انتشار كتاب هایی درباره تاریخ و اقتصاد ایران

انتشار كتاب هایی درباره تاریخ و اقتصاد ایران هنر شهر: كتاب های «ایران بین ناسیونالیسم اسلامی و سكولاریسم» نوشته ونسا مارتین با ترجمه غلامرضا علی بابایی و «اقتصاد ستارگان» نوشته محمدمهدی احمدی معین منتشر گردید.


به گزارش هنر شهر به نقل از ایسنا، كتاب «ایران بین ناسیونالیسم اسلامی و سكولاریسم» نوشته ونسا مارتین با ترجمه غلامرضا علی بابایی در ۴۲۲ صفحه، با شمارگان ۱۰۰۰ نسخه و قیمت ۵۰ هزار تومان توسط نشر اختران انتشار یافته است.
نوشته پشت جلد كتاب: كشمكش اصلی بین اسلام و سكولاریسم در دوره مورد نظر بر سر این مسئله بود كه قانون اساسی تا چه حد باید جایگزین شریعت شود، برای اینكه قرار بود كه قسمتی از آن در دادگاه های سكولار مورد استناد قرار گیرد، و این كه قانون جدید تا چه حد با شریعت سازگار بود، بحثی كه ذهن ایرانی ها را تا عصر حاضر به خود مشغول داشته است و به خصوص در سال ۱۳۵۷ از اهمیت برخوردار بود. خیلی از علمایی كه در جنبش اصلاحات شركت داشتند از مفهوم قانون اساسی بعنوان یك نظام معتبر حقوقی- قضایی پشتیبانی می كردند، نظامی كه می شد رابطه بین شاه و مردم را به درستی بر اساس آن قرار داد. با این وصف، در آن زمان خیلی از علمای معتبر چه در تهران و چه در ایالات بر این باور بودند كه قانون جدید باید از برخی جهات اصول شریعت و ارزش های اسلامی را به رسمیت بشناسد. كشمكش بر سر قانون در تهران و تبریز بدتر از همه جا بود و چنان كه خواهیم دید، این مساله به منبع جدی و بیش از پیش اختلاف بدل شد. جمعیت های اسلامی كه نه تنها دستور كار اسلامی و حقوقی خودرا داشتند بلكه سازمان و مقررات لازم برای نیل به آنرا نیز تدارك دیده بودند، در هر چهار شهر مورد پژوهش سربرآوردند.


همین طور كتاب «اقتصاد ستارگان» (طراحی الگویی عملی برای توسعه اقتصادی ایران با عنایت به شرایط اقتصاد سیاسی كشور) نوشته محمدمهدی احمدی معین در ۲۹۸ صفحه با شمارگان ۵۵۰ نسخه و قیمت ۴۸ هزار تومان توسط همین نشر انتشار یافته است.
نوشته پشت جلد كتاب: چگونه می توان كشوری مانند ایران را كه در راه توسعه اقتصادی خود با موانع گوناگون سیاسی، اقتصادی و فرهنگی مواجه می باشد به سمت توسعه اقتصادی حركت داد؟ آیا برای كشوری كه با شدیدترین تحریم های اقتصادی طول تاریخ دست وپنجه نرم می كند دستیابی به توسعه اقتصادی با تكیه به منابع داخلی امكان پذیر است؟ این كتاب ضمن ارزیابی وضعیت كشور در عرصه های اقتصادی، سیاسی، اقتصاد سیاسی و فرهنگی، با نگاهی واقع گرایانه در جست وجوی پاسخی عملی برای این پرسش های مهم می باشد. «اقتصاد ستارگان» الگویی عملگرایانه است كه بدون مطالبه تغییرات رادیكال، می تواند ایران را در وضعیت كنونی و به رغم وجود موانعی مانند تحریم به سمت انباشت درونزا و توسعه اقتصادی رهنمون شود.منبع:

1398/03/08
11:56:50
5.0 / 5
4259
تگهای خبر: شركت , طراحی , فرهنگی
این مطلب را می پسندید؟
(2)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است