در یك نشست به بهانه جشنواره ملی تئاتر خیابانی ایرانشهر مطرح شد:

باید تصویر مناسبی از سیستان و بلوچستان در آثار هنری باشد

باید تصویر مناسبی از سیستان و بلوچستان در آثار هنری باشد به گزارش هنر شهر معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بر لزوم مشاركت و همراهی فعالانه نهادهای استان سیستان و بلوچستان در نخستین جشنواره ملی تئاتر خیابانی ایرانشهر تاكید كرد.


به گزارش هنر شهر به نقل از روابط عمومی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، نشست مسئولان استان سیستان و بلوچستان با معاونت امور هنری باردیگر نخستین جشنواره ملی تئاتر خیابانی ایرانشهر برگزار گردید.
سیدمجتبی حسینی؛ معاون امور هنری در این جلسه اظهار داشت: رویدادها و جشنواره های گوناگونی در كشور برگزار می گردد و اگر رویداد و جشنواره جدی بنیان گذاشته میشود؛ باید برپایه لزوم و علل طراحی شود. باید قدر هنر دانسته شود، برگزاری جشنواره تئاتر خیابانی ایرانشهر، میتواند توجه را به این شهر و استان سیستان و بلوچستان جلب نماید. برگزاری این رویداد به حمایت و همراهی و مشاركت جدی نهادها و مسئولان استان و به كارگیری تمام ظرفیتهای استان نیاز دارد. ازاین رو نباید امور این رویداد فقط برعهده اداره كل هنرهای نمایشی و اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان باشد و اگر نهادها و مسئولان استان حمایت كنند؛ به رویدادی مؤثر تبدیل میشود.
او اضافه كرد: استان سیستان و بلوچستان ظرفیتها و توانمندیهای فراوانی در حوزههای مختلف بخصوص هنر دارد و در زمینه فعالیت های هنری هدف این است كه تصویر متناسبی از استان بیان شود چون تصویر فعلی استان، محرومیت و ناامنی است كه تصویر واقعی نیست. جشنواره ملی تئاتر خیابانی ایرانشهر هم میتواند در عرضه تصویر صحیح و متناسب از استان مؤثر باشد.
معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اضافه كرد: در فردای كشور ما، هنر بسیار مؤثر است به علت اینكه میزان علاقه عمومی به هنر و جوانان آموزش دیده در هنر بسیار رشد كرده است كه در آینده به فعالیت حرفه ای هنر می پردازند یا مخاطب فعال هنر خواهند بود. ازاین رو به نگاه آمایشی در هنر نیاز است و با عنایت به رشد گروه های هنری و نیازهای حوزه هنری، مشاركت و حمایت نهادهای مختلف لزوم دارد.
علی زینی وند؛ معاون سیاسی، اجتماعی استاندار سیستان و بلوچستان در این دیدار اظهار داشت: تصویری كه هم اكنون از استان سیستان و بلوچستان در داخل و خارج از كشور عرضه می شود؛ تصویر ناامنی، محرومیت و... است و استان با این كلیدواژه معرفی می شود. در مواردی بعضی آثار سینمایی هم در نشان دادن این تصویر نقش داشته اند. ازاین رو باید تصویر استان در ذهن ها تغییر كند و در فرهنگ و هنر تصویر مناسبی از استان سیستان و بلوچستان و توانمندی و ظرفیت های استان عرضه شود. نهادهای استان و استانداری سیستان و بلوچستان هم با این استراتژی و نگاه از فعالیت های فرهنگی هنری همچون نخستین جشنواره ملی تئاتر خیابانی ایرانشهر حمایت می كند و تمام امكانات استان را برای این رویداد به كار می گیرد.
حسین مسگرانی؛ مدیر كل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سیستان و بلوچستان هم در این جلسه اظهار داشت: به دنبال سفرهای سال قبل وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و درخواست و پیگیری هنرمندان استان، برگزاری جشنواره ملی تئاتر خیابانی ایرانشهر برنامه ریزی و جلساتی هم با اداره كل هنرهای نمایشی برگزار گردید تا رویدادی هنری در شهر مرزی ایرانشهر برگزار گردد و تصویر واقعی و مناسبی از استان در بستر این رویداد عرضه شود. این جشنواره ظرفیتی می تواند فراهم آورد كه تعامل و اراتباط فرهنگی هنری با كشورهای همسایه استان سیستان و بلوچستان تقویت شود.
شهرام كرمی؛ مدیر كل هنرهای نمایشی در این جلسه اظهار داشت: جشنواره تئاتر خیابانی ایرانشهر میتواند معادل جشنواره تئاتر خیابانی مریوان، در شرق كشور باشد. جشنواره تئاتر خیابانی، یك جشنواره هنری و مردمی است و لزوم دارد استان سیستان و بلوچستان با تمام توانمندی و بضاعت از این رویداد پشتیبانی كند.
علی غیاثی ندوشن؛ مدیر كل امور استان های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم در این جلسه اظهار داشت: جشنواره تئاتر خیابانی ایرانشهر رویداد مهمی است كه در توجه به استان مؤثر است و این رویداد می تواند در كمیته فرهنگی، اجتماعی توسعه پایدار شرق كشور هم مطرح و تثبیت شود.
در آخر این نشست، پوستر نخستین جشنواره تئاتر خیابانی ایرانشهر كه با نگاه به مرز، مرزداری و اقوام ایرانی برگزار می شود، رونمایی گردید.


1398/06/25
20:07:11
5.0 / 5
4070
تگهای خبر: برنامه , پوستر , تئاتر , تصویر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است