حیدر رضایی :

تئاتر خیابانی مسموم شده است

تئاتر خیابانی مسموم شده است هنر شهر: یکی از هنرمندان فعال تئاتر خیابانی از مشکلاتی که در سالهای اخیر در این عرصه به وجود آمده است، گلایه نمود و از مدیرکل هنرهای نمایشی خواست تا صدای اعتراضشان را بشنود.حیدر رضایی از هنرمندان و فعالان تئاتر خیابانی اهل دهلران در گفتگو با خبرنگار مهر درباره نقش نمایش های خیابانی در آگاهی سازی مردم در زمینه بیماری کرونا اظهار داشت: بطور قطع نقش تئاتر خیابانی دراین زمینه بی تاثیر نیست و شاهد اجراهایی نیز در این راستا بودیم اما معتقدم باید به سمت تولید آثاری رفت که بدانیم تاثیرگذاری شان صددرصد است نه اینکه تنها بصورت فرمالیته و در سطح بخواهیم نمایشی را آماده اجرا نماییم.
این هنرمند تئاتر افزود: پیشنهادم این است به چند کارگردان باتجربه و کارکشته کارهایی دراین زمینه سفارش داده شود به شکلی که در نهایت بتوانیم تاثیر آنها را در فضای جامعه نیز شاهد باشیم. همین طور باید اطلاع رسانی و تبلیغات مناسبی نیز برای این آثار صورت گیرد تا مخاطب بیشتری در جریان اجرای چنین نمایش هایی قرار گیرند. در مراکز بهداشتی و ورودی بیمارستان ها می توان چنین نمایش هایی را اجرا کرد و حتی بوسیله فضای مجازی دست به تولید نمایش هایی با تم آگاهی سازی و آموزشی زد.
وی درباره فعالیت هایش بیان کرد: در وضعیت این روزهای تئاتر که متاسفانه برعکس انتظار تئاتر خیابانی را هم درگیر خودش کرده است، ترجیح می دهم بیشتر در حوزه نمایشنامه نویسی فعالیت داشته باشم. همین طور این روزها در حال گردآوری کتابی درباره تئاتر خیابانی تجربی در ایران هستم و مباحث آموزشی و کارگاهی را هم در برنامه دارم. بیشتر کارهای این روزهای ما اجرای نمایش های مناسبتی است و فعالیت مستمری برای هنرمندان این حوزه وجود ندارد.
رضایی با گلایه از وضعیت نامناسب فعالان تئاتر خیابانی در استانها و شهرهای مختلف عنوان کرد: متاسفانه این روزها در دفتر تئاتر خیابانی اداره کل هنرهای نمایشی، بی توجهی به تئاتر خیابانی بیداد می کند و تنها منفعت شخصی مورد توجه است نه پشتیبانی از هنرمندان. تئاتر خیابانی مسموم شده است و شاهد بودیم که در سالهای اخیر با ورود تعدادی از مدیران ناآشنا با این حوزه و فضا تئاتر خیابانی وجهه خودش را از دست داده است و تنها هنرمندانی فعال می باشند که از گذشته خودشان بصورت ریشه ای در حال کار بوده اند و در جشنواره ها هم تنها برخی نام ها در حال تکرار است و از جشنواره ای به جشنواره دیگر می روند.
این نویسنده و کارگردان تئاتر خیابانی با اشاره به اینکه چندسال است در جشنواره تئاتر فجر حضور ندارد، اظهار داشت: نمی گردد که بجای لطمه شناسی و شناسایی مشکلات تئاتر خیابانی و هنرمندان این حوزه در کشور تنها به دنبال درست کردن کارنامه و سابقه کاری بود و با داور شدن در جشنواره ها و رویدادهای مختلف در آخر ماموریت، بیلان کاری ارائه داد در صورتیکه میزان نارضایتی اهالی تئاتر خیابانی روز به روز بیشتر می شود. من سال هاست که دیگر در جشنواره تئاتر فجری که روزگاری همه جایزه هایش را می بردم، حضور ندارم البته نه اینکه نخواهم بلکه دیگر ما جزو تیم دوستان نیستیم و به جشنواره راهمان نمی دهند.
وی در آخر صحبت هایش متذکر شد: ما سال ها سعی کردیم و در جبهه تئاتر خیابانی جنگیده ایم تا تئاتر خیابانی در شهری مثل دهلران به رسمیت شناخته و جشنواره ای در سطح ملی در آنجا اجرا شود و مخاطبان با کمال احترام و مشتاقانه به دیدن نمایش های خیابانی بنشینند اما این درست نیست چون عضو باند این افراد نیستیم از تئاتر خیابانی کنار گذاشته شویم. امیدوارم مدیرکل هنرهای نمایشی پاسخگوی گلایه و اعتراض فعالان تئاتر خیابانی باشد و انتقاداتشان را بشنود.


منبع:

1400/02/03
13:57:00
0.0 / 5
506
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است