هفت روز سیما در مهر؛

سكوت تلویزیون نسبت به یك توهین عجیب

سكوت تلویزیون نسبت به یك توهین عجیب هنر شهر: بازتاب های سریال جدید مسعود ده نمکی، جدال مجازی مجری و سردبیر یک برنامه، کل کل های علی ضیا و وزیر جوان و توهین بی سابقه به یک منتقد روی آنتن زنده، از اهم حواشی سیما در هفته های اخیر بود.خبرگزاری مهر -گروه هنر- عطیه مؤذن: «هفت روز سیما» عنوان بسته خبری-تحلیلی ویژه ای است که در انتها هر هفته به بازخوانی اهم تحولات خبری در رابطه با متن و حاشیه تولیدات صداوسیما و اتفاقات پیرامونی آن در طول هفته می پردازد.
در این بسته خبری هفتگی سعی کردیم در کنار خبرهای رسمی فعالیت برنامه سازان و مدیران سیما، نیم نگاهی به حواشی رسانه ای و حتی شایعاتی که به رغم غیررسمی بودن می توانستند در اخبار در رابطه با سیما تأثیرگذار باشند هم داشته باشیم.
امروز پنجشنبه ۳۰ بهمن ماه پس از یک وقفه دو هفته ای طی برگزاری جشنواره فیلم فجر می توانید با شماره ۷۲ بسته خبری «هفت روز سیما» در مرور متن و حاشیه اتفاقات تلویزیون و خارج از تلویزیون در هفته ای که گذشت، با ما همراه شوید. حاشیه هایی که بعضی از آنها هنوز در ادامه اتفاقات جشنواره فیلم فجر است و از آن رویداد سینمایی به آنتن رسانه ملی راه یافته است و همه در کنار هم هفته ای پر حاشیه و پر از کل کل های رسانه ای را برای تلویزیون رقم زد.
چهره هفته؛ مسعود ده نمکی
مسعود ده نمکی بعد از سال ها به تلویزیون بازگشته و سریالی با نام «دادستان» ساخته که حدود یک هفته است از شبکه سه سیما روی آنتن می رود. سریالی که در ایده اهتمام دارد جسورانه و بدون محافظه کاری از مطالبه گری دانشجویانی بگوید که حتی امکان دارد مأموران امنیتی هم آنرا نپسندند اما در ساختار و نوع پرداخت درگیر شعارزدگی هایی شذه که گاه حرف اصلی را هم به محاق می برد.
با این حال خود ده نمکی از آغاز پخش سریالش، بیشتر از مردم پای کار بود و کنش های رسانه ای را رقم زد که شاید انتظار می رفت در وهله اول بازتاب و بازخوردی از طرف مردم و گروه های سیاسی هدف باشد و بعد شاهد واکنش های کارگردان به آنها می بودیم.

مثلاً همان ابتدای پخش و درست زمانیکه قسمت های ابتدایی از «دادستان» روی آنتن رفته بود ده نمکی در یک پست اینستاگرامی اعلام نمود که «دادستان هر روز ملتهب تر می شود امیدوارم که سازمان در مقابل فشارهای بیرونی تاب بیاورد و از فضای مجازی و رسانه های جدید عقب نیفتد ۱۶۲ تلفن روابط عمومی سازمان است من اگر جای شما مخاطبان همراه دادستان بودم به آنها امید و قوت قلب می دادم تا دو هفته دادستان را تحمل کنند و کم نیاورند»
این سخنان ده نمکی در آستانه سومین قسمت از سریال در حالی بود که پرزنت اثری با عناوینی چون «ملتهب» کمتر از جانب خود کارگردان و سازندگان یک اثر اتفاق می افتد. حتی سفارش به تحمل و کم نیاوردن در چنین مواردی معمولاً باید در شکل حداقلی، یک کنش رسانه ای، اظهار نظر یا هر اتفاق دیگری منتج شده باشد تا چنین واکنشی در بر داشته باشد.
ده نمکی با پخش سه قسمت همین طور در پست اینستاگرامی دیگری از به راه افتادن طوفان توئیتری برای سریال «دادستان» نوشت و بیان نمود: «معنی ضرب المثل آب در لانه مورچگان ریختن را می شود در فضای توئیتری با پخش سه قسمت از سریال دادستان دید. کار از آب ریختن در لانه گذشته طوفان توئیتری راه انداخته اند. خدا را شکر می کنم که سریال به هدف زده است.»
در این چند روز البته بعضی از منتقدان و چهره های رسانه ای به سریال واکنش نشان داده اند و یا با رسانه ها گفتگو کرده اند. با این وجود بااینکه سریال «دادستان» در مواردی حداقل از تجربه سینمایی اخیر ده نمکی یعنی «زندانی ها» چندین گام جلوتر است با این وجود برخی شعارهای گل درشت سریال و فضای تبلیغاتی پیرامونش گاه به ضد خود بدل شده و بیشتر مخاطب را پس می زند.
سریال «دادستان» ماجرای چند دانشجوی مطالبه گر است که یک کانال تلگرامی راه اندازی کرده و اهتمام در «داد» ستانی دارند و در این راه با مشکلاتی روبرو شده و حتی از طرف مأموران امنتی کشور به اقدام مقابل امنیت ملی متهم می شوند سوژه ای که کشش دراماتیک و جذب اولیه مخاطبش را دارد اما حتی در نقدهای مجازی یا رسانه های رسمی کشور کمتر از جسارت و التهاب چنین قصه ای سخن گفته می شود که بخش مهم آن شاید به همان نحوه پرداخت اثر مربوط می شود.
حاشیه هفته؛ اجرائی که تبدیل به یک گاف رسانه ای شد!
تقریباً می توان گفت کسی نیست که ویدئوی عذرخواهی یک مجری تلویزیون را برای سخنان کارشناس برنامه اش درباره رقص ندیده باشد. ویدئوی عجیبی که در یک برنامه رسمی مجری را به عذرخواهی وادار کرد و مجری سه بار از واژه عذرخواهی در آن استفاده می نماید. دلیل آن هم سخنان کارشناس آن برنامه تلویزیونی در شب یلدا بود که از مخاطبان می خواست در منزل خود برقصند و اتفاقاً این عذرخواهی مجری نه فقط موجب شد همه بخواهند ویدئوی آن کارشناس را ببینند و به صورتی به پخش آن هم ضریب داد!
رزیتا قبادی مجری برنامه «عصر خانواده» تلویزیون است که چندان هم چهره اش برای مخاطبانش آشنا نیست و پیش از این در شبکه های استانی فعالیت داشت. او به فاصله اندکی پس از این عذرخواهی، از کار برکنار می شود.

طی این مدت دیگر هیچ حرف و حدیثی از اجرای وی در برنامه نشد تا اینکه طی چند روز پیش وی در ویدئویی در صفحه شخصی خود گلایه های تندی را نسبت به صداوسیما و نحوه برخورد با خود بیان نمود. قبادی از ماجرای عذرخواهی خود سخن اظهار داشت که از او خواسته اند سه بار عذرخواهی کند و بعد حالا به این نتیجه رسیده که دیگر حاضر نیست به تلویزیون برگردد و حتی به خاطر این عذرخواهی از مردم عذرخواهی کرد!
سخنان رزیتا قبادی مجری شبکه استانی فارس بااینکه از سمت روابط عمومی شبکه، مدیران و مهم تر از همه تهیه کننده برنامه هیچ واکنش رسمی و صریحی نداشت با این همه به پاسخی از جانب ریحانه سعیدیان سردبیر برنامه منجر گردید. پاسخی که بااینکه بنا داشت مجری برنامه را به شدت بکوبد و از ادبیات و لحن سخیفی بهره برد اما حاوی پیام های مهمتری بود همچون اینکه سعیدیان تاکید داشت برکناری این مجری ارتباطی با آن عذرخواهی و کارشناس نداشت. همچون سخنان سردبیر این برنامه این بود که این مجری فقط به علت همسر اسپانسر بودن برای برنامه انتخاب شده است و سعیدیان دلیل برکناری اش هم را نه فقط اتفاقات اخیر نمی دانست که از اساس حضور او را روی آنتن زنده یک گاف رسانه ای محسوب کرده بود.
عجیب بود که حتی پس از پست اینستاگرامی سردبیر برنامه (پستی که بعداً حذف شد) که این چنین از مدل انتخاب مجریان تلویزیونی پرده برداشت باز هم کسی از جانب برنامه، شبکه، سازمان و روابط عمومی جوابیه ای نداد.
حتی تهیه کننده برنامه نه فقط حاضر به گفتگو با رسانه ها نشد که در پاسخ به تماس خبرنگار مهر اعلام نمود که ماجرا را مرکز صیانت و حفاظت صداوسیما یا همان «حراست» پیگیری می کند و قرار نیست خودش به این مورد ورود کند. این در شرایطی است که بخش مهمتر این ماجرا به تهیه کنندگان و برنامه سازانی برمی گردد که با آنتن فروشی از مجری تا محتوا و دیگر اتفاقات آنتن رسانه ملی را به حراج می گذارند.
نکته هفته؛ کل کل ضیا و وزیر ارتباطات
محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات در چند وقت اخیر سیبل اظهارنظرهای رسمی و غیررسمی قرار گرفته است؛ از بیانیه ساترا نسبت به تخلف های اپراتورهای همراه تا واکنش های برخی مجریان تلویزیونی به اظهارات وی و کل کل اخیر او با علی ضیا.
کنایه های ضیا و آذری جهرمی به یکدیگر در یکی دو شب گذشته در خیلی از سایت ها و کانال های مجازی بازتاب پیدا کرد. باب این طعنه ها و کنایه ها را هم علی ضیا باز کرد که به یکی از اقدامات اخیر وزیر جوان واکنش نشان داد.
ضیا در برنامه «فرمول یک» اظهار داشت: «برخی از مناطق محروم هستند که واقعاً کمبود امکانات برای آنجا زیاد است و به معنای واقعی کلمه منطقه محروم هستند اما شکر خدا که مسئولین به فکر آن مناطق هستند. در خبرها داشتیم که اینترنت ۵g در برخی از روستاهای سیستان و بلوچستان به راه افتاده است. من تشکر می کنم! آنجا موبایل آنتن نمی دهد چطور اینترنتت ۵g بگیرند… اصلاً تبلت ندارند موبایل هوشمند ندارند اینترنت ۵g به چه درد آنها می خورد که شما راه اندازی کرده اید. آنتن وجود ندارد یعنی اول باید تلفن همراهشان خط بدهد که اینترنت را دریافت نمایند.»

این سخنان با واکنش آذری جهرمی مواجه گردید که بیان نمود: «سیمای ملی است دیگر.. اینقدر در فکر حذف این و اون از صداوسیما بودن که خودشون هم حواسشون نیست که رسوندن اینترنت به روستاهای سیستان و بلوچستان و راه اندازی ۵g در تهران و با هم قاطی کردن. آخه جون دل، ۵g تکنولوژیش بی سیمیه! وقتی نصب میشه گوشی هم آنتن میده شما سخت نگیر»
آذری جهرمی با این جمله که «گرفتن آنتن زنده اینقدر هم نمی ارزه» به نوشته خود تمام کرد. با این وجود این جمله کنایی آذری جهرمی بی پاسخ نماند و ضیا باردیگر در واکنش دیگری را در چارچوب چند نکته نشان داد. همچون اینکه «یکی از عیان ترین تکنیک های طنز «اغراق» است که شما بارها قبل از ما ثابت کردید در صنعت اغراق پرچمدار هستید. بطور قطع هر فرد ایرانی که برای باز کردن یک اَپ داخلی باید هزاران فیلترشکن را خاموش کند و برای ورود به یک اپلیکیشن دیگر از دولایه فیلترشکن عبور کند و پس از بارها قطعی و کندی سرعت به هدف برسد؛ این را خوب می داند که رسیدن به اینترنت ۵G چیزی نیست که به این راحتی ها نصیب ما بشود و فقط با اغراقی از جنس طنزِ ما و جدیِ شما قابل دسترسی است. البته مطمئنیم که وقتی این امکان پس از سال ها مدیریت شما اخیرا در بعضی مناطق تهران قابل دسترسی است قرن ها (اغراقه به خدا) به طول می انجامد تا به سیستان و بلوچستان و امثالهم برسد.»
ضیا که در این فصل برنامه اش از زنده به تولیدی تبدیل گشته است در ادامه گفت «اگر امروز آنتنمان زنده نیست و شما تولیدی بودنش را متوجه نشدید. (فکر کردید داریم ادای زنده ها رو درمی آریم) دلیلش همان دولتی است که شما وزیر ارتباطاتش هستید و نخواستند آنتن زنده داشته باشیم.»
این مجری تلویزیون همین طور کنایه دیگری به آذری جهرمی زد و گفت «صحبت از سوتی دادن شد یاد آن لباس مخصوص هالووین افتادم که به اسم لباس فضانوردی با افتخار از آن رونمایی کردید.»
سینما در سیما؛ نقد یا تمسخر و توهین روی آنتن زنده
جشنواره فیلم فجر امسال یک نشست جنجالی داشت که ترکش های آن تا همین روزهای اخیر ادامه داشته است و حاشیه های آن از جشنواره فجر به آنتن زنده تلویزیون کشیده شد. هر سال برنامه های سینمایی با اهمیت ترین حاشیه ها و رویدادهای سینمایی جشنواره را رقم می زدند و یا صحبت های مسعود فراستی جنجال های تازه به پا می کرد. امسال اما یکی از نشست های جشنواره فیلم فجر حاشیه هایی را در برداشت که در بیشتر برنامه های تلویزیونی و رادیویی به آن پرداخته شد و یکی از این برنامه ها بگونه ای جنجال ساز شد که نه فقط موضوع اصلی را به محاق برد بلکه با یک بی اخلاقی رسانه ای حاشیه های دیگری را رقم زد.
ماجرای پرسش یک خبرنگار از پژمان جمشیدی و کنایه به تلاش این بازیگر برای دیده شدن و حتی طعنه به اینکه در فوتبال هم اتفاق خاصی را رقم نزده است چند سالی است به یک پرسش یا شوخی تکراری با پژمان جمشیدی تبدیل گشته است.

شکل جدی این پرسش امسال و پس از حضور پرکار و موفق جمشیدی در خیلی از فیلم ها و سریال ها باردیگر در یکی از نشست های رسانه ای جشنواره فیلم فجر عنوان شد اما شوخی با این ماجرا بارها با پژمان جمشیدی حتی در چارچوب فیلم و سریال و برنامه گفتگومحور هم اتفاق افتاده است، حتی آخرین مدل از این شوخی در سریال «خوب بد جلف» که این روزها در شبکه نمایش خانگی عرضه می شود رقم خورده است؛ جایی که رئیس قطار در این سریال کمدی در هنگام چک کردن بلیت خطاب به پژمان جمشیدی و سام درخشانی می گوید «شمایی که برای سینما خطرناکی! این همه بچه بااستعداد پشت در سینما موندن چون مثل شما پول و پارتی ندارن… زنجانپورها، پورصمیمی ها باید خونه نشین باشن همه فیلم ها رو شما بازی کنی؟ من با لیسانس سینما باید بی ام اینجا بلیت های شما را چک کنم!»
شاید تکرار همین شوخی هاست که موجب شد پژمان جمشیدی در نشست جدی فجر آنقدر با متانت و با تأمل به پرسش یک خبرنگار جواب دهد و همه را به تحسین و حتی تعریف و تمجید از نحوه برخورد و حتی بازی های خود در همه سال هایی که برای تئاتر، سینما و حتی تلویزیون زحمت کشیده است وادارد. با این وجود در کنار همه قضاوت های این چند روزه در فضای رسمی صداوسیما و برنامه های فضای مجازی، یکی از برنامه های تلویزیونی بجای پرداختن به شکل اصولی و نقادی درست قضیه، مساله را به سمت حاشیه ای غیراخلاقی برد.
وحید رونقی که اجرای برنامه «یک روز تازه» را بر عهده دارد در اظهار نظری عجیب و خارق العاده که حتی تصور آن روی آنتن زنده تلویزیون ممکن نیست، خبرنگار پرسشگر را با توصیفی ناپسند و تمسخرآمیز خطاب قرار داد و اظهار داشت: «من نمی دانم اینها برای کجا می نویسند؟ عزیز من که هر بار شما را در جشنواره می بینم و یک جا، یک گوشه ای دعوایی راه می اندازی… شما اول یک حمام برو! بعد موهایت را شانه کن که حداقل در ظاهر آراسته باشی بعد بیا راجع به فیلم هم اظهار نظر کن…»
سخنان عجیب این برنامه ساز و مجری تلویزیون اهالی رسانه را به اعتراض هایی جدی در فضای مجازی و حتی رسمی واداشت اما دریغ از یک توضیح و پوزش از طرف رسانه ملی!
هرچند هنوز نه روابط عمومی شبکه پنج، نه مجری یا تهیه کننده برنامه و نه هیچ مسئول رسمی دیگری نسبت به این میزان از توهین و تمسخر هویت و شخصیت یک فرد روی آنتن رسانه ملی واکنش نشان نداده است. نه فقط واکنش که هیچ توضیحی هم ارائه نشده است که چرا از جایگاه تریبون رسانه ملی تا این درجه فروکاسته می شود که فردی به خود اجازه بدهد با ادبیاتی سخیف، دیگری را ملامت کند!
پیشنهاد هفته؛ فصل دوم سریال «جلال»
با اختتام دهه فجر تلویزیون این روزها به آنتن روتین و کنداکتور عادی خود بازگشته است با این وجود با اختتام سریال «روزهای ابدی» از این هفته فصل دوم سریال «جلال» روی آنتن رفته است. سریالی که توسط معاونت امور استان های صداوسیما ساخته شده است و سال قبل فصل اول آن در دهه فجر از شبکه یک پخش گردید.

سریال «جلال» درامی اجتماعی از رخدادهای اجتماعی و روزهای انقلاب اسلامی در سالهای منتهی به ۲۹ بهمن ۵۶ در آذربایجان شرقی بود که حالا فصل دوم این مجموعه روی آنتن رفته است.
سریال «جلال ۲» روایت گر مقطعی خاص از تاریخ معاصر است و در این فصل قیام مردم تبریز تا پیروزی انقلاب اسلامی و آزادسازی سوسنگرد روایت می شود.
عمار تفتی، حمیرا ریاضی، همایون ارشادی، هادی افتخارزاده، ناصر هاشمی، مهران رجبی، رضا آبپاک، فاطمه شکری، سنا پور سعیدی، حامد منافی و کامیار شکیبایی همچون بازیگران این مجموعه هستند که به تهیه کنندگی علیرضا جلالی و نویسندگی و کارگردانی حسن نجفی طی سال ۹۹ ساخته شده است.
این سریال هر شب ساعت ۲۲ از شبکه یک پخش می شود.


منبع:

1399/11/30
21:25:34
0.0 / 5
709
تگهای خبر: آنتن , بازیگر , برنامه , تئاتر
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است