منوچهر صهبایی با مهر مطرح كرد؛

صدای واقعی سازها را در این كنسرت بشنوید، تك نوازی دو هنرجوی جوان

صدای واقعی سازها را در این كنسرت بشنوید، تك نوازی دو هنرجوی جوان به گزارش هنر شهر آهنگساز و رهبر اركستر مطرح موسیقی كشورمان در آستانه برگزاری تازه ترین كنسرت اركستر سمفونیك تهران از خصوصیت های مهم این اجرای زنده در تالار وحدت سخن گفت.منوچهر صهبایی مدرس، آهنگساز و رهبر اركستر شناخته شده كشورمان در گفتگو با خبرنگار مهر توضیح داد: طبق برنامه ریزی هایی كه انجام گرفته در نخستین كنسرت اركستر سمفونیك تهران در سال ۹۸ قطعاتی از سالییری، لوبرن و هومل برای نخستین بار در ایران اجرا می شود. این قطعات در دوره كلاسیك و اوایل دوره رومانتیك اروپا یعنی سال های آخر قرن ۱۸ و اوایل قرن ۱۹ تصنیف شده اند.
وی افزود: ما برای این اجرا از اركستری با تعداد نوازنده مرسوم این دوره هایی كه به آن اشاره شد بهره برده ایم كه از خصوصیات مهم این برنامه می توان به اجرای كاملاً زنده اشاره نمود. به عبارتی ما در این اجرا همان گونه كه در تالارهای مهم كنسرتهای اروپا معمول است، از هیچ گونه وسیله تقویت صدا استفاده نمی نماییم و شنوندگان صدای واقعی سازها را خواهند شنید.
رهبر میهمان اركستر سمفونیك تهران در بخش دیگری از صحبت های خود توضیح داد: در این كنسرت برای نخستین بار در تاریخ موسیقی ایران از دو نفر از هنرجویان هنرستان موسیقی برای اجرا در اركستر سمفونیك تهران دعوت كرده ایم. این دو هنرمند جوان هنوز دیپلم نگرفته اند اما در اجرای پیش روی كنسرت بعنوان سولیست حضور پیدا می كنند. به هر حال فضای تك نوازی در گروه ها و اركسترهای حرفه ای موسیقی كلاسیك بگونه ای است كه فقط نوازندگان درجه یك و سطح بالا بعنوان سولیست حضور پیدا می كند و این برای من سبب خشنودی است كه این دو هنرمند جوان به حدی از توانایی رسیده اند كه می توانیم از آنها بعنوان سولیست در كنسرت پیش رو استفاده نماییم.
منوچهر صهبایی آهنگساز و رهبر اركستر پیشكسوت كه طی سال های اخیر رهبری اركستر مجلسی ایران را برعهده داشته بعنوان رهبر میهمان در نخستین كنسرت اركستر سمفونیك تهران در سال ۹۸ حضور خواهد داشت. طبق جدول فروردین ماه سال ۹۸ برنامه های بنیاد فرهنگی هنری رودكی كه در سامانه اینترنتی این نهاد انتشار یافته، این كنسرت روزهای بیست و هشتم و بیست و نهم فروردین ماه سال ۹۸ در تالار وحدت برگزار می گردد.
اجرای قطعاتی از آنتونیوسالیری، فرانتس شوبرت، لبرون و تعدادی دیگر از آهنگسازان مطرح موسیقی كلاسیك دنیا همچون برنامه هایی است كه برای نخستین كنسرت اركستر سمفونیك تهران در سال ۹۸ در نظر گرفته شده است.
منوچهر صهبایی كه پیشینه زیادی در رهبری اركستر مجموعه های مختلف داخلی و خارجی داشته بین سال های ۸۶ تا ۹۰ در مقاطع مختلف یا بعنوان رهبر دائم یا بعنوان رهبر اركستر سمفونیك تهران به فعالیت در این مجموعه دولتی مشغول بوده است. این هنرمند مطرح در سال های اخیر بعنوان مدیر هنری و رهبر دائم اركستر مجلسی ایران فعالیت های موسیقایی خویش را ادامه داده است.

1398/01/30
14:03:43
5.0 / 5
4377
تگهای خبر: آهنگ , برنامه , فرهنگی , كنسرت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است