكرده باشند چراكه دل ایشان از بخش فرهنگی بسیج و سپاه خون است. یك حادثه فقط با سینمایی شدن ماندگار خواهند شد در حالیكه در همه مشكلات بسیج و سپاه جان شأن را می گذارند اما در مسئله فرهنگی ضعیف عمل می شود. جبهه فرهنگی ما دست صهیونیست هاست و مرتب برای ما شهرك سازی می كنند و فیلم هایی می سازند كه از آنها حمایت می شود. من از مانور موشك هایمان خوشحال می شوم اما امسال برای نخستین بار گفتم ای كاش هزینه چند موشك با اینكه خیلی زیاد به آنها احتیاج را به بچه بسیجی هایی بدهند كه به سبب عدم وجود بودجه خانه نشین هستند و هیچ فیلمنامه مورد حمایت نمی گیرد.
شاه حسینی اظهار داشت: ما یا ارزش های فرهنگی رسانه را نمی فهمیم یا اینكه در حال خیانت هستیم چراكه رسانه به قدری تأثیرگذار است كه تعاریف را عوض می كنند. در رسانه های فرهنگی تعریف مظلوم و ظالم عوض شده است و ظالم كسی است كه به مردم اطلاعات غلط می دهد و مظلوم كسی كه اطلاعات غلط را باور می كند.
وی خطاب به مسؤولین اظهار داشت: اگر عرضه و انگیزه ندارید و هنر را دوست ندارید؛ از صندلی مسؤولیت بلند شوید. چراكه امیرالمومنین تنها یك نفر را نفرین كرد و آن كسی است كه بر صندلی بنشیند كه لیاقت آنرا نداشته باشد و بر نشستن اسرار كند. جبهه فرهنگی بسیج و سپاه را نجات دهید. هر وقت سیل و فتنه و چیزی در خطر است بسیج و سپاه جلودار هستند اما در مسئله فرهنگ لال، ذلیل و عقب افتاده است. چرا باید كشوری كه در منطقه می درخشد در مسئدله فرهنگی باید خاموش و لال باشد.
جبهه مخالف استعدادهای ما را جذب می كند
كوروش زارعی هنرمند كشورمان هم در سخنانی رقم خوردن اتفاقات بزرگ در عرصه فرهنگ و هنر را لازمه كمك دانست و اظهار داشت: هنرمندان بسیجی و تحصیل كرده ما حمایت نمی شوند كه اگر حمایت شوند می توانند قله های بزرگ فرهنگی و هنری را فتح كنند. ۲ سال است كه جشنواره هنری و ادبی ما برگزار نمی شوند درحالی كه ۱۰ سال است این تیم ها تربیت شده اند و جبهه مخالف استعدادهای ما را جذب می كند. امروزه ۲۰۰ گروه تئاتر بچه های مسجد وجود دارند كه رها شده اند. این گروه ها می توانند جریان تئاتر در مساجد را راه اندازی كنند. ما پس از ۴۰ سال باید یك پوست اندازی عجیبی در تئاتر، سینما، ادبیات، موسیقی و هنرهای تجسمی به وجود آوریم و خودمان را برای گام دوم انقلاب كه صدور انقلاب به جهان است آماده نماییم. ما در وضعیتی هستیم كه می توانیم انقلاب را به جهان صادر نماییم.
این هنرمند اشاره كرد: نه تنها در سینما و موسیقی؛ بلكه در تئاتر هم سنگر در دست جبهه مقابل است درحالیكه تمام ظرفیت های سخت افزاری در دست ماست. جبهه مقابل پول و بودجه ما را استفاده می نماید و اهداف خودش را پیش می برد.
نیازمند احیای «كنگره سراسری شعر بسیج» هستیم
رضا اسماعیلی شاعر و مسؤول انجمن شعر بسیج در این جلسه گفت: تمام انجمن های بسیج نیازمند نشست های مستقل برای صحبت درباره مشكلات و مسائل هستند. باید جایگاه شورای شعر سازمان بسیج ارتقا یابد چراكه چهره های شاخص ادبیات معاصر در این شورا وجود دارند.
وی اظهار داشت: ما یك برند با عنوان «كنگره سراسری شعر بسیج» داشتیم كه هم پای كنگره های بزرگ كشوری برگزار می شد كه به خاطر مشكلات مالی برگزار نشد و امروز جریان هنری بسیج مطالبه احیای آنرا دارد كه با رویكرد جدید اجرا شود.
مدیریت كلان فرهنگی دل خوشی از بچه مسلمان ها ندارد
هوشنگ توكلی بازیگر پیشكسوت تئاتر هم در ادامه این نشست اظهار داشت: مقدار زیادی از نارسایی های امروز بخاطر عدم تخصص و آگاهی مسؤولین بالادستی است چراكه عرصه فرهنگ و هنر یك عرصه بسیار پیچیده است. در چهار دهه انقلاب نزدیك به سه هزار فیلم سینمایی تولید شده برای كشوری كه سینما نداشته است. در حوزه تئاتر نزدیك به ۱۰ هزار اجرای خوب داشته ایم. امروز تئاتر شهرستان ها با تئاتر مركز هم سو هستند و نزدیك به ۲۰۰ هزار فارغ التحصیل در رشته های هنری داریم كه تلاش می كنند.
اعتبارات بسیج هنرمندان در سال ۹۸ با افزایش ۱۰۰ درصدی همراه خواهد بود تا در زمینه های مختلف هنری بحث آموزش و تولید آثار هنری صورت گیرد تا هنرمندان جوان انقلابی وارد عرصه شوند و زمینه تمدن سازی اسلامی درگام دوم انقلاب محقق شود. وی ادامه داد: ایران برای همه است و بسیج و سپاه و غیره ندارد اما مدیریت كلان فرهنگی ما زیاد دل خوش از بچه مسلمان ها نداشته است و یك جور این ها را متهم به ریاكاری و كم كاری كرده است. ضعیف جلوه شدن بچه مذهبی ها به سبب مدیریت فرهنگی بود است كه دوست نداشته این عزیزان فعالیت كنند.
این هنرمند اشاره كرد: در حوزه فرهنگ و هنر بخاطر وجود یك جریان پیچیده ماسونی پس از ۴۰ سال هنرمندان انقلاب تنها پنج نفر معرفی می شود درحالی كه نزدیك به ۲ هزار و ۲۰۰ اثر فقط طی سه ماه مطالعه شده كه به دستور رهبر انقلاب كتاب خواهد شد و در دهه فجر امسال رونمایی خواهیم كرد.
از همه نقدها و تذكرها استقبال می كنیم
سردار محمدحسین سپهر جانشین رئیس سازمان بسیج مستضعفین در سخنانی اظهار داشت: اگر به منظومه فكری مقام معظم رهبری در بحث الزامات تحقق دولت، جامعه و تمدن اسلامی توجه كنیم؛ اتفاقاً ایشان می فرمایند یكی از لزوم هایت تحقق تمدن اسلامی انتقاد صحیح با حضور اساتید و صاحبان خرد است. انتقاداتی كه باعث باز شدن گره ها و مشكلات می شود. اگر ما روحیه انتقادپذیری را از خودمان دور كنیم؛ اساساً در تحقق آرمان ها و رسالت های اجتماعی و ملی موفق نخواهیم شد بنابراین از هرگونه نقد و تذكر با روی باز استقبال می نماییم چراكه هنرمندان بسیجی دغدغه انقلاب اسلامی و شهدا را دارند.
سپهر بسیج را یك مجموعه عائله مند دانست و اضافه كرد: ما مأموریت و مسئولیت های مختلفی در تمام عرصه ها برعهده داریم كه بعنوان پاسداری از انقلاب، كمك به دستگاه های حاكمیتی برای حمایت و پشتیبانی از آنها در عرصه های مختلف طبق اسناد بالادستی و سفارش های امامین انقلاب هستیم و اساس نامه سپاه و بسیج، موظف هستیم.
جانشین رئیس سازمان بسیج مستضعفین به حادثه سیل در استان های مختلف اشاره نمود و افزود: بیشترین سهم و حضور، هزینه و حمایت و سختی در مسئله سیل بر عهده برادران و خواهران بسیج بوده است. اتفاقاً امروز جلسه ای بود كه اگر بعضی از نهادها در ماه مبارك رمضان خسته شوند ما این مردم را در استان های سیل زده را تنها نگذاریم.
وی از ساخت تمام خانه های مناطق سیل زده اطلاع داد و عنوان كرد: طی جلسه ای مقرر شد تمام خانه های مناطق سیل زده توسط بسیج ساخته شود. حجم كمی و كیفی؛ تنوع عرصه های مختلف كه پیش و روی ماست باعث می شود در بعضی از موضوعات با سختی حمایت روبرو شویم. امروز تمام اندوخته های بسیج برای كمك به سیل زدگان به كار گرفته شده است. این چیزی بود كه برای ما پیش بینی نشده بود بنابراین اگر كم كاری در جاهایی وجود دارد بخاطر كمبود اعتبارهای ماست. ما با وجود اینكه كمتر از ۴۰ درصد بودجه پارسال دریافت كرده ایم اما ۱۰۰ درصد كار انجام داده ایم.
جانشین رئیس سازمان بسیج مستضعفین از تجمیع تمام ساختارهای هنری و فرهنگی بسیج تحت مدیریت سردار آزادی اطلاع داد و اظهار داشت: مدیران سازمان بسیج مستضعفین معتقد به پشتیبانی از كارهای فرهنگی و هنری هستند. اعتبارات بسیج هنرمندان در سال ۹۸ با افزایش ۱۰۰ درصدی همراه خواهد بود تا در زمینه های مختلف هنری بحث آموزش و تولید آثار هنری صورت گیرد تا هنرمندان جوان انقلابی وارد عرصه شوند و زمینه تمدن سازی اسلامی در گام دوم انقلاب محقق شود.

1398/01/25
16:12:26
5.0 / 5
4073
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است