توافق ایران و عربستان چه بود؟

توافق ایران و عربستان چه بود؟ به گزارش هنر شهر بعد از اظهارات برادر شهید ركن آبادی، از شهیدان سرشناس فاجعه منا، نماینده پیشین ولی فقیه در امور حج دو بار در تلویزیون حاضر شد تا مستند به اطلاعات تفاهم نامه های حج ایران و عربستان در سه سال گذشته، مشخص نماید آیا دو كشور بر سر آنچه ركن آبادی ادعا كرده معامله كرده اند.


به گزارش ایسنا، مرتضی ركن آبادی برادر دیپلمات سابق ایرانی در لبنان، غضنفر ركن آبادی، كه در فاجعه منا در سال ۱۳۹۴ به همراه ۴۶۳ زائر ایرانی دیگر جان خویش را از دست داد، در یك برنامه تلویزیونی ادعا نمود اسناد و منابع موثقی دارد كه نشان داده است ایران برای باز شدن راه حج، توافق نامه ای را امضا كرده كه در آن پذیرفته مقصر فاجعه منا ایرانیان بوده اند. او گفته است: «واقعا حیرت انگیز است مسؤولان جمهوری اسلامی سال قبل توافق نامه ای را در مذاكرات حج امضا كردند كه برپایه آن پذیرفته اند آن چه در منا صورت گرفت مقصرش ایرانیان بودند تا بتوانند راه حج را باز كنند. به این وسیله راه حج باز شد یعنی روی خون شهدای منا پا گذاشته شد. اطلاع دقیقی دارم و بموقع منبع را اگر نیاز بود حتما معرفی می كنم. »
این اظهارنظر با واكنش مشاور رئیس جمهور مواجه گردید. حسام الدین آشنا توئیت كرد: «برادر گرامی جناب آقای ركن آبادی سلام علیكم؛ آیا برای ادعای خود، علل، شواهد یا مستنداتی دارید؟ مدیر محترم شبكه افق، آیا در این شبكه راهنمای عملی برای میزبانان برنامه های زنده در مواجهه با ادعاهای قابل مناقشه مهمانان وجود دارد؟ »
حشمت الله فلاحت پیشه، عضو كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی هم واكنشی نشان داد و اظهار داشت كه «بعید است صحبت های آقای مرتضی ركن آبادی درباره پذیرش مسؤولیت فاجعه منا توسط ایران به خاطر باز شدن مسیر حج درست باشد كه اگر این طور بود بطور قطع مجلس به شدت با آن مخالفت می كرد. »
او كه از مسؤولان مرتبط خواست متن تفاهم نامه حج ایران و عربستان را منتشر كنند، اظهار نمود كه «متن توافق موجود است همان زمان آقای ظریف و قاضی عسگر نماینده پیشین ولی فقیه در امور حج و زیارت در كمیسیون امنیت ملی حاضر شده و توضیحاتی را درباره متن توافق مطرح نمودند كه تاكید شد باید شأن و امنیت زائران ایران در این توافق قید شود. »
حجت الاسلام و المسلمین سیدعلی قاضی عسكر، نماینده پیشین ولی فقیه در امور حج هم در گفتگو با ایسنا به این اظهارات واكنش نشان داد و صراحتا حرف های مرتضی ركن آبادی را «دروغی مسلم» خواند.
تفاهم نامه حج محرمانه است. نظر ایران و عربستان برای انتشار آن باید جلب شوداو چند روز بعد در همان برنامه تلویزیونی كه ركن آبادی سخن گفته بود، حاضر شد و درحالی كه نسخه ای از تفاهم نامه های حج ایران و عربستان را به همراه داشت درباره انتشار آن توضیح داد: به دلیل محرمانه بودن، نظر دو كشور باید برای انتشار تفاهم نامه جلب شود. البته چنانچه بنده در پست قبلی خود حضور داشتم امروز متن تفاهم نامه را منتشر می كردم تا سوء تفاهم ها برطرف شود. بهرحال در شرایط فعلی حجت الاسلام نواب ـ نماینده ولی فقیه در امور حج ـ و آقای رشیدیان ـ رئیس سازمان حج ـ باید در جلسه ای با وزیر حج عربستان، این مورد را طلب كنند.
قاضی عسكر با این تذكر كه یكی از وظایف رسانه ملی رساندن واقعیت به گوش مردم است، بیان كرد: ما نمی توانیم جلوی اظهارات دیگران را بگیریم اما اطلاعات دقیق را به مردم عرضه می نماییم و ملت عزیز ایران خودشان قضاوت می كنند.
او سپس در پاسخ به اظهارات مرتضی ركن آبادی اظهار داشت: بنده یكی از دوستان شهید (غضنفر) ركن آبادی بودم و در آن فاجعه یكی از بهترین دوستان خویش را از دست دادم. خانواده این شهید همچون خود او انسان هایی انقلابی و برای ما محترم اند. با این وجود مطلب بیان شده در خصوص اینكه ایران مسؤولیت فاجعه منا را پذیرفته، خلاف واقع است.
قاضی عكسر افزود: بنده تفاهم نامه های سه سال قبل را همراه خود به این برنامه آورده ام، تا قبل از سال ۹۴ قرارداد وزارت حج عربستان یك تیپ مشخص بود اما پس از فاجعه منا تفاهم نامه تیپ برای ایران كنار گذاشته شد و آنچه مورد نظر ملت، رهبری و نظام بود مورد توجه قرار گرفت.
وی افزود: در تفاهم نامه سال ۹۶ (كه یك سال بعد از تعطیلی حج بسته شد) دو مبحث مورد توجه قرار گرفت، اولین نكته این بود كه دولت عربستان موظف شد امنیت، سلامت، حرمت و كرامت زائران ایرانی را حفظ كند. دوم این كه آنها (عربستان) اعلام نمودند فاجعه منا بررسی خواهد شد ولی ما كتبا خواهان شدیم كه به ما تعهد بدهند فاجعه منا و كمیته حقیقت یاب باید كار خویش را انجام دهد و گزارش های لازم را عرضه كند و حتی اعلام كردیم از آنجایی كه یك طرف این اتفاق كشور ایران است باید در این كمیته حقیقت یاب از كشور ایران هم حضور داشته باشند كه محقق نشد.
دعای كمیل به خاطر مسائل امنیتی در میان الحرمین برگزار نمی گردد. عربستان بیم داشت عملیات انتحاری شودرییس پیشین بعثه ایران با اشاره به محتوایی از تفاهم نامه ایران و عربستان در سال ۹۶، اظهار نمود: ما یكسری امتیازات را در تفاهم نامه مدنظر قرار دادیم. در این تفاهم نامه موضوعات اجرایی حج، آشپزخانه، پزشكی، ویزا و غرامت حج عنوان شد. بنده بعنوان نماینده مقام معظم رهبری هیچ گاه تفاهم نامه ای ذلت بار امضا نكردم، برعكس تلاش كردیم تفاهم نامه ای عزتمند را اجرا نماییم. در همان زمان وزیر حج عربستان رسما اعلام نمود كه هیچ پیش شرطی برای حجاج حتی ایران نداریم و تنها در مسائل شرعی طرفین مذاكراتی خواهند داشت.
قاضی عسكر با اشاره به این كه بعد از به آتش كشیدن سفارت عربستان، ارتباطات دیپلماتیك ایران و عربستان قطع شد، به مفادی از آن تفاهم نامه پرداخت و اظهار داشت: در گذشته دفتر نمایندگی سازمان حج در اول ماه شوال اجازه افتتاح داشت اما در مذاكرات قرار شد سریعا این دفتر راه اندازی شود تا كارها را پیگیری كند. برهمین اساس توافق شد كنسولگری ایران چند روز پیش از ایام حج كار خویش را در عربستان از سر بگیرد.
وی ادامه داد: در توافق جدید تعداد جمعیت زائران خویش را اعلام كردیم. همینطور برگزاری جلسات در محل ساختمان های ایرانیان بلامانع اعلام شد، به آن معنا كه مساله برائت را به راحتی می توانیم انجام دهیم. تنها مبحث دعای كمیل در میان الحرمین مدینه بود كه مساله امنیتی داشت و عربستان به دلیل بیم از عملیات انتحاری نپذیرفت و قرار شد بعد از برقرای امنیت این مورد هم عملیاتی شود.


نماینده پیشین ولی فقیه در امور حج، فاجعه منا را سهل انگاری سعودی ها در مدیریت جمعیت زائران دانست و بیان كرد: نتوانستم چیزی بر عمدی بودن این فاجعه پیدا كنم اما مطمئنم سوء مدیریت قطعی است. چگونه امكان دارد در خیابان بسته، جمعیتی انبوه بیاید و حتا امكان آب پاشیدن روی سر این جمعیت و امكان تردد آمبولانس نباشد.
برای استیفای حقوق شهدای منا وزارت خارجه باید طرح دعوا كند و وكیل بین المللی اختیار شود. وزارت خارجه گفت پول وكیل را ندارد. از آمریكا یك وكیل داوطلب شد. اما سازمان حج نمی تواند مستقل عمل كندوی با تاكید بر این كه باید در واكاوی حقایق واقعیت را بگوییم، اضافه كرد: همان موقع برخی گفتند ولیعهد عربستان با اتومبیلش آمده بود و مسیر تغییر داده شد اما این گونه نبود. یا تصویری پخش گردید كه مربوط به آن سال نبود بنابراین مستندات باید به واقعیات نزدیك باشد. آرشیوی غنی در اینباره داریم، اسناد، مدارك، فیلم ها و كارهای حقوقی كه انجام دادیم منتشر خواهیم كرد.
قاضی عسكر با بیان این كه امیدواریم با مذاكرات امسال حقوق شهدای منا به نتیجه برسد، اظهار داشت: طرح دعوا در مجامع بین المللی باید از جانب وزارت خارجه صورت بگیرد. ما جلسات گوناگونی داشتیم. وقتی آقای رییسی دادستان بود جلساتی گذاشتیم و با آقای منتظری این جلسات ادامه یافت. حتا بحث شد وكیلی در عربستان بگیریم و وزارت خارجه گفتند این هزینه را نداریم و ما این هزینه را تقبل كردیم و پول هم به وی پرداخت و وكالت نامه در مسقط به امضا رسید.
وی بیان كرد: این راه هنوز باز است و اگر دولت هزینه های این وكالت را قبول كند می توان به نتیجه رسید.
رئیس پیشین بعثه خاطرنشان كرد: عربستانی ها همراهی زیادی داشتند و مستند با ما كار كردند. حتی از آمریكا وكیلی پیش من آمد و گفت حاضر است وكالت این پرونده را قبول كند و من وی را معرفی كردم اما سازمان حج از منظر بین الملل، این كار را مستقل نمی تواند پیگیری كند.
او درباره وضعیت شهدای فاجعه منا خاطرنشان كرد: خوشبختانه هیچ مفقودی از كشور ایران در عربستان وجود ندارد. آن تعدادی مفقودی كه وجود داشت شناسایی شدند. حتی شهید ركن آبادی با آزمایش DNA دختر و برادرشان و حتی شكاف قبر و نشانه انگشتر این شهید شناسایی شد.
قاضی عسكر در مورد ناهماهنگی بین اعلام شهدا از جانب مسؤولان وقت در زمان وقوع آن حادثه توضیح داد: برخی صحبت ها صحت نداشت. عده ای معتقد بودند شهید ركن آبادی را ربوده اند و برخی معتقد بودند ایشان را زنده دیده اند. خبری از اسرائیلی ها آمد كه گنجی (شهید ركن آبادی) را دریافت كرده اند كه این خبر هم دروغ بود.
وی اظهار نمود: آن دسته از زائرانی كه در بیمارستان و هلال احمر بستری شدند زنده بودند و بقیه زائران به شهادت رسیده بودند.
نماینده پیشین ولی فقیه در امور حج در زمان، وقوع فاجعه منا درباره عرضه مدارك فوت به خانواده شهدای منا اظهار داشت: گواهی فوت صادر گردیده است اما در كنسولگری (ایران در عربستان) است، روابط كه قطع شد در كنسولگری جده مانده است. اینجا پزشكی قانونی هم در جریان امر قرار دارد، خانواده شهدای منا می توانند از آنجا هم این مورد را پیگیری كنند.
می گفتند ركن آبادی را ربوده اند. برخی او را زنده دیده بودند. اسرائیلی ها می گفتند او را تحوی گرفته اند. اما DNA شهید ركن آبادی را با دختر و برادرش تطبیق دادند. قبر را شكافتند و نشانه انگشتر شهید را شناسایی كردندقاضی عسكر اظهار داشت: حقیقتا این حادثه كه رخ داد بنده هرمقدار كه در توان داشتم دنبال كننده این مورد بودم و همه باید تلاش نماییم تا از سفر حج بهره معنوی لازم را ببریم
او سپس درباره كمرنگ شدن مراسم برائت از مشركین در هر سال، اظهار نمود: پس از حج خونین سال ۶۶ در سال ۷۰ مذاكره ای صورت گرفت مبنی براینكه در محل عبور مردم این برنامه برگزار نشود. مراسم برائت در زمان پیامبر در همین مسیر منا برگزار می شد. ازاین رو تلاش كردیم تمام خیمه های اطراف را به دستگاه صوتی مجهز نماییم و مراسم در خیمه ها برگزار گردد. برائت یك امر قرآنی است و مقام معظم رهبری هم در آخرین پیام خود برائت از مشركین را با مبحث فلسطین بیان نمودند.
قاضی عسكر تصریح كرد: برائت از مشركین فقط برای ما نیست. تمام مسلمانان باید این كار را انجام دهند و این مراسم هر سال باشكوه تر برگزار گردد.1398/05/23
15:10:35
5.0 / 5
4008
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است