گوت سنگسری ها بزرگترین سیاه چادر عشایر كشور

گوت سنگسری ها بزرگترین سیاه چادر عشایر كشور هنر شهر: ایسنا/سمناندبیر جشنواره ملی ایل سنگسر با اشاره به اینكه این جشنواره ملی از 15 تا 17آبان ماه در مهدیشهر برگزار می گردد به ظرفیت بالای ایل سنگسر اشاره نمود و اظهار داشت: سیاه چادر عشایر سنگسر بزرگترین سیاه چادر در میان عشایر كشور است.به گزارش هنر شهر به نقل از ایسنا، منصور بیرقی در نشست مطبوعاتی با اصحاب رسانه استان سمنان، اظهار نمود: عشایر ایل سنگسر از ظرفیت و توانمندی بسیاری برخوردار می باشند و با عنایت به تولید بیشتر از 80 ماده لبنی از مشتقات شیر از نظر تنوع لبنیات غنی ترین ایل در میان عشایر كشور شمرده می شود.

وی از تولید بیشتر از 40 نوع نان محلی در میان این عشایر بعنوان یكی دیگر از خاصیت های بارز عشایر سنگسری یاد كرد و افزود: تلاش دبیرخانه جشنواره بر این است كه این جشنواره به محلی برای نمایش و معرفی توانمندی های این ایل بزرگ تبدیل گردد.

دبیر جشنواره ملی ایل سنگسر از افتتاحیه این جشنواره در عصر روز چهارشنبه 15 آبان آگاهی داد و اشاره كرد: عبور نمادین گروه های عشایری، گذر گروه سواران ایل، گروه های جداگانه مردان و زنان ایل سنگسر، حمل و نمایش تصاویر شهدای این ایل از طرف برخی از نوجوانان و جوانان و همین طور عبور نمادین گروه هایی از عشایر ایل قشقایی، عشایر عرب و دیگر گروه های عشایری میهمان از برنامه های افتتاحیه جشنواره است كه به صورت متفاوتی برگزار می شود.

بیرقی از سقوط بدل كاران برجسته كشوری از ارتفاع 2000پایی بعنوان یكی دیگر از برنامه های افتتاحیه جشنواره نام برد و اضافه كرد: پس از آیین افتتاحیه، بزرگترین جشنواره روباز صنایع دستی استان در مهدیشهر افتتاح می گردد.

وی از رونمایی از المان عشایر ایل سنگسر بعنوان یكی دیگر از برنامه های روز نخست جشنواره نام برد و اظهار داشت: برگزاری یك كمپ عشایری با استفاده از سیاه چادر و برگزاری جشن امامت از دیگر برنامه های پیش بینی شده در جشنواره است.

بیرقی از برگزاری جشن بزرگ ایل سنگسر در روز دوم جشنواره آگاهی داد و اظهار نمود: در این جشن بزرگ برنامه های شاد و متنوعی با حضور بعضی از كمدین های برجسته برگزار می گردد.

دبیر جشنواره ملی ایل سنگسر از پیاده روی بزرگ خانوادگی در بامداد سومین روز جشنواره آگاهی داد و اظهار داشت: تجلیل از قهرمانان و ورزشكاران مهدیشهری و خصوصا تقدیر از تیم هاكی مهدیشهر كه امسال به قهرمانی در كشور رسید از دیگر برنامه های این روز پایانی جشنواره است.

وی از برگزاری جشنواره غذا در حاشیه این جشنواره ملی آگاهی داد و اضافه كرد: نمایشگاه بزرگ ایل سنگسر تنها محدود به سه روز جشنواره نیست و تا 10 روز ادامه دارد.

دبیر جشنواره ملی ایل سنگسر با اشاره به اینكه این جشنواره سیزدهمین جشنواره ایل سنگسر است اشاره كرد: این جشنواره در سال های ابتدایی در سطح محلی برگزار می شد، یكی دو سالی در ییلاقات مهدیشهر و یك دفعه نیز در تهران انجام شد اما امسال این جشنواره بعنوان یك جشنواره بزرگ ملی با حضور گروه هایی از عشایر استان های دیگر در مهدیشهر برگزار می شود.

وی با اشاره به اینكه در جشنواره پیشین نزدیك به 40 هزار بازدیدكننده از سایت جشنواره بازدید داشتند بیان كرد: پیش بینی می شود با عنایت به ارتقا جشنواره از استانی به ملی و گستردگی و تنوع برنامه ها امسال بالغ بر 100 هزار نفر از سایت جشنواره بازدید كنند.

به گزارش هنر شهر به نقل از ایسنا، سیاه چادر عشایر ایل سنگسر كه از آن بعنوان بزرگترین سیاه چادر كشور یاد می شود در گویش مردم این ایل به "گوت"اشتهار دارد و محل برگزاری آن نیز گوت كه مال"نامیده می شود.

منبع:

1398/08/09
16:45:58
5.0 / 5
3728
تگهای خبر: برنامه , جشن , جشنواره , دبیر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است