گردهمایی بزرگ انیماتورهای جهان؛

تجلیل از تری گیلیام در انسی فرانسه

تجلیل از تری گیلیام در انسی فرانسه به گزارش هنر شهر، تری گیلیام که درحال آماده سازی فیلم جدیدی است به جشنواره انسی رفت و یک مستر کلاس برگزار کرد.به گزارش هنر شهر به نقل از ورایتی، تری گیلیام در حالیکه سال ۱۹۷۵ با فیلم کوتاه ۵ دقیقه ای خود به نام «معجزه پرواز» در جشنواره انیمیشن انسی فرانسه حضور داشت، سال جاری برای دریافت جایزه و برگزاری یک مستر کلاس در این جشنواره شرکت کرد.
فیلم آن زمان او جواهری پوچ گرایانه در رابطه با میل فاجعه بار هوموساپین ها برای صعود به آسمان بود که با استفاده از همان تکنیک برش تصویری-انیمیشنی که برای سریال کمدی بریتانیایی «سیرک پرنده مونتی پایتون» طراحی شده بود، نمایش داده شد و البته جایزه ای نگرفت.
اکنون نیم قرن بعد انسی با اعطای یک جایزه کریستال افتخاری به گیلیام، این کم توجهی را اصلاح کرد.
گیلیام اظهار داشت: باورتان می شود چقدر طول کشید تا این جایزه لعنتی را بگیرم؟ فکر می کنم آنها می دانند که امکان دارد سال آینده نباشم.
با این حال کارگردان سازنده «راهزنان زمان»، «برزیل» و «ترس و نفرت در لاس وگاس» این همه راه را تا انسی نرفت تا فقط یک جایزه بگیرد، بلکه در یک مستر کلاس هم شرکت کرد و در رابطه با انیمیشن و برنامه هایش صحبت کرد.
وی اظهار داشت: خواندم که ظاهراً درحال ساخت فیلمی با جانی دپ، جف بریجز، آدام درایور و آکوامن (جیسون موموآ) هستم. گیلیام در رابطه با این پروژه که از آن با عنوان «کارناوال در انتها روز» یاد شده و در آن دپ نقش شیطان را در مقابل بریجز بازی می کند، به جز یک مورد توضیح بیشتری نداد و اظهار داشت: تلاش می کنم کاری انجام دهم که سبک انیمیشن من نیست و بعضی از سکانس های آن استاپ موشن و برخی دیگر دیجیتالی خواهند بود.
وقتی گیلیام صحبت می کرد، سالنی که پر از صدها جوان حرفه ای دنیای انیمیشن و دانشجو بود، مسحور او بودند و او تصریح کرد: به دنبال فردی هستم که با او همکاری کنم، و فکر کردم انسی احتمالا برخی از بهترین انیماتورهای روی زمین را دارد، ازاین رو من اینجا هستم تا با شما آشنا شوم.
گیلیام اعتراف کرد که تقریبا ۵۰ سال پیش انیمیشن را به نفع فیلم زنده رها کرده است. وی اظهار داشت: به جایی رسیده بودم که واقعاً از آن خسته شده بودم چون احساس می کردم کارهای زیادی می خواهم انجام دهم که نمی توانم در آن سبک به آن برسم.
وقتی از گیلیام خواسته شد سبک انیمیشن خویش را تعریف کند وی فوراً به طعنه اظهار داشت: ارزان و زشت.
گیلیام در اوایل زندگی حرفه ای خود، در حالیکه در نیویورک زندگی می کرد، سبک ایتالیایی را به آمریکا معرفی نمود و کمیک استریپ هایی ساخت که شامل تصاویر ثابت، با حباب های گفتاری در هر فریم بودند.
پیشرفت گیلیام در واقع مدت کوتاهی بعد، در انگلستان رخ داد و وقتی وی در یک برنامه تلویزیونی مشغول کار شد و کاریکاتورهایی از میهمانان را در حین آمدن آنها ترسیم می کرد، کارش با اقبال روبه رو شد.
گیلیام که تاثیرگذارترین انیمیشن خویش را در دوران همکاری خود با «مونتی پایتون» تولید کرد، در پاسخ به این پرسش که آیا تاکنون وسوسه شده یک فیلم انیمیشن بلند بسازد، اظهار داشت: نه، کار خیلی زیادی است! اما مونتی پایتون به او این شانس را داد که کارگردانی فیلم زنده را انجام دهد و وی اولین فیلمش را در چارچوب یک کمدی با همکاری تری جونز با عنوان «مانتی پایتون و جام مقدس» در سال ۱۹۷۵ ساخت.
این کارگردان ۸۳ ساله اظهار داشت: ما در دوره ای زندگی می نماییم که مردم کمتر راحت می خندند، و من معتقدم این خیلی سالم نیست. خنده احیانا مهم ترین چیز در زندگی است و آدم را جوان نگه می دارد. حتی پزشکان هم با این مورد موافقت نموده اند و ازاین رو من خیلی می خندم، حداقل در جمع.


منبع:

1403/03/22
15:38:12
0.0 / 5
79
تگهای خبر: انیمیشن , برنامه , تصویر , جشن
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است