برگزیدگان جشنواره شعر فجر عرضه شدند

برگزیدگان جشنواره شعر فجر عرضه شدند به گزارش هنر شهر برگزیدگان پانزدهمین جشنواره شعر «فجر» در آیین پایانی این جشنواره امروز (۲۶ بهمن ماه) در تالار وحدت معرفی گشتند.


به گزارش هنر شهر به نقل از ایسنا، هیات داوران پانزدهمین جشنواره «شعر فجر» اسامی برگزیدگان این جشنواره را به شرح ذیل اعلام نمود:
"«شعر بزرگسال»
بخش شعر محاوره:
هیات داوران شعر بزرگسال پانزدهمین جشنواره شعر «فجر» به همه شاعرانی که در این گونه نوپدید قلم زده و می کوشند که از منظر شکل و محتوا کیفیت آثارشان را به حدّی قابل قبول ارتقا دهند تا بعنوان اثری مکتوب قابلیت مطالعه داشته باشد در این بخش تنها یک اثر را بعنوان شایسته تقدیر معرّفی می کند و امیدوار است که در دوره های آتی شاهد افزایش کیفیت آثار منتشرشده در این عرصه باشد.
شایسته تقدیر:
کتاب «چهارده شب» سروده مجید صالحی، انتشارات شانی

بخش شعر نو:
هیات داوران شعر بزرگسال پانزدهمین جشنواره شعر «فجر» در بخش شعر نو از میان مولفان کتاب های نامزدشده، بر خود فرض می داند از دو شاعر پیشکسوت که بعد از چند دهه فعالیت ادبی، آثارشان در سطح اوّل شعر معاصر درخشیده و به این مرحله از جشنواره هم راه یافته است تجلیل کند:
«استاد م. موید به احترام پنج دهه شاعری موثّر و توجّه به فرهنگ شیعی در شعر نو و استاد محمدباقر کلاهی اهری به احترام بیشتر از چهار دهه سرودن و تاثیرگذاری در جریان بی حاشیه این گونه از شعر.»
برگزیدگان مشترک:
کتاب «امان نامه» سروده سیداکبرمیرجعفری، نشر قو
کتاب «پرنده بی آسمان» سروده محمدرضا روزبه، نشر آریاشهر
بخش شعر کلاسیک:
هیات داوران شعر بزرگسال پانزدهمین جشنواره شعر «فجر» ضمن آرزوی موفقیت برای همه نامزدها، آرای خویش را به شرح ذیل اعلام می کند:
اثر شایسته تقدیر:
کتاب «مرور پنجره ها» سروده سیدوحید سمنانی، انتشارات شهرستان ادب
برگزیدگانِ مشترک:
کتاب «دلم برای خزر شور می زند» سروده سجاد حیدری قیری، انتشارات مرکز فرهنگی ادبستان
کتاب «نورَهان» سروده محمدرضا تقی دُخت، انتشارات سوره مهر

بخش «جوان» چهاردهمین دوره جشنواره شعر «فجر» که برگزاری آن به زمان دیگری موکول شده بود به علت گسترش ویروس کرونا ممکن نشد. دبیرخانه جشنواره ضمن پوزش از برگزیدگان دوره های چهاردهم و پانزدهم شعر «فجر» در بخش جوان، اعلام می دارد نشان، جوایز و لوح های تقدیر برندگان این دو دوره که همگی در استان های مختلف کشور ساکن هستند، با هماهنگی انجام شده برای آنان ارسال خواهد شد.
برگزیدگان این بخش به ترتیب حروف الفبا:
۱- نرگس اسمعیلی
۲- محمدرضا امینی
۳- ملیحه بهادران
۴- ابوالفضل جِبِلّه
۵- محمدجواد قیاسی
این برگزیدگان از اعضای برگزیده پایگاه نقد شعر هستند که در طول چهار سال فعالیت از بین حدود چهارهزار عضو انتخاب شده اند. دو نفر از منتقدان پایگاه بعنوان پرکار ترین مدرّسین این پایگاه معرفی می شوند:
۱- محمدجواد آسمان
۲- مجتبی صادقی

بخش شعر کودک و نوجوان:
هیات داوران بخش شعر کودک و نوجوان پانزدهمین جشنواره شعر «فجر» به همه آثار معرفی شده بعنوان نامزد ارج نهاده و از بین آنها دو اثر را بعنوان برگزیده مشترک معرّفی می کند:
کتاب «باران در خودم می بارد» سروده حسین تولّایی، انتشارات علمی و فرهنگی
کتاب «لباس پرپری» سروده مریم هاشم پور، انتشارات سروش

بخش درباره شعر:
هیات داوران بخش درباره شعر پانزدهمین جشنواره شعر «فجر» به همه آثار معرفی شده بعنوان نامزد ارج نهاده و از بین آنها دو اثر را بعنوان برگزیده مشترک معرّفی می کند:
کتاب «زندگی سعدی شیرازی» نوشته جواد بشری، نشر خاموش
کتاب «سرّ سخنانِ نغزِ خاقانی» نوشته محمدرضا تُرکی، انتشارات سَمت
بخش ویژه چهلمین سال دفاع مقدس:
خانه کتاب و ادبیات ایران بعنوان مجموعه برگزارکننده جایزه ادبی «جلال آل احمد» و جشنواره شعر «فجر» بر خود وظیفه دانست که در چهلمین سال آغاز جنگ تحمیلی از کسانی که در طول ۴۰ سال ادبیات دفاع مقدس قلم زده اند تجلیل کنند.
طبق روالی که در جایزه ادبی «جلال» از فعالان حوزه رسانه نظرخواهی شده بود در جشنواره شعر «فجر» هم بعد از برگزاری جلسات داوری، با انتخاب این عزیزان ۱۴ تن از شاعران موثّر در حوزه شعر دفاع مقدس انتخاب شده اند که توسط دبیرخانه از آنها تجلیل می شود.
برگزیدگان بخش ویژه دفاع مقدس(به ترتیب حروف الفبا):
۱- حسین اسرافیلی
۲- مرتضی امیری اسفندقه
۳- عباس باقری
۴- عباس براتی پور
۵- پرویز بیگی حبیب آبادی
۶- محمدحسین جعفریان
۷- عبدالرضا رضایی نیا
۸- قادر طهماسبی (فرید)
۹- محمدرضا عبدالملکیان
۱۰- علیرضا قزوه
۱۱- عبدالجبار کاکایی
۱۲- علی محمد مودب
۱۳- یوسفعلی میرشکاک
۱۴- سیمین دخت وحیدی

بخش نفس های شعر در روزگار کرونا:
دبیرخانه پانزدهمین جشنواره شعر «فجر» بر خود وظیفه دانست از میان افراد و مجموعه هایی که در شرایط گسترش ویروس کرونا نه تنها دست روی دست نگذاشتند بلکه از محدودیت های کرونایی، برای شعر و ادبیات فارسی فرصت ساختند، تقدیر کند. بزرگوارانی که در روزهای تعطیلی جلسه ها و انجمن های شعر هر یک بگونه ای در فضای مجازی، فعالیت چشم گیر دارند. به ترتیب حروف الفبا:
۱- محمودرضا اکرامی فر
۲- مریم حائری
۳- محمدکاظم کاظمی
۴- محمد میلان لک
۵- محمدحسین نعمتی"
مراسم پایانی پانزدهمین جشنواره شعر «فجر» امروز (۲۶ بهمن ماه) در تالار وحدت برگزار شد.
منبع:

1399/11/26
11:52:58
0.0 / 5
776
تگهای خبر: جشن , جشنواره , دبیر , دبیرخانه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است