شروع انتشار مجموعه یك فیلم، یك جهان

شروع انتشار مجموعه یك فیلم، یك جهان پنج کتاب از مجموعه نقد فیلم «یک فیلم، یک جهان» منتشر گردید.


به گزارش هنر شهر به نقل از ایسنا، مجموعه کتاب های نقد فیلم «یک فیلم، یک جهان» شامل «در حال و هوای عشق» نوشته تونی رینز با ترجمه عطیه سالارمنش، «پالپ فیکشن» نوشته دانا پولان با ترجمه احسان چادگانی، «شب مردگان زنده» نوشته بنجامین هروی با ترجمه ایمان رهبر، «درخشش» نوشته راجر لاگ هرست با ترجمه اردوان شکوهی و «هفت سامورایی» نوشته جون ملن با ترجمه بصیر علاقه بند توسط نشر خوب انتشار یافته است.


بابک کریمی، سردبیر کتاب های سینمایی نشر خوب در گفت وگویی درباب این مجموعه درباره اینکه آیا مخاطبانی که فیلم ها را ندیده اند هم می توانند به سراغ کتاب ها بیایند، اظهار داشت: از آن جا که همه کتاب ها رویکرد یکسانی به موضوع شان ندارند، بهتر است جوابی کلی به سؤال تان ندهم. بعضی کتاب های این مجموعه را می شود پیش از دیدن فیلم خواند، بعد فیلم را دید و باردیگر برگشت و کتاب را بازخوانی کرد، که اتفاقاً تجربه جالبی هم از کار درمی آید. اما بعضی کتاب ها را بهتر است پس از دیدن یا بازدیدن فیلم خواند، چون متکی اند به جزییات و نیاز است مخاطب به خوبی آنها را در ذهنش داشته باشد تا بتواند روند کتاب را در بهترین حالت پی بگیرد.
وی در ادامه درباره انتشار کتاب هایی از فیلم های روز نیز بیان کرد: بستگی دارد تعریف از «فیلم روز» چه باشد. اگر مقصود مثلاً فیلم هایی اند که ماه یا ماه های اخیر اکران شده اند، طبیعتاً، جز اندک مواردی، نمی گردد کتابی تحلیلی درباره شان یافت و به ترجمه اش مشغول شد. اما اگر منظور «فیلم های سالهای اخیر» باشد چرا، حتما. در کل، قدیمی بودن یا جدیدبودن فیلم چندان تعیین کننده نیست، بلکه خودِ کتاب و نویسنده اش و البته جایگاه فیلم در تاریخ سینماست که نقشه راه ماست.
کریمی درباره معیار انتخاب کتاب ها نیز اظهار نمود: یکی از وقت گیرترین بخش های کارِ چنین مجموعه ای انتخاب کتاب هاست، خصوصاً برای فیلم هایی که در زبان انگلیسی و فرانسوی چندین کتاب درباره شان پخش شده. باید هم کیفیت خودِ کتابی را که مقرر است ترجمه شود در نظر گرفت، هم اینکه کتاب مد نظر می تواند در تاریخ نشر کتاب های سینمایی در ایران چه جایگاهی داشته باشد و چه خلأ احتمالی ای را پر کند، و هم اینکه تا جای ممکن با شئونات فرهنگی ما سازگاری بیشتری داشته باشد تا حفظ امانت در ترجمه به بالاترین سطح ممکن برسد.
وی در پاسخ به این پرسش که آیا فیلم های ایرانی هم انتخاب خواهند شد، چنین پاسخ داد: حتما، البته در بین مدت و طولانی مدت. کار روی فیلم های ایرانی وقت زیادی می طلبد.
وی در ادامه بیان کرد: درحال حاضر در نظر داریم هر چند ماه یک دفعه برخی از کتاب ها را، یحتمل پنج تا پنج تا منتشر نماییم، ولی همه چیز بستگی به بازخورد مخاطبان دارد و البته اوضاع اقتصادی در سطح کلان تر. تعداد عناوین این مجموعه می تواند به آسانی سه رقمی شود.
بابک کریمی در معرفی کتاب های منتشرشده از این مجموعه اظهار داشت: در قدم اول پنج کتاب، بطور همزمان، منتشر شدند: «در حال وهوای عشق» به قلم تونی رینز، «پالپ فیکشن» به قلم دانا پولان، «شب مردگان زنده» به قلم بنجامین هروی، «درخشش» به قلم راجر لاک هِرست و «هفت سامورایی» به قلم جون مِلن. پنج کتاب بعدی هم آماده انتشارند و طی ماه های آتی توزیع خواهند شد.
او در آخر و درباره بازخورد علاقه مندان و سینمادوستان درباره این مجموعه کتاب ها اظهار نمود: اگر شرایط نامساعد ماه های اخیر ناشران و کتاب فروشی ها را در نظر بگیرید و همچنین وضعیت نابسامان اقتصادی و به تبع آن گران ترشدن قیمت کتاب ها را، باید بگویم بازخورد دلگرم کننده ای گرفتیم. اینکه هنوز چند هفته از چاپ پنج کتاب اول مجموعه نگذشته، چاپ شان تمام شده، قوت قلبی است برای ما که بتوانیم چشم انداز وسیع تری را در ادامه مسیر در نظر داشته باشیم.1400/03/31
10:08:28
0.0 / 5
191
تگهای خبر: دبیر , سینما , فرهنگی , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است