کدام گناهان از گناهان کبیره هستند؟

کدام گناهان از گناهان کبیره هستند؟ به گزارش هنر شهر، قم سخنران حرم حضرت معصومه (س) در ارتباط با گناهان کبیره اظهار داشت: هر گناهی که پروردگار اسم برده و در کنار آن وعده عذاب جهنم را داده است گناه کبیره است.


حجت الاسلام حسین انصاریان، شامگاه پنجم بهمن در حرم حضرت معصومه (س) امام شناسی را یکی از واجبات بسیار مهم آئین پاک پروردگار دانست و اظهار داشت: اگر انسان واقعاً اهل توحید و پیغمبر شناس بوده، توحید و پیغمبرش را از قرآن کریم گرفته باشد، ولی امامش را نشناسد، دینش ناقص خواهد بود. دین ناقص به هیچ وجه خیر دنیا و آخرت انسان را تأمین نمی کند.
وی بابیان اینکه اگر کسی جاهل به خاندان (ع) باشد و امامش را نشناسد، پیش رویش آتش جهنم را قرار داده است، اظهار نمود: فهم قرآن کریم که بالاترین، برترین و بهترین کتاب آسمان ها و زمین است، نیازمند معلم است و خداوند متعال در سوره های مختلف قرآن با تعابیر «وَیُعَلِّمُهُمُ الْکِتَابَ» یکی از اهداف رسالت پیامبر گرامی اسلام (ص) را آموختن آیات الهی به مردم بیان فرموده اند.
وی ضمن اشاره به حدیث ثقلین «إِنِّی تَارِکٌ فِیکُمُ الثَّقَلَیْنِ کِتَابَ اللَّهِ وَ عِتْرَتِی اهل بیتی ما إِنْ تَمَسَّکْتُمْ بهما لَنْ تَضلُّوا أبَداً» بر اهمیت تمسک و توسل عملی به قرآن و خاندان (ع) تاکید کرد و اظهار داشت: علت گمراهی بشر امروزی، عدم اقتدا و تمسک به قرآن و خاندان (ع) است.
وی با تاکید بر اینکه خاندان (ع) مفسران و معلمان واقعی آیات الهی هستند، بیان نمود: اگر کسی بدون داشتن دانش از خودش مساله فقهی را بگوید که نمی داند، گمراه کننده خواهد بود. انسان عصر کنونی برای فهم مسائل دیگر نیازی به تحمل سختی ها و مشقت های گذشته ندارد و توسعه ارتباطات جمعی دسترسی به علما را افزایش داده است.
انصاریان ضمن اشاره به روایتی در ارتباط با رجوع اعرابی فصیح محضر امام (ع) برای فهم یکی از آیات الهی در ارتباط با گناهان کبیره، با بیان اینکه هر گناهی که پروردگار اسم برده و در کنار آن وعده عذاب جهنم را داده؛ گناه کبیره است، اظهار نمود: اینکه کسی بگوید چون زبان مادری ام عربی است، پس برای فهم آیات الهی قرآن هیچ مشکلی ندارم، در خطا و گمراهی به سر می برد.
وی به آیه شریفه «یا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا أَطِیعُوا اللَّهَ وَأَطِیعُوا الرَّسُولَ وَأُولِی الْأَمْرِ مِنْکُمْ» اشاره نمود و معنای اولوالأمر در تفاسیر را مورد توجه قرارداد و اضافه کرد: متأسفانه بعضی از مفسران کج فهم، اولوالأمر را صرفا به معنای سلطان ذکر کرده، با انحراف در تفاسیر واقعی آیات الهی، عده ای را منحرف و رهسپار شکستن خانه مولی الموحدین علی (ع) کردند و برخی را مقابل سیدالشهدا (ع) قراردادند و حتی مقدمات شهادت ۱۱ امام معصوم (ع) را فراهم ساختند.
سخنران محفل معارفی حرم مطهر با تاکید بر اینکه داغی که بر اثر انحراف در معانی قرآن بر دل رسول الله (ص) و ائمه اطهار (ع) نشسته وصف ناپذیر است، اظهار داشت: اطاعت از صاحبان امر که همان ائمه اطهار (ع) هستند، هم وزن اطاعت از خداوند متعال و پیامبر اعظم (ص) ذکرشده است.
وی امام شناسی را همچون شناخت خداوند متعال از واجبات دین برشمرد و با تاکید بر اینکه خیر دنیا و آخرت انسان درگرو اطاعت از وجود نازنین ذات اقدس الهی، پیامبر اعظم (ص) و ائمه اطهار (ع) است، خاطرنشان کرد: رسول الله (ص) می فرمایند، کسی که بمیرد درحالی که امام واجب الاطاعه خویش را نشناسد، به مانند مردم پیش از بعث یعنی هم وزن بت پرستان و مشرکان مرده است.
وی بر اهمیت بازخوانی بخش بَابُ الِاضْطِرَارِ إِلَی الْحُجَّة جلد دوم اصول کافی توسط طلاب تاکید کرد و بابیان اینکه انسان برای سعادت در دنیا و آخرت چاره ای جز شناخت حجت خدا ندارد، افزود: بر طلاب لازم است تا معارف خاندان (ع) را مبتنی بر بیان شیوای خاندان (ع) و ناظر بر زبان روز مخاطب تبیین نمایند؛ چونکه اگر جهانیان ائمه اطهار (ع) را به درستی بشناسند، اساسا مطیع اوامر و دستورات دین الهی خواهند شد.
سخنران حرم مطهر کریمه خاندان (س) ضمن تبیین فرازهایی از آیه شریفه «الْیَوْمَ أَکْمَلْتُ لَکُمْ دِینَکُمْ وَ أَتْمَمْتُ عَلَیْکُمْ نِعْمَتِی» خاطرنشان کرد: کسی که به دستورات دین مبین اسلام به صورت گزینشی عمل کند، اساسا در وادی انحراف قرارگرفته است و به شریعتی که عمل می کند اسلام نخواهد بود.
وی بیان نمود: ثامن الحجج (ع) می فرمایند؛ خداوند متعال بعضی از مسائل را به زلف مسائل دیگر گره زده است؛ همچون کسی که نماز بخواند آن هم نماز مقبول، اگر زکاتش را ندهد نمازش قبول نخواهد شد و هرکسی خداوند متعال را عبادت کند درحالی که ظالم به پدر و مادرش باشد، ذات اقدس الهی عبادتش را نخواهد پذیرفت و خداوند متعال عبادت خویش را با احسان به پدر و مادر گره زده است.
انصاریان بر اهمیت امام شناسی تاکید و ضمن اشاره به روایت «کَلَامُکُمْ نُورٌ وَ أَمْرُکُمْ رُشْدٌ وَ وَصِیَّتُکُمُ التَّقْوَی وَ فِعلِکَم الخَیر، وَ عَادَتِکُم الاِحسان، وَ سَجیَّتِکُمُ الکَرَم، وَ شَانِکُم الحَق وَ الصِدقِ وَ الرِفقِ وَ قَولُکُم حَکم وَ حَتم، وَ رَاءیُکَم عِلم وَ حِلم وَ حَزم» از امام هادی (ع) اظهار داشت: امام (ع) منبع نور و چراغ راه هدایت انسان به بهشت و رسیدن به سعادت در دنیا و آخرت است؛ امام نوربخش دل ها و فرمانش هدایت است و سفارش ایشان تقوا و کارش خیر و نیکی است.
منبع:

1401/11/06
13:36:00
0.0 / 5
171
تگهای خبر: كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است