در تعطیلی اماكن فرهنگی؛

معاونت هنری ارشاد در ایام قرنطینه چه كارهایی انجام داد؟

معاونت هنری ارشاد در ایام قرنطینه چه كارهایی انجام داد؟ هنر شهر: معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با انتشار گزارشی مشروح برنامه های هنری طی روزهای تعطیلی اماكن فرهنگی هنری به سبب پیش گیری از شیوع ویروس كرونا را اعلام نمود.به گزارش هنر شهر به نقل از روابط عمومی معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، آثار هنری در ایام قرنطیه به علت شیوع كرونا در فضای مجازی منتشر می شود. در این دوره كه اجرای برنامه های هنری در سالن ها تعطیل شده است، برنامه هایی در زمینه موسیقی، هنرهای تجسمی، تئاتر و مد و لباس در فضای مجازی، در رابطه با شرایط قرنطینه با هماهنگی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اجرا می شود.
از برگزاری كنسرتهای آنلاین تا اجرای چند قطعه موسیقایی در یك پویش
كنسرتهای آنلاین در ویژه برنامه «نوروزخانه» با مجوز دفتر موسیقی معاونت امور هنری از طرف شهرداری تهران و از ۸ فروردین ماه در برج میلاد شروع شد كه با استقبال علاقه مندان و مخاطبان مواجه گردید. در این ویژه برنامه از ۸ تا ۲۰ فروردین ماه هر روز یك اجرای آنلاین پخش می شود.
همچنین نوازندگان اركستر سمفونیك تهران و اركستر ملی ایران، قطعاتی را در پویش «در خانه می مانیم تا به زودی روی صحنه برویم» نواختند كه در فضای مجازی منتشر می شود.
نمایش آثار خارجی و ایرانی گنجینه موزه هنرهای معاصر تهران با معرفی كامل اثر در فضای مجازی، از برنامه های اداره كل هنرهای تجسمی معاونت امور هنری است كه هر روز یك اثر گنجینه موزه در فضای مجازی منتشر و معرفی می شود.
برگزاری جشنواره كاریكاتور«كرونا را شكست می دهیم»
جشنواره بین المللی كاریكاتور «كرونا را شكست می دهیم» در فضای مجازی و با همكاری اداره كل هنرهای تجسمی، مركز هنرهای تجسمی حوزه هنری و روایت فتح برگزار شده است كه ۳ هزار اثر از ۷۷ كشور به جشنواره رسید و آثار این جشنواره در سایت ایران كارتون و فضای مجازی، به مرور منتشر می شود.
مجموعه انیمیشن «هفت خوان كرونایی» ساخته جمال رحمتی نیز از طرف اداره كل هنرهای تجسمی معاونت امور هنری برای روزهای قرنطینه تولید و پخش می شود كه تابحال چهار قسمت این انیمیشن بعنوان «خوان اول رستم و زكریا در كرونا»، «خوان دوم عبور از بیابان خشك»، «خوان سوم سفر به وقت كرونا»و «خوان چهارم رستم دربند» انتشار یافته است.
تولید پادكست هنرهای تجسمی با عنوان«عصرانه هنر» با هدف بررسی مسایل هنرهای تجسمی با نگاه تاریخی و بررسی و معرفی آثار هنرمندان از دیگر كارهای اداره كل هنرهای تجسمی در ایام قرنطینه است كه تابحال ۱۰ شماره عصرانه هنر انتشار یافته است.
پخش آنلاین تئاتر در ایام قرنطینه
پخش آنلاین تئاتر برنامه دیگری است كه برای روزهای قرنطینه برنامه ریزی شده است. پخش آنلاین تئاتر از پردیس تئاتر تهران به مدت ۱۰ شب از ۱۷ فروردین و بوسیله رسانه های مختلف شروع شده است.
جشنواره مجازی «نمایش خانه» با تمركز بر سه محور «چگونه كرونا را شكست دهیم»، «نوروز را در خانه بمانیم» و «متل ها و قصه های قدیمی سرزمین مادری را احیا كنیم» رویدادی دیگر در هنرهای نمایشی است كه فراخوان جشنواره، ۲۰ اسفندماه سال قبل منتشر گردید.
این جشنواره كه با همراهی دفتر تئاتر خیابانی اداره كل هنرهای نمایشی، سازمان مردم نهاد «نیمدری سبز»، دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری بوشهر، كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان و انجمن هنرهای نمایشی استان بوشهر برگزار می گردد و علاقه مندان به حضور در آن می توانند تا تاریخ ۱۹ فروردین ۹۹ آثارشان را با مدت زمان ۵ تا ۱۵ دقیقه با تلفن همراه ضبط و برای شماره اعلام شده ۰۹۳۶۹۷۴۰۲۴۶ ارسال نمایند.
برپایی جشنواره نوروزخانه در استان گلستان
اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گلستان با همكاری انجمن هنرهای نمایشی استان، فراخوان جشنواره مجازی و استانی نمایش با عنوان «نوروزخانه» را منتشر نمود.
این جشنواره در ۲ بخش عروسكی و استندآپ كمدی برگزار می شود، آثار ارسالی باید در امتداد پویش «در خانه می مانیم» و موضوعات مربوط به پیش گیری از شیوع ویروس كرونا باشد، مدت زمان آثار نباید بیش از ۳ دقیقه باشد و مهلت ارسال آثار تا ۲۰ فروردین است.
انجمن هنرهای نمایشی آذربایجان شرقی بمنظور ایجاد شور و نشاط هنری در میان خانواده هنر استان و همین طور علاقه مندان عرصه نمایش می خواهد با برگزاری جشنواره ای مجازی آیین های سنتی آذربایجانی، ایرانی نوروز را در روزگار خانه نشینی زنده نگه دارد.
تولید ماسك با هماهنگی كارگروه ساماندهی مد و لباس
فعالان حوزه مد و لباس نیز با هماهنگی كارگروه ساماندهی مد و لباس برای همراهی و مشاركت در شرایط شروع ویروس كرونا در تعطیلات نوروز و بعد از آن در زمینه تولید ماسك، گان و شیلد پرداختند.
در این راستا ۲۲ برند لباس از مدتی پیش تولید ماسك، گان و شیلد را آغاز كردند و روزانه ۵۰ هزار ماسك و ۳۰ هزار گان تولید می كنند و تولیدات آنها در اختیار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی قرار می گیرد.
تولید و انتشار قطعات موسیقی همچون قطعه نوروز حیرانی به خوانندگی فاضل جمشیدی، موزیك ویدئوی كاشكی با صدای محمد معتمدی، پویش مشاهنر با مشاركت هنرمندان برای تولید و انتشار آثار هنری، پویش طراحان گرافیك با تولید آثار گرافیكی با عنوان «در خانه می مانیم»، تولید و انتشار آثار هنری در فضای مجازی و كنسرتهای آنلاین نمونه های دیگری از مشاركت هنرمندان در همراهی با مردم در ایام قرنطینه و قدردانی از پزشكان و پرستاران است.


منبع:

1399/01/18
23:33:09
5.0 / 5
2684
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است