برگزیدگان امیرجاهد معرفی شدند؛

روایتی از یك جشنواره فراموش شده، برای لغو یك قانون تلاش می نماییم

روایتی از یك جشنواره فراموش شده، برای لغو یك قانون تلاش می نماییم هنر شهر: مراسم اختتامیه دومین جشنواره موسیقی امیرجاهد پنجشنبه شب ششم تیرماه با معرفی هنرمندان و گروه های برگزیده این دوره در تالار ایوان شمس تهران برگزار گردید.به گزارش هنر شهر به نقل از مهر، آئین اختتامیه دومین جشنواره موسیقی امیرجاهد پنجشنبه شب ششم تیر ماه با معرفی هنرمندان و گروه های برگزیده این دوره در تالار ایوان شمس تهران برگزار گردید.
در ابتدای مراسم گروه موسیقی «باربد» به سرپرستی بهراد آقا رفیعی به اجرای برنامه پرداخت و سپس سهیل محمودی مجری برنامه بعد از خوشامد گویی به حضار از مدیرعامل خانه موسیقی ایران برای ایراد سخنرانی دعوت كرد.
امیدواریم «جشنواره موسیقی كلاسیك ایرانی» احیا شود
حمیدرضا نوربخش مدیرعامل خانه موسیقی و عضو شورای سیاستگذاری جشنواره موسیقی امیرجاهد اظهار داشت: در كشور جشنواره های مختلفی در زمینه موسیقی داریم كه با موضوعات مختلف و در سطوح مختلف برگزار می گردد. جشنواره موسیقی فجر كه با مبحث و كاركرد مشخص خود هر ساله برگزار می گردد. جشنواره موسیقی جوان را هم داریم كه در زمینه همه سازهای ایرانی، غربی، موسیقی نواحی و آواز در رده های سنی مختلف برگزار می گردد. همینطور جشنواره موسیقی كلاسیك ایرانی را كه متأسفم باید بگویم داشتیم كه در بخش گروه نوازی موسیقی ایرانی فعال بود و پس از سه دوره برگزاری مدیرانی كه در معاونت هنری و دفتر موسیقی آمدند متأسفانه این جشنواره را تعطیل كردند و امیدوارم مدیریت جدید دفتر موسیقی این جشنواره را احیا كند.
وی اضافه كرد: جشنواره ای برای استعداد یابی در حوزه موسیقی وجود نداشت. در كل كشور گروه هایی هستند كه با اشتیاق در حال فعالیت اند و با استعدادهای خوبی هم مواجه می شویم. دوستان ما در خانه موزه دكتر معین و امیرجاهد، خواستند كه آنجا بعنوان پایگاهی برای این جشنواره باشد و همینطور عزیزانی در شهرداری تهران از این جشنواره حمایت كردند كه جای تقدیر و تشكر فراوان دارد. این جشنواره خوشبختانه شروع شد و طبیعتاً در آغاز نقص های وجود دارد اما در روند كار این مشكلات نقص ها برطرف می شود. جشنواره موسیقی امیرجاهد در آینده می تواند جشنواره ای پایدار باشد كه بتواند نقش آفرینی و بستر سازی كند و ویترین جذابی برای معرفی استعدادهای جوان باشد.

تلاش می نماییم كه قانون ده درصد برای سال آینده لغو شود
مدیرعامل خانه موسیقی اظهار داشت: ما در خانه موسیقی خدمتگزار موسیقی هستیم و در زمینه هایی كه وظیفه داریم حمایت و تلاش هایمان را انجام می دهیم. بحثی كه در این مدت در مورد دریافت ده درصد از فروش كنسرت ها مطرح بود و در مجلس تصویب و تبدیل به قانون شد و برای جامعه موسیقی شوك بزرگی بود؛ با دوستان دفتر موسیقی پیگیری و سعی كردیم و همانطور كه اعلام گردید قرار شد فعلاً حوزه موسیقی ایرانی، كلاسیك و نواحی از این مورد مستثنی باشد. در حال تلاش هستیم كه بخش موسیقی پاپ هم از این ماجرا لطمه نخورد و با تعاملی كه با نماینگان مجلس داشتیم تلاش می نماییم سال آینده این قانون را ملغی نماییم.
وی با قدردانی از محمد جواد حق شناس عضو شورای اسلامی شهر تهران در نامگذاری بعضی از خیابان های تهران به نام هنرمندان بیان كرد: نامگذاری برخی از خیابان های تهران به نام بزرگان هنر و فرهنگ این سرزمین در تهران شایسته قدردانی است.
نوربخش در انتها سخنانش از دكتر ابوالفضل رفیع (مدیركل اداره فرهنگی شهرداری تهران)، حمیدرضا عاطفی (معاون اجرایی خانه موسیقی و دبیر هنری جشنواره)، مهدی سبحانی (مدیر موزه امیرجاهد و قائم مقام جشنواره) و مهدی مساح بیدگلی (دبیر اجرایی جشنواره) برای برگزاری این جشنواره تقدیر و تشكر كرد.
استعدادهای درخشان موسیقی به بیراهه كشیده می شوند
در بخش بعدی این مراسم بابك بنی حسینی (نماینده هیئت داوران) بیانیه هیئت داوران این جشنواره را قرائت كرد.
در بخشی از این بیانیه آمده است: «هیئت داوران ضمن ابراز خرسندی از برگزاری چنین جشنواره هایی كه در راه اعتلای فرهنگ و هنر ملی ایران و كشف استعدادهای درخشان در زمینه موسیقی ملی ایرانقدم نهاده و با سپاس گزاری از برخی مسئولان فرهنگی شورای شهر و شهرداری تهران كه از این جشنواره حمایت كردند، اعلام می كند متأسفانه به دلیل نبود امكانات و تسهیلات مناسب در بخش آموزش و نبود فضاهای فرهنگی بخصوص در بخش موسیقی، خیلی از استعدادهای درخشان در بخش كودكان و نوجوانان مغفول مانده و یا به بیراهه كشیده می شوند. اساسا برگزاری چنین جشنواه هایی نقش بسزایی در آگاهی بخشی و هدایت نوجوانان و هنرجویان در شناخت مسیر درست داشته و نتایج برپاری در برخواهد داشت.»
در ادامه مراسم امیرحسین حسینی زاده (برگزیده بخش تكنوازی دوتار) چند قطعه اجرا كرد.

جشنواره موسیقی امیرجاهد ادامه پیداكند
محمدجواد حق شناسعضو شورای سیاست گذاری جشنواره و رئیس كمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران هم با ابراز خرسندی از برگزاری این جشنواره اظهار داشت: این این جشنواره با هدف كشف استعداد و توجه به هنر موسیقی میان هنر جویانی كه در سراسر كشور در رده های مختلف سنی برگزار گردید و می دانم داوران و هیئت برگزاری و سیاستگذاری حدود شش ماه برای این جشنواره تلاش كردند. من از برگزاری این رویداد بسیار خوشحالم و امیدوارم سالیان سال این جشنواره با نام استاد امیرجاهد كه هنر موسیقی ایران و تهران مدیون ایشان است، ادامه پیدا كند.
پس از این سخنان سعید ثابت (سنتور) و محمد اسماعیلی (تنبك) به اجرای چند قطعه در دستگاه ماهور پرداختند.
از مانع تراشی ها برای این جریان پویا خودداری كنیم
الهام فخاری عضو دیگر شورای اسلامی شهر تهران هم در این مراسم اظهار داشت: نواهایی كه سینه به سینه جاری شدند و دست هایی كه در دوستی با ساز آفریننده اند و سازهایی كه گنج های دیرین، كهن و زنده اند در پرتنش ترین زمان و جای جهان امروز آوای مهر و زندگی بر صحنه آوردند. این آوای مهر با ایستادگی همت سترگ استادان موسیقی ایرانی است. در این صحنه كه پیوسته به جاست، نغمه جوانان و نوجوانان سرزمین است. موسیقی ایران همواره جان موسیقی دوستان را می نوازد. آنچیزی كه بر عهده ما بوده و هست كمك جریان داشتن و خودداری از مانع تراشی برای این جریان پویا و زنده است.
در این مراسم دو گروه موسیقی «امیرجاهد» به سرپرستی مدی مساح بیدگلی و گروه بیدار (به سرپرستی مهبد ایازی) به اجرای برنامه پرداختند.

در ادامه مراسم برگزیدگان دومین جشنواره موسیقی امیرجاهد در دو بخش اصلی موسیقی ایرانی و موسیقی غیر ایرانی عرضه شدند و با اهدای لوح و تندیس از آنان قدردانی گردید.
*برگزیدگان بخش موسیقی ایرانی
بخش تك نوازی نی: عرفان موسوی قهفرخی – یاسر كلهر و ساسان اسلامی فارسانی
بخش تك نوازی تار: بارمان رسولی نژاد-وحید فیض آبادی- آورش سروستانی-رضا شیرین آبادی
بخش تك نوازی سه تار: علی چراغی-بهزاد سلیمی-الیا بازیاری- پونه ملاحسینی
بخش تك نوازی سنتور: كارن احمدی-بردیا قجر-سیناز مهدوی- امید مزینانی- محمدرضا امینیان
بخش تك نوازی تمبك: آرش سروستانی-مهران اصطلامی-علی حسینی نژاد-ایمان نصیرزاده-امیر كریمی-مانی وكیلی
بخش تك نوازی دوتار: امیرحسین حسینی زاده- اسماعیل شهرامیان
بخش تك نوازی كمانچه: رضا طریقت
بخش تك نوازی تنبور: مبین میرزایی یزنی
بخش تك نوازی عود: ماكان نور محمدی – آوا پریشانی
بخش تك نوازی دف: محمد مرادی-پروانه آزاد-زهرا صدر ممتار-كیاوش عراقیه فراهانی-سارا جان نثاری-محمد جواد صحاری گرد-پانیذ سوهانی
بخش آواز ایرانی: معین اسفندیار-ابوالفضل شریفی – محمدرضا خاكباز
بخش تك نوازی ویولن ایرانی: یاشار بایرامی
بخش دونوازی: علی چراغی و نكیسا صفری – شروین رضایی و فراز حجازی پور – حسان صبوحی و مینا حامد محمدیان
بخش گروه نوازی ایرانی: گروه «باربد» به سرپرستی بهزار رفیعی- گروه «بهنوازان» به سرپرستی سمیرا ملك زاده – گروه «نوای هویت» به سرپرستی احسان امام جمعه
*برگزیدگان بخش موسیقی غیر ایرانی (كلاسیك – پاپ)
بخش تك نوازی ویولن: غزاله نیك پی – رامتین حسنی ابهریان
بخش تك نوازی گیتار: محمدامین انگجی -الیا رحیمی زمانی
بخش تك نوازی كیبورد: ترنم كرد
بخش تك نوازی پیانو: نازنین خالقی فرد-ایلیا شاكری كری بزرگ-ریحانه فرهی راد-هستی زارعی-محمدعلی معظمی كیا
بخش آواز غیر ایرانی: سجاد بهرامی
بخش دونوازی: شمیم كرد و ترنم كرد
بخش گروه نوازی: گروه «بیدار» به سرپرستی مهبد ایازی- گروه «جوانه های سبز» به سرپرستی مهدیه غلامرضا زاده – اركستر «پاپ امیرجاهد» به سرپرستی سجاد بهرامی

1398/04/07
14:29:28
5.0 / 5
4020
تگهای خبر: برنامه , جشن , جشنواره , خیابان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است