به بهانه سالگرد در گذشت یك نقاش؛

جعفر پتگر تلاشگر ایجاد مکتبی ویژه در هنر نقاشی ایران

جعفر پتگر تلاشگر ایجاد مکتبی ویژه در هنر نقاشی ایران به گزارش هنر شهر هر هنرمندی با به جای گذاشتن آثار مختلفی از خود میراثش را به نسل های بعدی منتقل می کند. جعفر پتگر، استاد معاصر نقاشی و نگارگری در ایران هم مانند سایر هنرمندانی که درگذشته اند، آثاری از خود به جای گذاشته که در چنین روزی به بهانه سالگرد درگذشتش می توانیم به آنان رجوع نماییم.


به گزارش هنر شهر به نقل از ایسنا، جعفر پتگر که در اسفند سال 1299 در شهر تبریز متولد شد، استاد معاصر نقاشی و نگارگری در ایران به حساب می آید که خالق آثاری مثل رفوگر، قالی فروشان، دوره گرد، قهوه خانه ی امیر آباد، مکتب قرآن، خانه ی نقاش، مرغ فروش و از اینجا تا ابدیت دانسته می شود.
پتگر چه روندی را برای تحصیل طی کرده بود؟
این استاد نقاشی تحصیلات ابتدایی خویش را در تبریز سپری نمود و بعد به هنرستان «صنایع مستظرفه» تبریز وارد شد و به فراگیری دوره مقدماتی نقاشی مشغول شد. پتگر در سال 1312 به هنرکده «هنرهای جدیده» در تهران راه پیدا کرد و در نهایت به مدت پنج سال هم در این هنرکده به تحصیلات خود ادامه داد.
این نقاش معاصر در شهر تهران استادان مختلفی داشته است اما دلیلی که سبب شد تا آموزشی که از استادان خود دریافت کرده ویژه باشد، این است که بیشتر استادان وی در تهران از شاگردان کمال الملک بوده اند که سبب شد در آخر او هم رنگ و بویی از مکتب کمال الملک را در آثار خود داشته باشد. در نهایت و بعد از پیمودن تحصیلات اولیه این هنرمند در سال 1312 به دانشکده هنرهای زیبا راه پیدا کرد و در سال 1319 با موفقیت فارغ التحصیل شد.
آثار و شاگردان
جعفر پتگر، نقاش علاوه بر این که مشغول به کشیدن تابلوهای نقاشی بوده، در نوشتن مقاله و یادداشت هم کوشش هایی کرده که نتایجی هم داشته است. وی در یکی از یادداشت های خود درباره ماهیت اثر هنری این چنین اظهار کرده است: « هر اثر هنری پرده ای است از جهل بشری که با دست هنرمند بالا زده می شود. وقتی جهل آدمی به پایان رسید، دیگر پرده ای برای نمایش هنری باقی نمی ماند.» این هنرمند همینطور دو کتاب در باب هنر تدوین کرده که عبارتند از: «مرزهای هنر و انسان» و «هنر و ابدیت»
وی که از پیروان مکتب کمال الملک دانسته می شود، همانطور که در بیشتر آثارش هم نمایان است شیفته نمایش زندگی مردم کوچه و بازار بود و تلاش داشت تا با استفاده از ترکیب بندی مناسب رنگ ها موقعیت اجتماعی مدلی را که به تصویر کشیده، نشان دهد.
نخستین آثار این هنرمند اما برخلاف آنچه انتظار می رود حال و هوای طبیعت گرایانه دارند و بیشتر بازتاب دهنده آن قشر از مردم است که خود نقاش با آنان زیسته است. این آثار عبارتند از: رفوگر، پیرمرد مرغ فروش، مادر نقاش، قالی فروشان و دوره گرد
پس از گذشت زمان و کسب تجربه بیشتر درک این هنرمند از ترکیب های رنگی کامل تر شد و آثار بعدی او به پختگی بیشتری رسید. به صورت کلی از مهم ترین خصوصیت آثار پتگر در دوران بعدی کارش میتوان به رنگ گذاری های ضخیم اشاره نمود.
با وجود این که تاکنون بررسی های خیلی دقیقی از آثار این هنرمند به عمل نیامده است و بیشتر هنرمندان درک و اطلاع دقیقی نسبت به آثار او ندارند اما باید اظهار داشت که پتگر از تأثیرگذارترین هنرآموزان در تهران بوده است که بعضی از هنرمندان نوگرا همچون هانیبال الخاص، فریده لاشایی، فیروز شیروانلو، علی گلستانه و نامی پتگر نزد او شاگردی کرده اند.
این هنرمند نخستین نمایشگاه خویش را در سن بیست و شش سالگی برگزار کرد و از آن زمان تا به امروز بعضی از آثار وی در حراج بزرگ تهران هم با قیمت های مختلفی به فروش رسیده اند. بعضی از این آثار عبارتند از: پیرمد چپقی که در سال 1395 فروخته شد و lady in green که در سال 1394 به فروش رسیده است.
پتگر از نگاه فرزندش
هله پتگر، دختر جعفر پتگر درباره پدرش این چنین گفته است: « پدرم هنرمند عارف و سالکی بود که بدون وضو دست به نقاشی نمی برد و همیشه آرزو داشت آثارش در ایران بمانند. پدرم می گفت هنرمندانی که با هنر خود اندیشیده اند با مردم اندیشه می کنند و هنرمندانی که با خود گفتگو کرده اند با مردم گفتگو کرده اند. این است تفاوت هنرمندان با یکدیگر و ارزش آثار هنری آنان. به اعتقاد خیلی از متخصصان جعفر پتگر عارف متعهد و موظفی بود که در عرصه هنر غریب افتاد. بخشی از غربت او به علت بی اشتیاقی اش به شهرت در زمان حیاتش بود.»
به گفته فرزند این هنرمند جعفر پتگر تمایلی به بررسی شدن آثارش نداشته و میتوان گفت یکی از علل نداشتن اطلاعات کافی نسبت به آثار وی هم از همینجا نشأت می گیرد.
درگذشت
این هنرمند که از مهم ترین اهداف و آرمان هایش تلاش پیگیر برای ایجاد مکتبی ویژه در هنر نقاشی ایران بود سرانجام در سن هشتاد و پنج سالگی بر اثر عارضه قلبی و کهولت درگذشت و جامعه هنری را سیاه پوش کرد.


اثری از جعفر پتگر

1400/06/26
14:12:36
0.0 / 5
189
تگهای خبر: آموزش , تصویر , فروش , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است