سیزدهمین همایش حكمت مطهر در دانشگاه صداوسیما برگزار گردید

سیزدهمین همایش حكمت مطهر در دانشگاه صداوسیما برگزار گردید به گزارش هنر شهر سیزدهمین همایش حكمت مطهر به مناسبت یكصدمین سال ولادت استاد شهید مرتضی مطهری با حضور خانواده استاد و شخصیت های علمی و فرهنگی كشور برگزار گردید.


زمینه سازی ظهور با مجاهدت های مطهری گونه میسر است

به گزارش هنر شهر به نقل از ایسنا، سعید جلیلی در این همایش با اشاره به اینكه یكی از موضوعات مهم در ساحت اندیشه و فكر آن است كه بتواند سوالات اساسی را پاسخگو باشد و توصیف خویش را از هستی و معرفت بیان كند، اظهار نمود: در این راستا بسیار اهمیت دارد كه این پاسخ به سوالات و توصیف های مطرح شده در یك ربط و انسجام منطقی باشد.
نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی افزود: در همین عرصه یكی از موضوعات با اهمیت آن است كه اندیشه بتواند تصویر فرجام خویش را عرضه كند و برای مردم تصویرسازی لازم را داشته باشد كه بناست به چه فرجامی برسد و مدینه فاضله و آرمان شهر این اندیشه كجا است.

جلیلی خاطرنشان كرد: اندیشه دینی زمانی می تواند خویش را نشان دهد و گفتمان باور عمومی شود كه بتواند سوالات را پاسخ داده و نقطه مطلوب خویش را نشان دهد و همینطور تجویز لازم را برای رسیدن به آن مطرح كند.
نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی با اشاره به اینكه مرحوم علامه طباطبایی (ره) در تفسیر آیات قرآن كریم، حیات طیبه را غایت مطلوب اندیشه دینی مطرح می كند و تعبیرشان این گونه است كه حیات طیبه، زندگی دوست داشتنی و گواراست، ابراز كرد: شاید به همین جهت است كه در آیات قرآن كریم لازمه رسیدن به حیات طبیه عمل صالح معرفی شده است بنابراین برای رسیدن به تمدن اسلامی هم تنها اندیشه كافی نیست باید عمل صورت گیرد.
وی افزود: مجموعه اندیشه و عمل كار منظومه ای می طلبد؛ یعنی كار یك فرد نیست، ما علمای ارزشمندی داشتیم كه حركت هایی را شروع كردند اما تبدیل به تمدن نشد و ظهور و بروز پیدا نكرد.
جلیلی بیان كرد: مرحوم علامه طباطبایی (ره) و دیگر فقها در این راستا تلاش های بسیاری كرده اند و امام خمینی (ره) هم در بین آنها مانند خورشید جامعیت داشت البته اگر نبودند افرادی كه با عمل صالح خود این اندیشه ها و حركت ها را به درون جامعه بیاورند، شاید این اقدام هم ابتر می ماند.
نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی با اشاره به اینكه كار بزرگ شهید مطهری این بود كه اندیشه را با عمل به درون جامعه آورد، اضافه كرد: شهید مطهری می توانست در قم بماند و مرجعی بزرگ در زمان خود باشد اما این شهید این گونه عمل نكرد، چونكه تشكیل تمدن اسلامی نیازمند تبیین اندیشه و ورود آن به جامعه بود.
وی افزود: اندیشه اسلامی تا برای تمام مناسبات سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و… حرف نداشته باشد و ادعای خویش را نتواند اثبات كند نمی تواند به سمت تمدن سازی حركت نماید.
جلیلی با اشاره به اینكه شهید مطهری در بخش سلبی مانند ماه می درخشید و راه را از چاه نشان می داد و در مقابل كوچك ترین انحرافی ساكت نمی ماند و مبارزه می كرد، تصریح كرد: به صورت مثال اگر بنی صدر مقاله ای در پاریس می نوشت، شهید مطهری آنرا نقد می كرد و با استدلال غلط های آنرا نمایان می كرد و در جریان مبارزه با منافقین هم زمانی كه آنان بنا داشتند اندیشه خویش را وارد كنند، مطهری مقابل آنان ایستاد.
وی با اشاره به اینكه شهید مطهری اصلاً توجه نداشت انحراف به وسیله چه فردی مطرح می شود و در هر شرایطی كه بود وارد عمل می شد، اظهار داشت: به صورت مثال اگر طلبه كم سوادی مانند گودرزی كه بعدها فرقان را ایجاد كرد صحبتی می كرد، علیرغم این كه برخی ها معتقد بودند ارزش پاسخ ندارد، استاد مطهری وارد عمل می شد به صورتی كه جان خویش را هم در این راه داد.
جلیلی با اشاره به این كه شهید مطهری از مجاهدین در راه خدا بود و شاید بركات زندگی اش هم ناشی از همین رویكرد بود كه بعد از ۴۰ سال آثار او تازه و پاسخگو به سوالات است، خاطرنشان كرد: شهید مطهری با تمام وجود مجاهده می كرد و حتی در عرصه هایی تنها برای خدا قیام می كرد و خداوند هم توانایی به وی داده بود تا در هر عرصه ای مانند سخنرانی، تدریس و تألیف قدم بردارد.
وی افزود: شهید مطهری كه پیرامون اندیشه لیبرالیسم تالیفات داشت، برای كودك و نوجوان هم داستان می نوشت تا مانع از بروز انحراف در این حوزه شود. به صورتی كه ایشان را می توان تعبیر درستی از طبیب الدوار دانست؛ یعنی نمی نشست تا به او رجوع كنند، بلكه خود در محافل مختلف حضور یافته و آنچه را می توانست عرضه می كرد.
جلیلی در انتها تصریح كرد: راه شهید مطهری امروز باید ادامه پیدا كند چونكه برای آن كه در گام دوم انقلاب و حركت به سمت تمدن سازی و زمینه سازی ظهور موفق باشیم، نیازمند مطهری ها و كار جدی و مجاهدت های مطهری گونه هستیم.

شاهكار شهید مطهری عرضه چاره از مفاهیم دین بود
حجت الاسلام قمی با بیان این كه یكی از نشانه های به روز بودن اندیشه شهید مطهری متناسب با زمان و مكان حركت كردن ایشان است، اظهار داشت: شهید مطهری باورهای بنیادی دین را متناسب با شرایط روز بازخوانی كرد. ایشان توحید، نبوت، امامت را متناسب با ارتقای سطح فهم، احوال، هویت و درد روز جامعه مفهوم كرد، چونكه هر كدام از این باورها متناسب با شرایط روز و سطح فهم متفاوت می باشد.
قمی خاطرنشان كرد: مقام معظم رهبری فرمودند در مقطعی از زمان بنا بود به همراه شهید مطهری و شهید بهشتی برنامه ای مشترك در زمینه اندیشه دینی عرضه نماییم، اما بنا بود محوریت اصلی با شهید مطهری باشد و بنده و شهید بهشتی یادداشت های خویش را به ایشان می دادیم كه خیلی از این یادداشت های بنده در كتاب های شهید مطهری نمایان است. این قرابت و هماهنگی و هم افزایی اندیشه این دو بزرگوار منبعث از قرآن است كه در آثار مختلف هر دو قابل دنبال كردن است.
رئیس سازمان تبلیغات اسلامی با اشاره به دغدغه مهم مقام معظم رهبری و شهید مطهری اضافه كرد: هر دوی این بزرگواران دغدغه شان رواج اسلام ناب بود كه متأسفانه گاهی مفاهیم آن در ذهن مردم واژگون شده بود و نیاز به اصلاح داشت.
وی افزود: امام خمینی (ره) می فرماید؛ اسلام نه تنها در دانشگاه ها، حتی در حوزه های علمیه هم غریب و مهجور مانده است و مقام معظم رهبری فرمودند؛ نظام اندیشه دینی به اصلاح در زمینه تلقی اسلام نیاز دارد و این از شاهكارهای شهید مطهری است كه مفاهیم بنیادی را برای اصلاح این تلقی ها عرضه كردند.
بیانات استاد مطهری راه گشای گام دوم انقلاب
حجت الاسلام دكتر رستمی در سیزدهمین همایش حكمت مطهر كه در دانشگاه صداوسیما برگزار شد، اظهار داشت: استاد شهید مطهری از دانشمندانی بودند كه ننشستند، بلكه حركت كردند هم در جهاد علمی و هم در جهاد معنویت كه نمونه ان حضور در تمامی صحنه های انقلاب به خصوص شورای انقلاب بود.
وی با اشاره به اینكه شهید استاد مطهری در دو جهاد علمی سلبی و ایجابی بسیار فعال بودند، تصریح كرد: نمونه های این كاراها و اقدامات را می توان مبارزه با هرگونه ماركسیستی و ناسیانولویست كور نام برد.
وی با اشاره به اینكه به قول امام راحل تمامی اثار شهید مطهری اسلامی و قابل استفاده می باشد، یاداور شد: محرومیت جدی این شهید پس از شهادت مظلومانه حوزه معرفت و نظام اسلامی صورت گرفت.
مسئول دفتر نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه ها وجه دیگر برگزاری این همایش را بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی عنوان نمود و افزود: استفاده از بیانات شهید مطهری می تواند برای پیش برد این گام بسیار مؤثر باشد.
وی با اشاره به اینكه گام دوم یكی از نقاط اوج رهبری است، خاطرنشان كرد: دانشگاهیان به این گام مهم توجه نمایند و از آن بعنوان یك مطالبه جدی نام ببرند.
زنده نگه داشتن فكر و راه و اندیشه شهید مطهری نباید فراموش شود
علی مطهری در سیزدهمین همایش حكمت مطهر كه در دانشگاه صداوسیما برگزار شد، اضافه كرد: توجه به شهید مطهری و زنده نگه داشتن فكر و راه و اندیشه ایشان باشد نه اینكه فقط به یاد كردن یك فرد ختم شود.
وی علت توجه های مكرر امام (ره) در زمان شهادت شهید مطهری و صادر كردن پیامی به این منظور برای وجود همین مسائل نام برد و اظهار نمود: امام (ره) پس از شهادت استاد مطهری در مدرسه فیضیه قم حضور پیدا كردند و اشك ریختند و سال های بعد به بهانه های مختلف در این مورد صحبت كردند.
وی با اشاره به اینكه امام (ره) توجه داشتند كه فكر و راه شهید مطهری ادامه پیدا كند، خاطرنشان كرد: مقام معظم رهبری هم بر همین مسئله تاكید دارند كه باید اندیشه و فكر آن شهید همام بیشتر از پیش ادامه پیدا كند.
مطهری به صحبت های مقام معظم رهبری پیرامون شهید مطهری اشاره داشت و تصریح كرد: رهبری توجه می كنند كه آثار شهید مطهری با دسیسه های دشمنان انقلاب اسلامی نابود شود چون كه تلاش ایشان حفظ و نگهداری اسلام بود.
وی اظهار داشت: هدف استاد مطهری انقلاب نبود بلكه اسلام بود چون كه این راه در افكار و اندیشه های بعضی از روحانیون زمان انقلاب متفاوت بود و فقط تنها به دنبال نابودی شاه بودند و می گفتند پس از آن با گروه های مجاهدین خلق به توافق خواهیم رسید.

ساده سازی تبیینی و استدلالی مفاهیم فلسفی ابتكار شهید مطهری بود
آیت الله اراكی دبیر كل مجمع تقریب در مراسم اختتامیه سیزدهمین همایش حكمت مطهر اظهار داشت: هرچه در جهت تبیین اندیشه های شهید مطهری و بزرگداشت ایشان انجام دهیم، نمی توانیم حق ایشان را ادا نماییم.
ایشان در ادامه به ذكر خاطره ای از شهید مطهری پیرامون اهمیت نقش صدا و سیما پرداخت و اظهار داشت: استاد مطهری نقش بنیادینی در تبیین اندیشه اسلامی كه پاسخگوی انسان معاصر باشد، داشت.
آیت الله اراكی اضافه كرد: این شهید بزرگوار تفكر فلسفی را وارد عرصه اجتماع كرد و كلاس درس ایشان، كلاس حل عقده های فكری بود؛ یكی از ابتكارات مهم استاد در عرصه فلسفه، بازپردازی مفاهیم فلسفی بود و نخستین كسی بود كه در این راه گام برداشت.
وی خاطرنشان كرد: از دیگر ابتكارات شهید مطهری ساده سازی تبیینی و استدلالی مفاهیم فلسفی بود، ایشان در حوزه جهان بینی به مفاهیم جدیدی دست یافته بود.
آیت الله اراكی تصریح كرد: از دیگر كارهای مهم شهید مطهری كارآمد سازی مفاهیم بود، جهان بینی ایشان می تواند مبنا و اساس علم رفتارشناسی قرار گیرد؛ استاد مطهری نقش اساسی در روند تفكر اسلامی و دینی داشت.
وی ادامه داد: مرحوم شهید صدر با اینكه خود بسیار نوآور بود، در خیلی از مباحث فلسفی از شهید مطهری تأثیر پذیرفت.
آیت الله اراكی در انتها با اشاره به اندیشه های مهم و گسترده شهید مطهری و امام راحل، ابراز امیدواری كرد، اندیشه های این دو بزرگوار بیشتر از پیش در دانشگاه های ایران و دنیا تبیین شده و مورد توجه قرار گیرد.
تمامی آثار شهید مطهری اسلامی و قابل استفاده است
حجت الاسلام دكتر صادقی در سیزدهمین همایش حكمت مطهر با اشاره به اینكه شهید مطهری معصوم نیست اما در میان غیر معصومان چهره برتری است، خاطرنشان كرد: تمام آثار شهید مطهری اسلامی و ثابل استقاده بوده چون كه برگرفته از قران است.
حجت الاسلام صادقی معاون فرهنگی و اجتماعی قوه قضائیه در ادامه این همایش تصریح كرد: شهید مطهری در كتاب انسان كامل، می فرمایند؛ انسان كامل فردی است كه در تمام ابعاد وجودی رشد كند و جامعه كامل هم همین گونه است كه ایشان مثال این مهم را امیرالمومنین (ع) و پیامبر (ص) می نامد.
وی با بیان این كه شهید مطهری از تمام یك سونگری ها تبری می جوید، اضافه كرد: ایشان ایمان را تنها راه مطرح می كند و با ایراد گرفتن از فلاسفه می گوید؛ ایمان مقوله های جمع شده اندیشه ای است.
صادقی افزود: شهید مطهری عمر خویش را در فلسفه صرف كرد اما شیفته آن نشد تا عیوب را ببیند و در تمام منازعات در این حوزه میانه رو و بدون تعصب بود و این ارزش هایی است كه باید در وجود ایشان تقلید نماییم. ارزش هایی مانند آزادگی و درد دین داشتن در وجود شهید مطهری را باید پاس بداریم و در راه آن حركت نماییم.
معاون فرهنگی و اجتماعی قوه قضائیه با بیان این كه برای یافتن جایگزین شهید مطهری باید به مقام معظم رهبری رجوع نماییم، اضافه كرد: اندیشه های رهبری در همان مسیر امام خمینی (ره) و شهید مطهری قرار دارد.
وی اظهار داشت: مقام معظم رهبری در بند دوم بیانیه گام دوم انقلاب به مبحث اخلاق و معنویت پرداخته اند و به ایمان و اعتقاد در بعد معنویت و به جهات اخلاق فردی و اجتماعی در بعد اخلاق اشاره كرده اند.
صادقی افزود: شاخصه های انسان كامل مطرح شده شهید مطهری باید امروز مورد بررسی و به روزرسانی قرار بگیرد، البته بعضی از آن شاخصه ها ازلی و ابدی است اما برخی شاخصه ها متناسب با شرایط روز تغییر می كند كه یك نمونه كامل و جامع آن در بیانیه گام دوم انقلاب مطرح گردیده است.
معاون فرهنگی و اجتماعی قوه قضائیه خاطرنشان كرد: مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب می فرمایند؛ «شعور معنوی و وجدان اخلاقی در جامعه هرچه بیشتر رشد كند بركات بیشتری به بار می آورد؛ این، بی شك محتاج جهاد و تلاش است و این تلاش و جهاد، بدون همراهی حكومت ها توفیق چندانی نخواهد یافت. اخلاق و معنویّت، البتّه با دستور و فرمان به دست نمی آید، پس حكومت ها نمی توانند آنرا با قدرت قاهره ایجاد كنند، امّا اوّلاً خود باید منش و رفتار اخلاقی و معنوی داشته باشند، و ثانیاً زمینه را برای رواج آن در جامعه فراهم نمایند و به نهادهای اجتماعی دراین باره میدان دهند و كمك برسانند؛ با كانون های ضدّ معنویّت و اخلاق، به روش معقول بستیزند و خلاصه اجازه ندهند كه جهنّمی ها مردم را با زور و فریب، جهنّمی كنند.مطهری شهید راه مرزبندی با اندیشه رقیب است
رئیس دانشگاه صداوسیما با اشاره به اینكه همایش حكمت مطهر متفاوت از سال های گذشته برگزار شد، اظهار داشت: بیانات شهید مطهری راهگشای گام دوم انقلاب است.
شهاب اسفندیاری در سیزدهمین همایش حكمت مطهر كه در دانشگاه صداوسیما برگزار شد، با اشاره به اینكه از ماه های گذشته برای هر چه باشكوه تر برگزار كردن این همایش برنامه ریزی شده بود، اضافه كرد: امسال این همایش به دو مناسبت صدمین سال تولد استاد مطهری و چهلمین سالگرد شهادت استاد مطهری است متفاوت تر از سال های گذشته است و برنامه های متفاوتی دیده شده است.
وی اظهار نمود: دانشگاه صداوسیما برنامه های مختلفی برای تبیین هر چه بهتر آثار شهید مطهری بعضی از فعالیت های هنری، فیلم، عكس را به این حوزه مختص كرده است تا پس از صد سال این اندیشه ها زنده نگه داشته شود.
وی با اشاره به ابلاغ بیانیه گام دوم انقلاب مقام معظم رهبری اضافه كرد: فرصت مغتنمی است كه از اندیشه های شهید مطهری در جهت تحقق اهداف این بیانیه بهره ببریم چونكه خیلی از مفاد این بیانیه در اندیشه های مطهری متجلی است به صورت مثال تاكید مقام معظم رهبری در آگاه این بیانیه بر مرزبندی با اندیشه رقیب و دیگران از رویه های شهید مطهری است كه حتی می توان گفت شهید این راه است.
رئیس دانشگاه صدا و سیما با اشاره به توفیقات بسیار انقلاب اسلامی در عرصه های مختلف تصریح كرد: انقلاب در زمینه های متعددی موفقیت های بسیاری كسب كرده است، اما در عمل در عرصه های عدالت و آزادی موفقیت لازم محقق نشده است، بدین منظور بیانیه گام دوم انقلاب در تاكید به آینده مطرح می شود كه در آن مقام معظم رهبری انقلاب را موجودی زنده معرفی می كند كه در جهت وصف مشكلات خود گام برمی دارد.
وی در انتهای سخنان خود تصریح كرد: فروردین سال ۵۸ شهید مطهری سخنرانی ای انجام می دهد كه در آن بر علم و آزادی تاكید می كند و می فرمایند پیروزی انقلاب با تاكید بر علم محقق شد و ركن دیگر آن عدالت بود و می فرماید، پس از پیروزی انقلاب وارد نخست وزیری شدم و دیدم عده ای جوان می گویند كه سران رژیم گذشته حتی لیاقت گلوله خوردن هم ندارند و باید آنها را در دریا انداخت كه به آنان گفتم، روش برخورد امام علی (ع) با ابن ملجم الگوی ما در این زمینه است و این تذكر ایشان در باب رعایت عدالت بسیار آموزنده است.
1398/02/12
12:56:26
5.0 / 5
4115
تگهای خبر: برنامه , تبلیغات , تصویر , دبیر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است