داستان عشقی كه پشت مرغ سحر پنهان است بعلاوه صدا

داستان عشقی كه پشت مرغ سحر پنهان است بعلاوه صدا صحبت از تصنیف «مرغ سحر»، نام شاعر آن ملک الشعرای بهار را به یاد می آورد. بهار دوستی دیرینه ای با مرتضی نی داوود ـ موسیقیدان و نوازنده تار ـ داشت و 69 سال قبل، پس از آن که از دنیا رفت، نی داوود در سوگ او «مرغ سحر» را به یک قطعه موسیقی تبدیل کرد و اینطور بود که یکی از مهم ترین آثار موسیقی تاریخ ایران ساخته شد.


اثر جاویدان نی داوود سال هاست که وِرد زبان ها است و با شنیدن آن هربار قسمتی از تاریخ گویا می شود.
به گزارش هنر شهر به نقل از ایسنا، زمانی که نی داوود دوست خوب خود و کسی که او را با کلام شیوایش جان می بخشید ـ ملک الشعرای بهار ـ را از دست داد، از سوزش آن ضایعه، به سازش پناه بیشتری برد و آثار دیگری ساخت. با این وجود، خود او مرغ سحر را عاشقانه می نوازد.
زنده یاد مرتضی نی داوود از استادان به نام و صاحب سبک تار خود درباره قطعه مرغ سحر گفته است: «مرغ سحر را ساختم چون ارتباط زیادی با ملک داشتم. بیشتر در منزل استاد ملک الشعرای بهار بودم. این اثر را برای او ساختم. آنقدر درباره این اثر تعریف کرده اند که به نظرم اغراق می آید.»
نادر گلچین از اولین خوانندگانی بود که تصنیف زیبای «مرغ سحر» را با تنظیم پایور اجرا کرد. قطعه مرغ سحر با صدای او تا حدی قابل تأمل بوده که خوانندگان زیادی آنرا بازخوانی کرده اند. مرغ سحر جایگاه ویژه ای در تاریخ موسیقی ایرانی دارد. در سال ۱۳۸۸ حسن کسایی با ارسال تقدیر نامه ای از نادر گلچین بابت این اجرا قدردانی کرد.
در این قسمت می توانید به اثر «مرغ سحر» با صدای نادر گلچین گوش دهید:
مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی نماید.
فایل آنرا از اینجا دانلود کنید: audio/mp3

1399/09/18
18:01:21
5.0 / 5
903
تگهای خبر: دانلود , موسیقی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است