روایت چند فرمانده از عملیات طریق القدس

روایت چند فرمانده از عملیات طریق القدس به گزارش هنر شهر، من داخل سنگر بودم که یک بسیجی آمد و به من گفت؛ خائن! فلان! بلند شو. عراقی ها از سابله عبور کرده اند و دارند به سمت بستان می روند. آن دو نفر به آنجا رفتند. ما به این دو تا پیک گفتیم، حتما او را پیدا کنید و تهدیدش کنید که باید بلند شود و جواب بدهد. شما حتما مطمئن شوید با آقای رشید ارتباط برقرار کرده است، بعد بیایید.به گزارش هنر شهر به نقل از ایسنا، بعد از عملیات ثامن الائمه (ع)، سرهنگ علی صیاد شیرازی به فرماندهی نیروی زمینی ارتش انتخاب شد. انتخاب وی که در زمان بنی صدر به جرم همکاری با سپاه، مغضوب واقع شده بود، در کنار فرمانده جدید سپاه (محسن رضایی)، نزدیکی بیشتر دو سازمان ارتش و سپاه را باعث شد و این امکان به وجود آمد که فرماندهان سپاه و ارتش، طرح عملیاتی جدید معروف به کربلا را طراحی نمایند.

عملیات طریق القدس که با هدف آزادسازی بستان و رسیدن به مرز در چزابه، در جبهه جنوبی و منطقه عملیاتی بستان از تاریخ ۱۳۶۰/۹/۸ آغاز و تا ۱۳۶۰/۹/۱۳ ادامه یافت، مرحله نخست از این طرح شمرده می شود.

ویژگی اصلی عملیات طریق القدس، گذشتن از زمینهای رملی غیرقابل عبور در شمال منطقه عملیاتی بود که سبب غافل گیری دشمن شد. با موفقیت در محور شمالی، موقعیت نیروهای عراقی مستقر در محور جنوبی هم متزلزل شد و عملیات این محور هم به پیروزی رسید. در این عملیات کلیه اهداف تأمین شد. شهر بستان و تنگه مهم چزابه آزاد شد.

همچنین تصرف چزابه سبب شد که اتصال قوای دشمن در غرب کرخه و غرب کارون گسسته شود. بدین ترتیب توان ارتش عراق در جنوب تجزیه شد و زمینه مناسب برای پیروزی عملیات فتح المبین پدید آمد.

روایت سرلشکر صفوی؛ فرمانده وقت نیروی زمینی سپاه

(قبل از عملیات) دشمن تا اندازه زیادی هوشیار شده بود، چون حجم نیروهای حاضر ما در منطقه زیاد بود. اسنادی که بعداً از عراقی ها به دست آوردیم؛ نشان می داد که دشمن به یگان هایش آماده باش ۱۰۰در صد داده بود. این تحرکات در کل منطقه به صورت طبیعی دشمن را هوشیار می کرد، ولی یک چیز را دشمن نفهمید که می توانم بگویم عنایت خداوند متعال بود و آن تلاش اصلی عبور از رمل ها (از تپه های الله اکبر به سمت مرز و شمال بستان) بود.

یکی از امدادهای غیبی خداوند متعال که با چشم سر دیدیم، بارندگی شدید شب عملیات بود. این بارندگی باآنکه در محور جنوب کرخه، جایی که می بایست لشکر ۱۶ و تیپ کربلا و تیپ عاشورا عمل می کردند، یک مقدار زمین را باتلاقی کرد، ولی در محور شمال سبب شد، زمین سفت و رمل ها قابل عبور شوند. بارندگی که می شود، رمل ها به هم می چسبند و عبور نیروها بسیار آسان تر می شود. حتی نفربرها هم در این وضعیت راحتتر می توانند عبور کنند.

می توانم بگویم بعدازظهر روز اول، یعنی هشتم آذرماه شهر بستان آزاد شد ولیکن جنگ و عملیات، مخصوصاً پاتک های دشمن ادامه پیدا کرد. از پاسگاه سوبله در محور چزابه، عراقی ها زیاد فشار می آوردند. یا با تیر مستقیم تانک، خاکریزی که ما توی تنگه چزابه زده بودیم، از بین می بردند؛ مثلا خاکریزی که ۵/۱ متر، ۲ متر ارتفاع داشت، این قدر تیر مستقیم تانک می زدند که می شد نیم متر. یا در محور جنوب از سمت هویزه فشار می آوردند.روایت سردار قربانی؛ فرمانده تیپ کربلا در عملیات بیت المقدس

مأموریت تیپ ما و ارتش در محور جنوب رودخانه کرخه، عبور از پل رودخانه سابله، پاک سازی و تصرف جاده اصلی سوسنگرد-بستان، آزادسازی بستان و منطقه میانی طریق القدس، پدافند در حاشیه هورالهویزه و الحاق با یگان های شمال و جنوب منطقه عملیات بود. سمت راست تیپ ما در شمال رودخانه کرخه، تیپ امام حسین (ع) و سمت چپ ما، تیپ عاشورا بود.

تیپ کربلا خط اول دشمن را تا پل سابله گرفت و خط دشمن در آنجا سقوط کرد. در واقع ما روز اول، منطقه خودمان را پاک سازی کردیم. روز دوم نیروهایمان از پل اول رودخانه سابله عبور کردند و تا آن طرف پل دوم رفتند و از آنجا با آر پی چی ۷ و تیربار، عراقی ها را تار و مار کردند.

خلاصه، در روز اول و دوم دیگر نتوانستند روی آن دو پل تردد کنند و همگی فرار کردند. تا روز چهارم (۱۲ آذر) که ارتش عراق تصمیم گرفت از راه پل سابله به طرف بستان حمله کند، نیروهای تیپ کربلا در اطراف دو پل رودخانه سابله مستقر بودند و کاملاً مراقبت می کردند.روایت سردار علی اسحاقی؛ فرمانده جنگ الکترونیک سپاه در دفاع مقدس/ کشف پاتک عراق در پل سابله

یک اتفاق خیلی جالبی در بهره برداری از شنود و جنگ الکترونیک در عملیات طریق القدس افتاد. ما در مرحله دوم عملیات، به چزابه رسیده بودیم، بستان را هم آزادکرده بودیم. عراقی ها ازیک طرف به هور پهلو داده بودند و از سوی دیگر هم به جهت اینکه به نیروهایشان در چزابه وصل شوند، از هور هم نمی توانستند بیایند.

تدبیر عراقی ها این بود که به نحوی ارتباطشان را با نیروهای خودشان در چزابه برقرار کنند و نیروهای ما را از منطقه بستان دور بزنند؛ یعنی تنها راه اتصال نیروهای عراق در شمال و جنوب منطقه که ارتباطشان در منطقه بستان قطع شده بود، از پل سابله بود.

از طرف دیگر، ما حس می کردیم، این ها در تدارک یک پاتک سنگین اند، ولی محل این پاتک را نمی دانستیم کجاست. خیلی هم فشار می آوردیم که آنرا ارزیابی نماییم، اما نمی فهمیدیم.

ما دائماً در همین فکر بودیم و مرتب بچه های شنود را بیدار نگه می داشتیم و می گفتیم نخوابید و این چند روز تلاش کنید که هوشیار باشید. شیفت های ما سه نفره بیدار بودند. هم در پایگاه هایی که در میشداغ بود، هم در شمال هویزه و هم در خود مقر بردیه که مستقر بودیم، مراقب بودیم، تا این که پاتک دشمن کشف شد.

عراقی ها با یک گردان زرهی به فرماندهی سرهنگ موفق که آدم بسیار اعجوبه و سمجی بود و فکرش هم خیلی کار می کرد و یک تیپ نیروی مخصوص جلو آمدند. ما اخبار این عملیات را می شنیدیم، ولی موقعیت آنرا دقیق نمی دانستیم. تا این که عراقی ها پس از به شهادت رساندن چند نفر و به اسارت گرفتن ۲ نفر، به پل سابله رسیدند.

زمانی که عراقی ها به پل رسیدند، تانک اولی گزارش داد که من هم اکنون به پل رسیدم و دارم عبور می کنم. ما که پیام را دریافت کردیم، پل های منطقه را ارزیابی کردیم و دیدیم در چزابه پل نداریم. پل بستان هم که در دست نیروهای ماست و رزمندگان به صورت کامل در بستان مستقرند. در نیسان هم حضور نداریم؛ این حتما سابله است.

آقای رشید در مقرش بود. من رفتم و گفتم آقای رشید، عراقی ها دارند از سابله عبور می کنند. پرید بالا و گفت ها! چه می گویی؟ گفتم دارند عبور می کنند. گفت از کجا می گویی؟ گفتم یک واحدی از عراقی ها با تانک الآن، روی پل درحال عبور است و در خواست می کند که گروهان بعدی بیاید و می گوید من گروهانم را تا نیم ساعت دیگر عبور می دهم. ما فهمیدیم استعداد دشمن بیشتر از یک گروهان است.خائن! فلان! بلند شو

آقای قربانی ابتدا قبول نمی کرد. می گفت نه دشمن؟ کی؟ کجا؟ من اینجا هستم. دشمن عبور نکرده است! وقتی من برای رشید توضیح دادم که آقای قربانی تکذیب می کند، هرچه تلاش می کرد با مرتضی قربانی ارتباط برقرار کند، نمی توانست؛ او به گوش نبود.

من دو تا پیک موتورسوار فرستادم. آقای قربانی اخیراً یک مصاحبه داشت. می گفت من داخل سنگر بودم که یک بسیجی آمد و به من گفت؛ خائن! فلان! بلند شو. عراقی ها از سابله عبور کرده اند و دارند به سمت بستان می روند. آن دو نفر به آنجا رفتند. ما به این دو تا پیک گفتیم، حتما او را پیدا کنید و تهدیدش کنید که باید بلند شود و جواب بدهد. شما حتما مطمئن شوید با آقای رشید ارتباط برقرار کرده است، بعد بیایید.

وقتی این ها رفتند، ایشان دید مبحث جدی است، با آقای رشید ارتباط برقرار کرد. من یادم هست آقای رشید داد زد و فریاد کشید که چرا بلند نمی شوی ببینی چه خبر است. برو ببین. عراق از پل سابله عبور کرده است. یک گروهانش رفته است. گروهان دومش هم دارد می رود. شما تکذیب می کنی!؟ چی رو تکذیب می کنی؟ که مرتضی قربانی بلند می شود و می رود.

وقتی بلند شد و رفت، دید بله! عراق عبور کرده است. آن وقت نیروهایش را جمع کرد و سراغ تانک ها رفتند و دو تا از تانک ها را روی پل زدند. همه ریختند در منطقه و این دو گروهان تانک را آن طرف سابله زدند؛ اما سرهنگ موفق، این آدم عجیب که در یکی از تانک ها بود و نیروهای عراقی را فرماندهی می کرد، از تانک بیرون آمده و مقداری در حاشیه رودخانه سابله دویده بود و ازآنجا با شنا فرار کرده و عقب آمده بود.روایت سردار مرتضی قربانی / فتح بستان، فتح دل ها

فتح بستان، فتح دل ها بود که حاصل فرماندهی حضرت امام (ره) و تألیف قلوب ارتشی ها و سپاهی ها بود. در این عملیات، در آمبولانس های سپاه و ارتش که جنازه شهید یا مجروح حمل می کردند، خون جهادی، سپاهی، بسیجی و ارتشی با هم مخلوط شد. این وحدت و این خون ها مایه پیروزی ما بود.

ارتش عراق فقط در نزدیکی و جنوب پل سابله، یک لشکر زرهی و چند تیپ پیاده و تکاور وارد عمل کرد. چه کسی جز خدا و خاندان (ع)، نیروهای مجهز ارتش عراق را شکست داد. بهرحال به سبب مقاومت و پایداری جانانه نیروها در این ده، دوازده روز، دشمن تلفاتش دو برابر شد. شجاعت و رشادت رزمندگان و یاری خداوند، باعث شکست دشمن تا بن دندان مسلح شد. در ضمن نیروهایمان غنایم و اسرای زیادی گرفتند.

منابع:

[۱] تعدادی از نویسندگان، اطلس جنگ ایران و عراق، تهران، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی: مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، چاپ چهارم ۱۳۹۹، صفحه ۴۷.

[۲] اردستانی، حسین، از سنندج تا خرمشهر: تاریخ شفاهی دفاع مقدس: روایت سید یحیی (رحیم) صفوی، (جلد اول)، تهران، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی: مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، چاپ اول ۱۳۹۹، صفحات ۳۷۳، ۳۷۴، ۳۷۶.

[۳] رزاق زاده، امیر، در راه پیروزی: تاریخ شفاهی دفاع مقدس: روایت مرتضی قربانی (جلد اول)، تهران سپاه پاسداران انقلاب اسلامی: مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، چاپ اول ۱۳۹۸، صفحات ۲۴۳، ۲۴۶، ۲۵۲.

[۴] ایزدی، یدالله، جنگ الکترونیک: تاریخ شفاهی دفاع مقدس: روایت علی اسحاقی، تهران، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی: مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، چاپ اول ۱۳۹۷، صفحات ۱۰۶، ۱۰۷، ۱۰۸، ۱۰۹، ۱۱۰.

[۵] رزاق زاده، امیر، در راه پیروزی: تاریخ شفاهی دفاع مقدس: روایت مرتضی قربانی (جلد اول)، تهران سپاه پاسداران انقلاب اسلامی: مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، چاپ اول ۱۳۹۸، صفحه ۲۶۴.

منبع:

1401/09/09
10:17:21
0.0 / 5
220
تگهای خبر: دبیر , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است