یك تهیه كننده و كارشناس برنامه سازی:

به اساسی ترین وظیفه رادیو كم توجهی شده است

به اساسی ترین وظیفه رادیو كم توجهی شده است به گزارش هنر شهر یك تهیه كننده و كارشناس برنامه سازی اعتقاد دارد كه رادیو می تواند در اطلاع رسانی فوری و مفید نقش آفرینی كند.


علی آذری ارقون در گفتگو با ایسنا در آستانه ۷۹ سالگی رادیو درباره سابقه خود در رادیو و روند تغییر این رسانه بیان كرد: از سال ۱۳۶۰ كه به رادیو وارد شدم. ابتدا متون برنامه های مختلف را می خواندم و گاهی نمایش نامه می نوشتم اما از سال ۱۳۶۲ برنامه «فرهنگ مردم» را كه متوقف شده بود، مجدداً راه اندازی كردیم. البته به روند قبلی برنامه كه به وسیله مرحوم انجوی بنیانگذاری شده بود و استفاده از محققان محلی كه با این برنامه همكاری می كردند، وفادار ماندیم. این كار بیشتر از ۲۰ سال ادامه پیدا كرد، حتی سه سال بعد از بازنشستگی هم این برنامه را رها نكردم چون چند هدف استراتژیك داشتیم؛ خرافه زدایی و طرح آداب غیرخرافی و مفید كه عرصه را برای خرافه ها تنگ می كند، گشودن فضای موسیقیایی و پخش موسیقی كه فضا را برای نزج موسیقی محلی هموار می كرد، همینطور ایجاد بالندگی برای هر منطقه ای كه درباره آنها گفته می شد و تقویت وفاق ملی با طرح آئین ها و قصه هایی مشترك از مناطق مختلف با شكل واحد و تزئین قومی و محلی متفاوت.

او درباره تغییراتی در روند رادیو از گذشته تا به امروز اظهار داشت: تغییراتی كه بوجود آمده در بعضی زمینه ها مثبت بوده و در بعضی زمینه ها در مقطعی اگر به عقب نرفته، درجا زده است و این به چند عامل اساسی بر می گردد كه یكی از آنها كم توجهی به اساسی ترین وظیفه رادیو در حوزه اطلاع رسانی است. نخستین وظیفه و مأموریت همه رادیوهای محلی و شبكه های سراسری در كنار رویكردهای آموزشی و مفرح بودن، به خصوص امروز، اطلاع رسانی فوری و مفید می باشد. رادیو گاهی در زمینه اطلاع رسانی موفق بوده و گاهی تأخیر داشته است.
آذری ارقون افزود: برنامه سازی در موضوعات مختلف و جنبه آموزشی در مرحله ای پس از اطلاع رسانی رادیو قرار می گیرد چونكه مخاطبان می توانند مواد آموزشی را از جاهای مختلف دیگر هم به دست آورند.
این برنامه ساز با اشاره به اینكه نمی توان با یك نظر كلی اظهار داشت: رسانه رادیو موفق بوده یا نه، اظهار نمود: برخی برنامه ها در رادیو موفق بودند و مطلبی برای جلب مخاطب داشتند اما برخی بسیار فقیر بودند. برای كسب موفقیت بیشتر، می توان از فنون مختلفی بهره برد، همچون الگو پروری، مصداق یابی و پرداختن با وجه درام كه فقط مختص نمایش نیست.
او خاطرنشان كرد: برای پی بردن به میزان موفقیت رادیو باید به نتایج پژوهش های مرتبط رجوع كرد، اما اگر بخواهیم عصاره وار بگوییم، رادیو چه كند كه موفق تر باشد، باید آثاری عرضه كند كه ضمن اعتماد آفرینی، مفید و مؤثر باشد.
1398/02/04
14:38:59
5.0 / 5
3840
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است