زندانی خیابان نواب یك كمدی تراژیك است

زندانی خیابان نواب یك كمدی تراژیك است به گزارش هنر شهر یك منتقد تئاتر اظهار داشت: «زندانی خیابان نواب» یك اثر كمدی تراژیك است كه روح زمانه خودرا منتقل می كند.


به گزارش هنر شهر به نقل از ایسنا بر طبق خبر رسیده، در نشست كانون ملی منتقدان تئاتر ایران به بهانه اجرای نمایش «زندانی خیابان نواب» به كارگردانی هوشمند هنركار عنوان شد كه سادگی این اثر از دل پیچیدگی به دست آمده است.
نمایش «زندانی خیابان نواب» كه برمبنای متن «زندانی خیابان دوم» نوشته نیل سایمون از طرف هنركار بازنویسی شده، این روزها در تالار خانه موزه استاد انتظامی در قیطریه روی صحنه است.
در این جلسه هنركار در پاسخ به سوال آشفته درباره ایرانیزه كردن این نمایشنامه و اینكه «زندانی خیابان نواب» یك اثر كمدی تراژیك است، بیان كرد: «نیل سایمون» نویسنده برجسته و بزرگی است كه در این سال ها كارهای او زیاد روی صحنه رفته است، اما با تمام احترامی كه برای او قائل هستم نویسنده محبوبم نیست. من از سال ها قبل متن «زندانی خیابان دوم» سایمون را خوانده بودم و تصمیم گرفتم آنرا ایرانیزه كنم و در نهایت به «زندانی خیابان نواب» رسیدم.
همین طور آشفته با اشاره به اینكه به واسطه بازنویسی متن این خاصیت «اكنون» كه خاصیت اصلی تئاتر است و آنرا از سایر هنرهای نمایشی مجزا می كند بیشتر قابل درك است و در نتیجه تاثیرگذاری نیز بیشتر می شود، افزود: «نكته ای كه درباره این نمایش باید گفت این است كه كارگردان اثر را برای خود كرده و چالشی را مطرح می كند كه اتفاقا جای آن در همین تئاتر است. نكته بعدی اینكه تئاترش به روز است و اتفاقاتی كه در این نمایش می بینی گویی همین امروز در خیابان ها جاری است. از این زاویه می توان گفت اقتباسی كه او انجام داده اقتباسی درست و یك دراماتوژی كارآمد است. یك بخش مهم در تئاتر رسیدن بسادگی است تا مخاطب بتواند در بین همه پیچیدگی ها ارتباط درستی با اثر برقرار كند و این سادگی كه رسیدن به آن سخت هم هست در این تئاتر اتفاق افتاده است.»
در این جلسه كه مهدی وثوقی و آزیتا نوری وفا بازیگران نمایش هم حضور داشتند بازی آنها و نیز موسقی از بخش های مورد توجه اثر عنوان شد.
نمایش «زندانی خیابان نواب» هر شب ساعت ۱۹.۳۰ در خانه موزه انتظامی روی صحنه می رود.
منبع:

1398/08/17
17:18:42
5.0 / 5
4047
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است