حاشیه های روز اول جشنواره موسیقی فجر

از غوغای ژی در آزادی تا گریه كودكان در وحدت، نیاوران اتریشی شد

از غوغای ژی در آزادی تا گریه كودكان در وحدت، نیاوران اتریشی شد هنر شهر: نخستین روز از برگزاری جشنواره موسیقی فجر در حالی با میزبانی گروه ها و هنرمندان فعال عرصه موسیقی همراه بود كه بخش موسیقی نواحی این دوره با استقبال قابل توجه مخاطبان در برج آزادی همراه شد.به گزارش هنر شهر به نقل از مهر، نخستین روز از برگزاری سی و سومین جشنواره موسیقی فجر در حالی با میزبانی گروه ها و هنرمندان فعال عرصه موسیقی همراه بود كه بخش موسیقی نواحی این دوره با استقبال قابل توجه مخاطبان در برج آزادی همراه شد. این در شرایطی است كه حضور تعدادی از هنرمندان پیشكسوت موسیقی كشور در تالارهای مختلف از دیگر نكاتی بود كه در روز اول جشنواره به چشم می خورد.
تماشاگرانی كه در برج آزادی حال شان خوب شد
كنسرت گروه «ژی» به سرپرستی شهباز شاهین پور و خوانندگی صلاح خضری یكی از برنامه های جالب توجه و پرمخاطب نخستین روز از برگزاری جشنواره موسیقی فجر بود كه توانست رضایت مخاطبان حاضر در مجموعه برج آزادی را راضی از سالن خارج كند.
البته بعد از آخر اجرای زنده این گروه موسیقی بود كه ضمن اهدای لوح قدردانی از جانب از مدیر مجموعه برج آزادی به صلاح خضری خواننده گروه به پاس سال ها تلاش و فعالیت در عرصه خوانندگی موسیقی مقامی منطقه كردستان، به گروه این قول داده شد كه اسفند ماه امسال كنسرت دیگری را در برج آزادی اجرا كنند.
حضور معاون هنری وزیر ارشاد در كنسرت اركستر «چكاوك»
سید محمد مجتبی حسینی معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هم روز چهارشنبه ۲۰ دی به تالار وحدت آمد و در كنار مدیران دیگری چون فرزاد طالبی مدیركل دفتر موسیقی وزارت ارشاد و علی اكبر صفی پور مدیرعامل بنیاد رودكی به تماشای كنسرت اركستر «چكاوك» به سرپرستی رضا شایسته نشست.
اركستر «چكاوك» در این اجرا كه با استقبال نسبی مخاطبان همراه بود برای نخستین بار آثار جدیدی از مهرداد پازوكی را به خوانندگی امیر رفعتی، علیرضا عبدالكریمی و ایوب صادقی اجرا كرد.
حضور اطمینان بخش كمیته حراست جشنواره در تالارها
كمیته حراست سی و سومین جشنواره موسیقی فجر به سرپرستی محمدرضا سلمانزاده هم با استقرار در تمامی تالارهای میزبان جشنواره تمامی تلاش خویش را انجام می داد تا در حوزه برقراری نظم و امنیت تالارها و برنامه ها خللی وارد نشود، این در شرایطی است كه برخورد مناسب تیم حفاظت فیزیكی تالارهای وحدت، رودكی، برج آزادی و فرهنگسرای نیاوران با مخاطبان و خبرنگاران از نكات جالب توجه اجراهای روز اول جشنواره بود.
رادیویی ها در تالار وحدت مستقر شدند
تعدادی از دست اندركاران و برنامه سازان برنامه های مختلف فرهنگی و هنری صدای جمهوری اسلامی ایران به منظور پوشش خبری اخبار و رویدادهای در رابطه با سی و سومین جشنواره موسیقی فجر در سالن انتظار تالار وحدت استقرار پیدا كرده و در نخستین روز از برگزاری جشنواره نسبت به انعكاس اخبار به این رویداد فعالیت هایی را انجام دادند.
یكی از نكات جالب توجه این بخش حضور مستمر حمیدرضا نوربخش در برنامه های زنده رادیویی بود كه بعد از حضور در یك برنامه زنده بلافاصله توسط گروه دیگری برای عرضه توضیحات پیرامون جشنواره دعوت می شد.
برای احترام به مخاطبان كودكان را به تالار نیاورید
یكی دیگر از نكات بحث برانگیزی كه در روز اول جشنواره مشاهده شد حضور كودكان زیر هفت سالی بود كه توسط خانواده بعضی از تماشاگران به تالارهایی نظیر وحدت و رودكی آورده شده بود. این حضور متاسفانه حین اجراهای زنده به علت سر و صدا و گریه كودكان به حدی بود كه باعث توقف در اجرای قطعات می شد.
البته اقدامات مناسب راهنمایان فرهنگی تالارها و جلوگیری از حضور اطفال در سالن كه به اصرار پدر و مادرهای شان از سالن هم خارج نمی شدند در اجراهای دوم كنسرت ها شدت سر و صداها را كاهش داد.
طراحی صحنه كنسرت ها فضایی مانند همیشه
طراحی صحنه كنسرت ها هم همچون سبك و سیاق سال های گذشته جشنواره موسیقی فجر بر مبنای چیدمانی مطابق با پوستر این دوره از جشنواره انجام گرفته بود كه تفاوت چندانی به لحاظ ساختاری با دوره های گذشته نمی كردند. این در شرایطی است كه در كنسرت علی زند وكیلی كه تنها كنسرت برگزار شده در برج میلاد تهران بعنوان یكی از تالارهای میزبان جشنواره بود، نشانه ای از این دكور به چشم نمی خورد.
البته در دوره پیشین جشنواره طراحی كنسرت ها بر مبنای ویدئو مپینگ انجام می شد كه این ساختار هم با اظهار نظرهای متفاوتی هم همراه بود.
اتریشی ها با «جَز و شهر» به نیاوران آمدند
نخستین اجرای گروه های خارجی شركت كننده در جشنواره موسیقی فجر هم چهارشنبه شب ۲۰ دی با اجرای گروه «جَز و شهر» به سرپرستی و آهنگساز میشاییل كار در فرهنگسرای نیاوران تهران رقم خورد.
«جز و شهر» پروژه ای است كه میشاییل كار برای شناساندن هویت شهر گراتس بعنوان پایتخت كشور اتریش، تدارك دیده است. موسیقی جَز كه از شهرهای آمریكا مانند نیویورك و واشنگتن شكل گرفت، در سال های اخیر چنان به سایر نقاط دنیا گسترش پیدا كرده كه در كشورهای مختلف موسسات و مراكزی خاص این سبك موسیقی به وجود آمده است.
میشاییل كار حین اجرای برنامه كه بخشی از آن به اجرای قطعه ای درباره شهر تهران اختصاص داشت، توضیح داد: آنچه امشب می شنوید حاصل تحقیقاتی است كه در تاریخ موسیقی جز داشتم و حاصل آن در یك كتاب هم انتشار یافته است.

1396/10/21
21:16:40
5.0 / 5
4689
تگهای خبر: برنامه , جشن , جشنواره , كنسرت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است