اختتامیه جشنواره «عكس معدن» برگزار شد

آغاز جشنواره هنری ایمیدرو

آغاز جشنواره هنری ایمیدرو به گزارش هنر شهر اختتامیه نخستین جشنواره و نمایشگاه ملی «عكس معدن» عصر روز چهارشنبه ۴ مردادماه برگزار گردید و این جشنواره برگزیدگان خود را معرفی نمود.


مراسم اختتامیه و اهدای جوایز برگزیدگان نخستین جشنواره ملی «عكس معدن» عصر روز چهارشنبه ۴ مردادماه در محل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو) با حضور مهدی كرباسیان رییس هیات عامل «ایمیدرو»، علی مرادخانی معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مجید ملانوروزی مدیر اداره كل هنرهای تجسمی و هنرمندانی چون سیف الله صمدیان، اكبر عالمی، مسعود زنده روح كرمانی، ساعد نیك ذات و رضا معطریان برگزار شد و این جشنواره برگزیدگان خود را شناخت.
در ابتدای این مراسم مهدی كرباسیان در سخنانی گفت: تصمیم داریم دبیرخانه جشنواره های هنری «ایمیدرو» را راه اندازی كنیم و از این پس جشنواره های هنری در زمینه های مختلف برگزار كنیم. به گمان ما هنر می تواند به شناساندن مسائل مربوط به حوزه معدن كمك بسیاری بكند.
وی ادامه داد: ایران یكی از كشورهای مهم در زمینه ذخایز معدنی است و ما رتبه ۱۵ را در دنیا در این زمینه داریم و در بسیاری از معادن ما طی سال های گذشته فعالیت اكتشافی وسیعی صورت نگرفته است كه خوشبختانه در دولت یازدهم توانستیم ۲۵۰ هزار كلیومتر اكتشافات جدید توسط «ایمیدرو» داشته باشیم و در ماه های آینده هم خبرهای خوشی در این حوزه به مردم خواهد رسید.
رییس هیات عامل «ایمیدرو» بیان كرد: ما به پیوند هنر و بخش معدن اعتقاد داریم و بر نقش هر رسانه ای در انعكاس این فعالیت ها تاكید داریم. كارگروه دائمی در قالب دبیرخانه جشنواره های هنری «ایمیدرو» شكل خواهد گرفت و امیدواریم معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم ما را یاری دهد. همچنین انتظار داریم حوزه عكاسی صنعتی در كنار عكاسی مستند اجتماعی كه طرفدار زیادی دارد هم دیده شود و این عكس ها به خانه مردم هم راه پیدا كند.
در ادامه مراسم علی مرادخانی با بیان اینكه با دیدن عكس ها متوجه شدم این جشنواره به خوبی ارتباط بین هنر و حوزه صنعت و معدن را به نمایش گذاشت از آمادگی معاونت هنری در برگزاری این جشنواره ها خبر داد و در عین حال گفت: در این جشنواره انجمن عكاسان به خوبی ارتباطی موثر را با سازمان توسعه برقرار كرد. به گمانم انجمن های تخصصی ما می توانند در این زمینه كمك موثری انجام دهند. از همین امروز می توانید از توان این انجمن برای برگزاری جشنواره بعدی كمك بگیرید و ما هم اگر كمكی از دستمام بر می آمد در كنار شما خواهیم بود.
وی ادامه داد: بخش معدن كشورمان دارای گستره وسیعی است و استمرار در معرفی فعالیت های معدنی و صنایع وابسته آن از طریق حوزه هنر موجب جلب توجه بیشتر به این حوزه با ظرفیت خواهد شد، ضمن اینكه آقای كرباسیان به بنده گفت ما در همه زمینه های هنری فعالیت خود را شروع كرده ایم و تنها در زمینه تئاتر نمی دانیم چگونه باید ورود كنیم كه من به ایشان قول می دهم در زمینه تئاتر هم می توان بسیار فعالیت موثری در این زمینه داشت چون معدن كاران شخصیت های جذابی برای خلق یك اثر نمایشی هستند.
قدردانی از پیشكسوت عكاسی صنعتی
تقدیر از فرهود حقی استاد برجسته عكاسی صنعتی از دیگر برنامه های مراسم اختتامیه این جشنواره بود و این پیشكسوت هنر عكاسی طی سخنانی گفت: عكاسی صنعتی، قدردانی از مردانی است كه بار این ملت بر دوش شان است. همچنین جا دارد از عكاسان نسل جدید كه آثار ارزشمندی را به جشنواره ارسال كردند و كاملا ما را شگفت زده كردند تشكر كنم.
حقی با اعلام اینكه جای برگزاری چنین جشنواره ای در كشورمان خالی بود، عنوان كرد: صنعت، حرفه مردان بی ادعاست و به نمایش گذاشتن سختی های فعالان این حوزه از طریق هنر عكاسی ضرورتی بود كه سازمان «ایمیدرو» به بهترین شكل زمینه تحقق آن را فراهم كرد.
اكبر عالمی رییس هیات داوران جشنواره نیز با قدردانی از مدیران سازمان «ایمیدرو» در برگزاری این جشنواره گفت: امیدوارم این جشنواره به صورت بین المللی برگزار شود و همچنین كتابی در ۴۰ هزار نسخه از آثار این نمایشگاه در جشنواره های آتی چاپ و منتشر شود. تشویق به اطلاع رسانی صحیح از فعالیت های معدنی را باید از همین فردا از طریق دبیرخانه جشنواره دوم كلید بزنید تا عكاسان بروند به سمت معادن و عكاسی كنند.
در ادامه عباس یاری روزنامه نگار و منتقد سینما خطاب به رییس هیات عامل «ایمیدرو» گفت: سوابق مدیریتی آقای كرباسیان طی سال های گذشته نشان داد كه این مدیر باسابقه همواره حامی هنرمندان و روزنامه نگاران بوده است و امیدوارم برگزاری این نوع جشنواره ها تداوم داشته باشد.
در این مراسم محسن كابلی، محمود كلنگری، مسعود احمدزاده مطلق، علیرضا معماریان، كاظم حسینی، امیرحسین كمالی و ابوطالب ندری به عنوان برگزیدگان مورد قدردانی جشنواره معرفی شدند.
جایزه ویژه هیات داوران به همراه لوح تقدیر، نشان كیمیا و جایره نقدی به احترام قربانیان معدن ذغالسنگ زمستان یورت آزادشهر به بهار شقایق تعلق گرفت.
همچنین آذین حقیقی رتبه نخست جشنواره ملی عكس معدن را كسب كرد و محمد آزادی احمدآبادی و حمید صادقی به ترتیب دوم و سوم شدند. این سه عكاس برگزیده لوح تقدیر، نشان كیمیا، جایزه نقدی به ترتیب ۵ میلیون، ۳ میلیون و ۵۰۰ و ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان را دریافت كردند.
ضمن اینكه عكسی از طرف نفر اول جشنواره همراه با امضاء هیات داوران جشنواره به مهدی كرباسیان تقدیم شد.
از مجموع ۲ هزار آثار ارسال شده برای هیات داوری این جشنواره، ۷۳ اثر به بخش مسابقه راه پیدا كرد و در نهایت از ۱۱اثر تقدیر شد.
نخستین جشنواره و نمایشگاه ملی عكس معدن، روزهای اول تا چهارم مرداد ماه سال جاری در محل «ایمیدرو» برگزار شد.
 

1396/05/05
13:35:44
5.0 / 5
4869
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است