توصیف منوچهر یكتایی با یك پیام تسلیت

توصیف منوچهر یكتایی با یك پیام تسلیت به گزارش هنر شهر رئیس موزه هنرهای معاصر تهران در پیامی درگذشت منوچهر یكتایی، از پیشگامان نقاشی نوگرای ایران را به جامعه هنری و هنرمندان هنرهای تجسمی تسلیت گفت.


به گزارش هنر شهر به نقل از ایسنا و به نقل از روابط عمومی موزه هنرهای معاصر تهران، در پیام تسلیت احسان آقایی آمده است:
«منوچهر یكتایی تنها نقاش مدرنیست ایرانی بود كه در زمره هنرمندانی به حساب می آید كه یكی از مهم ترین جنبش های هنری قرن بیستم را نمایندگی می كنند. در مصائب و هیاهوی بغرنج جنگ جهانی دوم و تغییر مركز هنر از پاریس ـ كه جریان تاشیسم در آن متولد شده بود ـ به نیویورك كه اكسپرسیونیسم انتزاعی با عنوان مكتب نیویورك در حال تبلور بود، هنرمندانی با ملیت های گوناگون در حال ایجاد تحولی در تاریخ هنر مدرن بودند كه منوچهر یكتایی هم از آن جمله بود. توانایی كم نظیر وی در تركیب بندی و مهار ضربات سنگین قلم مو با بیانی موجز در آثارش بخصوص در منظره ها و طبیعت های بیجان، آنها را تشخصی یگانه می بخشد و به بیان مینیمالیستی نزدیك می كند.
حق آن است كه هنر ایران فقدان هنرمندی را به سوگ می نشیند كه از شاخص ترین هنرمندان مستقل در جریان هنر نوگرایی است. مهاجرت زودهنگام او و جدایی از فضای هنر ایران، هیچ گاه حس و حال ایرانی را از آثارش نزدود و همواره بعنوان هنرمندی ایرانی بر تارك هنر این سرزمین پرافتخار خواهد درخشید. روحش قرین رحمت و آرامش.»
منوچهر یكتایی متولد سال ۱۳۰۱ و از پیشگامان نقاشی نوگرای ایران بود. در سال ۱۳۲۳ عازم آمریكا شد و در سال ۱۳۲۶ تحصیل را در مدرسه عالی هنرهای زیبای پاریس (بوزار) و سپس در آمریكا ادامه داد. نخستین نمایشگاه انفرادی خویش را در گالری بورگنیخت در نیویورك برپا كرد و بعد از آن آثارش را در شهرهای واشنگتن، شیكاگو و بالتیمور به تماشا گذاشت.1398/09/03
09:55:36
5.0 / 5
4623
تگهای خبر: گالری , موزه , نقاشی , نمایش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است