در جلسه شورای تحول و ارتقای علوم انسانی؛

برنامه كلی درس رشته فلسفه رسانه به تصویب رسید

برنامه كلی درس رشته فلسفه رسانه به تصویب رسید هنر شهر: در جلسه ۱۶۵ شورای تحول و ارتقای علوم انسانی به ریاست دكتر غلامعلی حداد عادل برنامه كلی درس ˮرشته فلسفه رسانهˮ به تصویب رسید.


به گزارش هنر شهر به نقل از ایسنا، در این نشست سرفصل درسی و برنامه آموزشی رشته «فلسفه رسانه» در مقطع كارشناسی ارشد مورد بررسی قرار گرفت.
در این زمینه لیست دروس پیشنهادی شامل دروس جبرانی، دروس الزامی و دروس اختیاری نمایش شد و اعضا به بیان نظرات و پیشنهادات خود پرداختند كه اهم آن به شرح ذیل است:
تدوین دروس جبرانی و پیش نیاز برای دانشجویان ورودی، استفاده از مبانی فلسفه اسلامی در كنار مبانی فلسفه غرب در این رشته، نمایش دروس جبرانی دانشجو برمبنای اختیارات گروه آموزشی، افزایش تعداد دروس جبرانی، اختصاص درس فلسفه علم بعنوان درس الزامی این رشته و همین طور تقویت واحدهای عملی دروس اختیاری
در ادامه دكتر حداد عادل رئیس شورای تحول و ارتقای علوم انسانی اشاره كرد: باید بررسی كرد كه مواد درسی مورد نیاز برای پذیرش دانشجو در آزمون ورودی از چه منابع درسی باشد.
وی ادامه داد: مسئله مهمی كه باید مورد توجه باشد این است كه رشته مذكور برای عموم داوطلبان رشته های كارشناسی نمایش می شود و برای رشته های غیر مرتبط، واحدهای جبرانی در نظر گرفته شود.
در ادامه دروس پیشنهادی برای این رشته نمایش شد و اعضا به بررسی سرفصل آن پرداختند.
حجت الاسلام والمسلمین كاظمینی، معاون ارتباط با حوزه دبیرخانه شورای تحول اظهار داشت: عنوان دروس، سرفصل و منابع درسی بعضاً ارتباط واضح و منسجمی ندارند كه نیاز به تدقیق بیشتر دارد و البته می توان این مسئله را به سبب تازگی و میان رشته ای بودن آن دانست.
وی افزود: البته هم اكنون برخی منابع مربوط به این رشته ها در حال تدوین است كه نیاز به گذر زمان دارد.
دكتر حداد عادل در ادامه تاكید كرد: اینكه برخی دروس بدون منابع كافی برای دانشجویان نمایش شود امكان دارد لطماتی را به بدنه دانشگاهی و دانشجویان وارد كند.
وی ادامه داد: چنین مواردی كه ناشی از شتاب زدگی است آثار نامطلوبی را به همراه خواهد آورد.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی اشاره كرد: دروسی كه نمایش می شود شایسته است منابع علمی مناسبی هم برای آن فراهم گردد و در معرض نقد و واكاوی قرارگرفته باشد تا بعنوان منبع درسی نمایش شود.
دكتر سلیمی اظهار داشت: در بعضی دانشگاه ها از قبیل دانشگاه های تركیه و فرانسه رشته های میان رشته ای تنها در اختیار دانشگاه هایی داده می شود كه دپارتمان مربوط به هر دو رشته را داشته باشند.
وی ادامه داد: البته این رشته ها به صورت برنامه اجرایی برای دانشگاه ها در نظر گرفته می شود و هر دو دپارتمان در اجرای برنامه مذكور نقش دارند.
به گزارش مركز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، رئیس دانشگاه علامه طباطبایی در ادامه اظهار داشت: باید برای دروس میان رشته ای كه توسط شورای تحول و ارتقای علوم انسانی پیشنهاد می شود دانشكده های هر دو رشته در دانشگاه مشغول به فعالیت باشند. قرار شد پیشنهاد مذكور توسط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بررسی شود.
درانتها برنامه كلی دروس رشته «فلسفه رسانه» در این نشست به تصویب نهایی رسید و مقرر شد منطبق با مباحث نمایش شده در این نشست سرفصل دروس در كارگروهی توسط شورای تخصصی حوزوی بررسی و نهایی شود.1397/12/24
01:01:15
5.0 / 5
4250
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است