یك مسئول در ساوه توصیه كرد:

با مالكین این 16 خانه وارد معامله نشوید

با مالكین این 16 خانه وارد معامله نشوید به گزارش هنر شهر مركزی شهردار ساوه اظهار داشت: اداره میراث فرهنگی 16 خانه باارزش تاریخی این شهرستان را برای صیانت و نگهداری بعنوان هویت شهر ساوه به شهرداری معرفی كرده است كه كار احیا و مرمت این بناهای تاریخی در دستور كار شهرداری است و به شهروندان سفارش می شود كه با مالكین این بناها وارد معامله نشوند.


سیدمهدی حسینی در جلسه شورای اسلامی شهر ساوه كه با محوریت حفظ و نگهداری خانه تاریخی نادری ساوه كه قسمتی از آن طی روزهای اخیر بر اثر بارش باران تخریب شده است، برگزار شد، اظهار نمود: بیشترین پشتیبانی از آثار تاریخی در پنجمین دوره شورای اسلامی شهر ساوه صورت گرفته و رویكرد مجموعه مدیریت شهری حفاظت و صیانت از بناهای تاریخی بعنوان هویت شهر كهن و متمدن ساوه بوده است.
وی به اجرای طرح از مسجد تا مسجد در شورای پنجم اشاره نمود و اضافه كرد: این طرح كه در مدت ۹ سال بلاتكلیف بود خوشبختانه در سال قبل با همكاری میراث فرهنگی در كمیسیون ماده پنج تعیین تكلیف شد و به تایید رسید و بلافاصله اعتبار لازم برای آغاز عملیات اجرایی آن در نظر گرفته شد.
وی مرمت گذرعباسیه و بازارچه آهنگران را همچون اقدامات صورت گرفته در امتداد اجرای طرح از مسجد تا مسجد بیان كرد و اضافه كرد: تملك خانه تاریخی مقدس زاده توسط شهرداری و عقد قرارداد با مشاور برای تعریف كاربری و نیز جذب سرمایه گذار برای حفظ و مرمت این اثر تاریخی همچون اقدامات صورت گرفته در سال قبل بوده است.
شهردار ساوه با تاكید بر اینكه شهرداری اهتمام ویژه ای برای حفظ آثار تاریخی دارد اظهار نمود: اداره میراث فرهنگی 16 مورد از بناهای باارزش تاریخی ساوه را برای صیانت و نگهداری بعنوان هویت شهر ساوه به شهرداری معرفی كرده است كه كار احیا و مرمت این بناهای تاریخی در دستور كار شهرداری است و به شهروندان سفارش می شود كه با مالكین این بناها وارد معامله نشوند.
وی بیان كرد: 16 بنای دارای ارزش تاریخی ساوه شامل خانه نادری روبروی مسجد مقدس زاده، خانه جوكار در خیابان طالقانی، منزل رفیعی ها مجاور آب انبار حاج میرزا حسین عاملی، منزل كتابدار در محله خلیل جهان بیك، مجموعه تاریخی مجاور قلعه عبدل آباد و مربوط به امیر حسینی ها در انتهای خیابان بسیج یك، منزل تاریخی غفاری واقع در خیابان پیروزی مجاور كوچه مجتهدی، مجموعه تاریخی شیخ الاسلامی ها واقع در میدان امام خمینی (ره) خیابان شریعتی، منزل افتتاحی واقع در جنوب غربی میدان امام مجاور پاركینگ مخابرات، منزل وكیلی روبروی مسجد مقدس زاده، منزل خاندان محیط واقع در كوچه رضوانی در مجاورت منزل مقدس زاده، خانه میر اسلامی در ابتدای كوچه رضوانی، منزل شاهی واقع در خیابان پیروزی محله خلیل جهان بیك، منزل ثمری خلج واقع در خیابان فردوسی مجاور بانك كشاورزی، منزل حیدرزاده واقع در میدان شهدا جنب بانك رفاه، منزل خاندان قاضی اسدی واقع در محله قاسم آباد و خانه محلوجی واقع در خیابان ولیعصر كوچه جوزقی است.
ایشان سپس اظهار داشت: در هیچ جای قانون وظیفه ای برای شهرداری ها برای خرید و احیای خانه های تاریخی تعیین نشده است، فقط در قوانین و شیوه نامه ستاد بازآفرینی استان عنوان شده است كه مالكین بناهای تاریخی برای مرمت و احیای آنها تشویق شوند.
حسینی اضافه كرد: لازمه حفاظت و صیانت از بناهای باارزش تاریخی ثبت در لیست آثار ملی است و چنانچه از فاكتورهای ثبت ملی برخوردار نباشند باید با اعطای تسهیلات و اعمال سیاست های تشویقی مالكین را به حفظ اثر تاریخی تحت تصرف خود تشویق و ترغیب كرد.
وی اشاره كرد: حفظ بنای تاریخی بدون اعمال سیاست های تشویقی برای مالكین توجیه اقتصادی ندارد و می توان با اعطای تسهیلات گردشگری از طرف میراث فرهنگی زمینه مرمت و احیای آنرا فراهم نمود و شهرداری نیز می تواند با مجوز شورای اسلامی شهر به همه مالكین بناهای تاریخی اعلام نماید كه در صورت تعریف كاربری برای احیای اثر تاریخی از معافیت عوارض شهرداری، تخفیفات لازم و سایر حمایت های قانونی برخوردار شوند.
شهردار ساوه اشاره كرد: به لحاظ محدودیت در منابع مالی شهرداری امكان خرید بناهای تاریخی باارزش از مالكین وجود ندارد و مدیریت شهری آماده انعقاد تفاهم نامه سه جانبه بین مالك، میراث فرهنگی و شهرداری برای اعمال سیاست های حمایتی در امتداد مرمت و احیای ابنیه تاریخی ساوه است.
در ادامه رئیس شورای اسلامی شهر ساوه نیز به تخریب بنای تاریخی خانه نادری بر اثر بارندگی های اخیر اشاره نمود و اضافه كرد: در صورتیكه اداره كل میراث فرهنگی استان مركزی همكاری لازم را برای مرمت و احیای این بنای تاریخی انجام دهد می توان برای آن كاربری رستوران سنتی یا هر كاربری متناسب با بافت تاریخی این اثر تعریف كرد.
عبداله سالمی اضافه كرد: شهرداری ساوه باتوجه به خرید خانه تاریخی مقدس زاده و آغاز عملیات مرمت و احیای آن، توان تامین هزینه های نگهداری بنای تاریخی دیگری را به سبب محدودیت منابع مالی ندارد.
وی بیان كرد: شورای اسلامی و شهرداری ساوه با این وجود برابر قانون و حتی فراتر از قانون از جمیع جهات حمایت خودرا در حفاظت و نگهداری ازاین بنای تاریخی اعلام می كند، مشروط بر اینكه میراث فرهنگی و مالك شخصی آن مدیریت شهری را همراهی كنند.
منبع:

1399/02/01
14:05:59
5.0 / 5
2866
تگهای خبر: آهنگ , خیابان , رفاه , شهرداری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است