نگاه ملی به چهره های ملی،

نقدی بر ساخت سردیس های بدساخت

نقدی بر ساخت سردیس های بدساخت به گزارش هنر شهر معمول است با درگذشت مشاهیر، سردیس هایی از آنها ساخته و در محله های مختلف شهر بعنوان یادبودی از آنها در معرض دید عموم گذاشته می شود. این اتفاق باآنكه در ذات خود كاملاً پسندیده است اما گاهی دیده می شود كه سردیس ساخته شده شباهت زیادی با شخصیت اصلی ندارد و این امر برای مجسمه ساز و دیگر افرادی كه در این امر دست داشته اند، حاشیه ساز می شود.


«عمده سردیس های بدساختی كه از مشاهیر می بینیم به علت عجول بودن مدیران مربوطه است. درواقع علیرغم شرایط مالی اسفناك و قیمت پایینی كه برای ساخت مجسمه به هنرمند تعلق می گیرد، مدیران می خواهند در كمترین زمان ممكن پروژه ای را در زمان ریاست خود افتتاح كنند. انگار كه از ماندگار بودن خود بر سر پستشان مطمئن نیستد. نتیجه این عجله كردن، بی كیفیتی می شود كه الآن شاهدش هستیم. با این شرایط اصلاً با نقاط دیگر دنیا از لحاظ ساخت سردیس قابل قیاس نیستیم.»
بیژن غنچه پور - مجسمه ساز - ضمن بیان جملات بالا به ایسنا می گوید: به نظر من علت خوب ساخته نشدن سردیس یك شخصیت ملی ناشی از رفتار عجولانه ی غیركارشناسی مدیر مربوطه است كه می خواهد هر چه سریع تر پروژه را به انجام برساند. گاهی به دلیل محدودیت زمانی و فوریت تحویل كاری كه برای هنرمند از سوی سفارش دهنده وجود دارد، مجبور می شود در مدت زمانی ناكافی اثرش را تحویل دهد كه در نتیجه كار او قابل قبول نخواهد بود.
او بیان می كند كه بهتر است در پروژه های ملی همانند ساخت سردیس برای مشاهیر، از راه یك فراخوان ملی سفارش كار بگیرند تا نتیجه خوبی حاصل شود.
این مجسمه ساز باری دیگر با تاكید بر اینكه باید به هنرمند برای ساخت چنین آثاری زمان كافی داده شود در غیر این صورت نتیجه كار ضعیف خواهد بود، درباره نحوه انتخاب مجسمه ساز مناسب برای چنین پروژه هایی توضیح می دهد: باید برای این كار یك فراخوان عمومی به هنرمندان مجسمه ساز اعلام كنند تا هنرمندان مجسمه سازی كه به این كار علاقه دارند در یك فرصت و زمان مناسب ماكت ها و نمونه كارهای خویش را بسازند و عرضه كنند. بعد از آن تمام جوانب كار توسط اساتید بررسی و بهترین ماكت انتخاب شود؛ البته باید با عنایت به حجم كار زمانی كافی به هنرمند داده شود.
غنچه پور همینطور اعتقاد دارد كه كیفیت نتیجه یك رفتار برنامه ریزی شده زمانی است كه با رعایت استاندارها و پرداخت هزینه همراه می باشد. هیچكس با پول و زمان بسیار كم و شرایط عجولانه نمی تواند در هیچ زمینه ای انتظار تحویل گرفتن كاری با كیفیت داشته باشد.
این هنرمند همینطور اظهار می كند كه در شرایط اقتصادی موجود كه تمامی هزینه ها بالا رفته، قیمت مواد اولیه مجسمه سازی پنج برابر و حتی در بعضی موارد تا ۱۰ برابر نسبت به سه چهار سال قبل گران تر شده است.
او ادامه می دهد: قیمت ساخت مجسمه توسط ارگان های سفارش دهنده مثل شهرداری نه تنها بیشتر نشده بلكه كمتر هم شده است؛ یعنی در چنین شرایطی اگر مجسمه ساز بخواهد به كار خود ادامه دهد باید با حداقل ملزومات حیاتش به ساخت مجسمه ادامه دهد و روز به روز فقیرتر شود.1398/02/20
22:19:59
5.0 / 5
4505
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است