گالری گردی در پایتخت؛

غریبگی مشتركات به آ رسید، نمایش سازمان فاكوپا در دنا

غریبگی مشتركات به آ رسید، نمایش سازمان فاكوپا در دنا هنر شهر: نمایشگاه غریبگی مشتركات توسط مانی رامهرزی و نمایشگاه سازمان فاكوپا كه پژوهشی در گرافیك، تبلیغات و رسانه دهه 30 تا 50 است، جمعه 22 شهریور در گالری های آ و دنا افتتاح می شود.به گزارش هنر شهر به نقل از مهر، در جمعه پیش رو كه مصادف با سیزدهم ماه محرم است، برخی از گالری ها برنامه افتتاحیه خواهند داشت و برخی دیگر نیز نمایشگاه های هفته های گذشته خودرا ادامه می دهند كه همچون آنها می توان به نمایشگاه «به روایت نسخه خوانان» كه مجموعه ای از هفتاد تصویر شبیه نامه دست نویس و گزیده شده از مجموعه های مهم شبیه نامه دوره قاجار است، همین طور نمایشگاهی از نقاشی خط های ۹ هنرمند با عنوان «نقش و نقل عاشورا» و چهار پرده نقاشی قهوه خانه ای در نگارخانه پردیس باغ موزه هنر ایرانی به نمایش درآمده و نمایشگاه های «پروژه های محسن» اشاره نمود. در ادامه برنامه افتتاحیه برخی نمایشگاه های هنری جمعه ۲۲ شهریورماه را برمی شمریم.
گالری سیحون
نمایشگاه انفرادی نقاشی های مهدی دشتی با عنوان «ماه صورتی» از جمعه این هفته در گالری سیحون به نشانی خیابان وزرا، كوچه چهارم، شماره ۱۱ گشایش می یابد. در بیانیه این نمایشگاه آمده است: «تقابل انسان با مشكلاتی كه از عهده حل و فهم آنها بر نمی آید همیشه برای من كانون توجه بوده است. غم اندوهی كه با چشمان بسته و بدون توجه به حضور مخاطب به تصویر كشیده شده، اشاره ای به نا امیدی انسان امروزی از محیط اطراف خود دارد و همین طور خانه هایی كه با دیوارهای فرسوده و پنجره های خاموش نقاشی شده اند، حضور اجتماعی از انسان ها را به یاد می آورد كه دیگر به فراموشی سپرده شده و در تاریكی فرو رفته اند پرداخت و توجه به فضاهای تخت با خطوطی كه شكل ها را در بر می گیرند، الهاماتی بوده كه از نقاشی ایرانی وام گرفته ام.»
گالری آ
نمایشگاه انفرادی حجم مانی رامهرزی با عنوان «غریبگی مشتركات» از جمعه ۲۲ شهریورماه در گالری آ واقع در خیابان كریم خان زند، خیابان عضدی (آبان جنوبی)، كوچه ارشد، پلاك ۷ برپا می شود.
در بیانیه این نمایشگاه می خوانیم: «از كنار هم گذر می نماییم، خونسرد به هم انگار كه درد مشترك ارث شخصی ماست، گویی در هیاهوی خیابان های شهر هركسی تنهاست تنها و جدا از همه تنها و جدا از خود.»
گالری شمیس
نمایشگاه گروهی نقاشی «كژ نگریستن» به كیوریتوری مهیار بهرام اصل از روز جمعه ۲۲ شهریورماه در گالری شمیس به نشانی فرمانیه، بلوار اندرزگو، خیابان دانیالی، شماره ۸ شروع به كار می كند. در بیانیه این نمایشگاه می خوانیم: « بدان گونه كه در خواب، صیاد هیچ گاه به صیدی كز وی می گریزد نمی رسد و صید نیز به همین سان نمی تواند آشكارا از صیادش بگریزد.
مقصود از كوشش برای «كج نگاه كردن» به بن مایه های نظری این نیست كه بگردیم به دنبال شیوه های تازه جهت توضیح نظریه های سطح بالا و سهل الوصول ساختن آنها تا از عرق ریختن در راه تفكر حقیقی خلاص شویم. نكته این است كه این قسم مثال آوردن در مورد نظریه ها و این گونه میزانسن مضامین نظری جنبه هایی را در معرض دید می آورد كه در حالات دیگر هیچ گاه به آنها توجه نمی نماییم.»
گالری گلستان
نمایشگاه انفرادی نقاشی مریم عیوضی از ۲۲ تا ۲۷ شهریورماه در گالری گلستان به نشانی خیابان دروس، خیابان كماسایی، پلاك ۳۴ برپا خواهد بود.
گالری دنا
نمایشگاه گروهی گرافیك با عنوان «سازمان فاكوپا» كه حاصل پژوهش و گردآوری شیما طاهری پارسا و محمد مخبری از روز جمعه ۲۲ شهریورماه در گالری دنا واقع در خیابان سپهبد قرنی، پس از چهار راه طالقانی، كوچه سوسن، پلاك۴، زنگ ۲ گشایش می یابد.
این نمایشگاه تركیبی از گرافیك، تبلیغات و رسانه در دهه ۳۰ تا ۵۰ خواهد بود.
گالری ماه مهر
نمایشگاه گروهی ویدئوآرت «آپگرید» ۲۲ تا ۲۵ شهریورماه در گالری ماه مهر به نشانی خیابان آفریقا، كوچه نیلوفر، پلاك ۷ انجام می شود. «آپگرید» پروژه ای از شهرام انتخابی است كه با حمایت مؤسسه ماه مهر و فكتوری تی تی شكل گرفته و آناهیتا آقاطاهر، رجا بهروش، ندا تبریزی، ساناز خداداد، نازنین زادمهر، اشكان شكری، نگار عالمزاده گرجی و پدیده فرزان، هنرمندان شركت كننده در آن هستند.
شهرام انتخابی در قسمتی از استیتمنت این نمایشگاه آورده است: «آپ گرید» پروژه ای است كه آغازش با مروری بر تاریخ ویدئو و جدیدترین تحولات هنر معاصر، در سطح بین المللی همراه بوده است. شكل گیری گروه های پژوهشی كیوریتوری و طی مراحل پیش تولید ویدئوآرت، برای نمایشگاهی متكی به انسجام و پیوستگی و حفظ هماهنگی ایده های هنرمندان، مسیری بود كه در مؤسسه ماه مهر طی شده است. این آثار در یك استودیوی فیلمبرداری و همین طور مناطق مختلف شهر، تولید شده و در نهایت، آثار منتخب به نمایش گذارده می شود. هدف از برگزاری رویداد «آپگرید» نمایش دغدغه ها و مشغولیات ذهنی هنرمندان جوان ایرانی است كه می توان آنرا یك «عكس فوری» از آنچه در حال وقوع است، دانست. آثار این هنرمندان، از یك طرف به جنبه های هویتی می پردازد و از سویی دیگر، «تقابل با موضوعات معاصر» را نشان داده است.
گالری نجما
نمایشگاه گروهی هنرهای تجسمی با عنوان «هنر عاشورایی» از ۲۲ الی ۲۷ شهریور در گالری نجما به نشانی بلوار میرداماد، خیابان البرز، ابتدای خیابان تابان شرقی، پلاك ۴۴ طبقه پنجم جنوبی انجام می شود.
در این نمایشگاه كه با انتشار فرخوان ۳۶ هنرمند در آن شركت كرده اند تعداد ۵۳ اثر نقاشی، تصویرسازی، نقاشیخط، خوشنویسی، پوستر، نقاشی قهوه خانه ای و عكس به مدت ۶ روز به نمایش درمی آید.


منبع:

1398/06/21
20:38:11
5.0 / 5
3996
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است