عذرخواهی بی بی سی از برنده بوكر

عذرخواهی بی بی سی از برنده بوكر به گزارش هنر شهر بعد از آن كه یكی از مجریان شبكه «بی بی سی» حین صحبت درباره پیروزی مشترك «برناردین اواریستو» و « مارگارت اتوود» در رقابت ادبی بوكر ۲۰۱۹ برای اشاره به نام «اواریستو» از عبارت «یك نویسنده دیگر» یاد كرد، مسؤلان این شبكه ناچار به عذرخواهی شدند.


به گزارش هنر شهر به نقل از گاردین، «برناردین اواریستو» برای خلق رمان چندروایتی «دختر، زن، دیگر» كه دیدگاه ۱۲ زن سیاه پوست را بیان می كند، در ماه اكتبر بعنوان یكی از برنده های جایزه بوكر ۲۰۱۹ ارائه شد.
یكی دیگر از برندگان این دوره از جایزه ادبی « بوكر»، «مارگارت اتوود» نویسنده كانادایی برای خلق رمان «وصیت ها» بود كه انتخاب او بعنوان یكی از برندگان اعتراض هایی را به دنبال داشت، چون كه برخی معتقد بودند انتخاب « اتوود» در كنار « اواریستو» ارزش دستاورد بزرگ «اواریستو» بعنوان اولین زن سیاه پوست برنده جایزه بوكر را كمرنگ می كند. همینطور چندی قبل بعضی از خوانندگان با انتشار تصاویری از میزهای مملو از كتاب « وصیت ها»، از كم بودن تعداد نسخه های رمان «دختر، زن، دیگر» در بعضی از كتاب فروشی ها انتقاد كردند.
«شوآن لی» كه یكی از مجریان بخش اخبار بی بی سی است سه شنبه شب در بخشی از برنامه، به شباهت تصمیم نامزدهای نهایی جایزه هنری « ترنر» برای تقسیم جایزه نهایی بین هر چهار نفر با تصمیم هیات داوران جایزه «بوكر» برای معرفی دو نویسنده بعنوان برندگان نهایی «بوكر» اشاره نمود.
جایزه «ترنر» یكی از مهم ترین جوایز هنری جهان به حساب می آید كه روز گذشته هیات داوران آن در اقدامی بی سابقه و بنا به درخواست خود نامزدهای نهایی این دوره از این رقابت هنری، هر چهار هنرمند راه یافته به لیست نامزدهای نهایی را بعنوان برندگان اصلی معرفی نمود.
«لی» اظهار داشت: «با این حال تصمیم معرفی برنده های جایزه «ترنر» كمی با معرفی برنده های جایزه ادبی «بوكر» امسال كه در نهایت هیات داورانش نتوانست یك نویسنده را بعنوان برنده انتخاب نماید و «مارگارت اتوود» و «یك نویسنده دیگر» را بعنوان برندگان مشترك برگزید، متفاوت است.»
«اواریستو» در پاسخ به این اقدام مجری «بی بی سی» در صفحه توییتر خود نوشت: «چقدر ساده و با چه سرعتی توانستند نام من را بعنوان اولین زن سیاه پوست برنده جایزه «بوكر» از تاریخ حذف نمایند.»
واكنش «اواریستو» به سرعت در فضای مجازی دست به دست شد و نویسندگان بسیاری هم از او حمایت كردند.
«لیندا گرنت» رمان نویس در واكنش به این مورد نوشت: « به عقیده من تقسیم كردن جایزه «بوكر» امسال بین دو نویسنده یك اشتباه بزرگ بود. این كه «بی بی سی» با به كار بردن عبارت «یك نویسنده دیگر» و «مارگارت اتوود» از برندگان امسال یاد می كند می تواند گواهی بر این تصمیم اشتباه باشد. تمام این ها نشان دهنده این مورد است كه «اواریستو» باید بعنوان برنده نهایی اعلام می شد.»
یك سخنگوی شبكه «بی بی سی» در اینباره بیان كرد: «زمانی كه مجری شبكه ما نتایج جوایز «ترنر» و «بوكر» را با یكدیگر مقایسه می كرد برنامه به صورت زنده پخش می شد و عبارت های بیان شده از پیش نوشته نشده بود. در این بین او نام «برناردین اواریستو» را ذكر نكرد. ما از « اواریستو» برای توهینی كه به او شد معذرت می خواهیم.»
منبع:

1398/09/14
13:26:46
5.0 / 5
3409
تگهای خبر: برنامه , شبكه , فروش , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است