فیلم های فجر۳۹ و چالش اكران؛

تصور جان گرفتن باردیگر سینماها زیادی خوش بینانه است

تصور جان گرفتن باردیگر سینماها زیادی خوش بینانه است به گزارش هنر شهر فرنوش صمدی کارگردان فیلم سینمایی خط فرضی عنوان نمود که با عنایت به صدمه های کرونا، فیلمسازان نگران سرمایه، سرمایه گذاران هستند و هنوز برای اکران فیلمهای خود سردرگم اند.فرنوش صمدی کارگردان فیلم سینمایی «خط فرضی» در گفتگو با خبرنگار مهر درباره زمان اکران این فیلم اظهار داشت: چندی است شنیده ام استقبال مردم از سینماها بیشتر شده است ولی با عنایت به موج جدید بیماری، باز هم فکر می کنم مردم همچنان ترس دارند. حتی در زمان جشنواره که دوستانم را به تماشای فیلم «خط فرضی» دعوت کرده بودم تعداد کمی از آنها حاضر به حضور در سالن سینما شدند و برای بسیاری از این افراد این کار سخت بود پس این مورد زیادی خوش بینانه است که فکر نماییم سینماها باردیگر جان گرفته اند.
وی اضافه کرد: ضمن اینکه «خط فرضی» یک فیلم تراژدی غم انگیز است از همین رو فکر می کنم با روحیه فعلی مردم تطابق چندانی ندارد، مردم هم اکنون نیاز دارند یک فیلم کمدی ببینند. البته در زمان برگزاری جشنواره بازخوردها خوب بود، فیلم یک سری موافق و یک سری مخالف داشت. با عنایت به این که نخستین تجربه من در اکران یک فیلم بلند در ایران بود هنوز خودم هم سردرگم هستم و نمی دانم مقرر است چه اتفاقی رخ بدهد. من هم مثل همه فیلمسازان دوست دارم زودتر فیلم اکران شود و بتوانیم با مردم آنرا تماشا نماییم ولی در این شرایط نمی دانم چقدر می شود امیدوار بود.
وی اضافه کرد: من فکر می کنم سینمای ما سال آینده هم با شکست مواجه می شود چون مردم همچنان ترس دارند. البته حق هم دارند چون در این زمان دیدیم که عزیزانی از بین ما رفتند، ظرفیت سالن ها هم یک سوم است از همین رو به نظرم باید تا ۶ ماه آینده فیلم هایی که پیشبینی می شود پر فروش باشند، به معرض نمایش گذاشته شود.
صمدی درباره اکران آنلاین «خط فرضی» بیان نمود: فیلم ما تازه ساخته شده است مثلاً اگر فیلم از جشنواره سال قبل باقی مانده بود کم کم به گزینه اکران آنلاین هم فکر می کردم ولی «خط فرضی» هنوز فرصت دارد و به نظرم می شود باز هم کمی صبر کرد. حقیقت این است که فیلم من در جشنواره های خارجی به صورت آنلاین هم اکران شد ولی از آنجایی که مسئله حق کپی رایت در ایران رعایت نمی گردد، نگران سرمایه، سرمایه گذار هستیم. من بعنوان فیلمساز دوست دارم مردم فیلمم را در سینما ببینند ولی مهم تر از این مسئله پول سرمایه گذار و تهیه کننده است و باید بازگشت مالی داشته باشند. اما این اتفاق در اکران آنلاین کم رخ می دهد.
این کارگردان توضیح داد: من همیشه دوست دارم هم مردم به تماشای آثارم بنشینند و هم اینکه فیلم هایم بتوانند در جشنواره ها حضور پیدا کنند چون هر کدام از این مسایل باری را با خود به همراه دارند. طبیعتاً من هم اکنون فیلمساز تجاری نیستم البته به این گونه سینمایی هم علاقه ای ندارم بیشتر به سینمای قصه گو علاقه مند هستم، «خط فرضی» هم از همین جنس است اما طبیعتاً بعنوان کسی که دغدغه های اجتماعی دارم فیلم هایم هم قصه های اجتماعی دارند و در واقع دوست دارم فیلمسازی باشم که مردم برای فیلم هایش بلیت می خرند ولی هیچوقت این چنین نبودم که فیلمی بسازم که مثلاً صد میلیارد تومان بفروشد، برخی از مخاطبان هم برایم کافی است.
صمدی در انتها درباره روند داوری های جشنواره فیلم فجر اظهار داشت: همیشه داوری ها چه در جشنواره های داخلی و چه در جشنواره های خارجی مورد بحث و نقد فیلمسازان و عوامل بوده اند، جشنواره فیلم فجر هم، چنین بوده است. تنها چیزی که در این دوره از جشنواره من را ناراحت و شوکه کرد، نامزد نشدن سحر دولتشاهی بود، من حتی فکر می کردم امکان دارد او جایزه بگیرد. البته برای همه بخش ها امیدوار بودم که اتفاقی رخ بدهد اما چیزی که برایم بسیار تعجب برانگیز بود نادیده گرفتن بازی خانم دولتشاهی بود. با این وجود می دانم که جشنواره فیلم فجر هم مثل بقیه جشنواره ها سیاست های خویش را دارد.

1399/12/01
14:03:28
0.0 / 5
529
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است