مبارك هم خانه نشین شد

مبارك هم خانه نشین شد هنر شهر: درست است كه عید هر سال «مبارك»، عروسك سنتی نمایش عروسكی ایران، با شور و شوق بسیار در كنار حاجی فیروز، مژده آمدن بهار را به مردم ایران زمین داده است، اما عید امسال این عروسك بذله گو بجای شیرین زبانی و نقادی، در موزه خودش نشسته و به این شیوه مردم را به ماندن در خانه تشویق می كند.


به گزارش هنر شهر به نقل از ایسنا، بزرگترها خوب به یاد دارند كه این عروسك شیرین سخن و البته منتقد اجتماعی، یكی از فعالان سال نو خورشیدی است و همواره جای خاصی در برنامه های نوروز داشته و دارد اما امسال این عروسك ملی هم در خانه موزه خیمه شب بازی ایران مانده و حتی در روز جهانی نمایش عروسكی كه اول فروردین است، به اجرای هیچ برنامه ای نپرداخته، بلكه با زدن ماسك، به مردم یادآوری می كند كه مراقب سلامت خود و اطرافیان شان باشند و با ماندن در خانه های خود زحمت تازه ای برای كادر پزشكی بیمارستان ها ایجاد نكنند.
چند روزی قبل از شروع سال نو در بحبوحه همان روزهایی كه كادر پزشكی بیمارستان ها به ویژه در استان های شمالی با كمبود تجهیزات مورد نیاز خود رو به رو شدند، تعدادی از نمایشگران عروسكی با همراهی هنرمندانی از سینما و دیگر شاخه ها گرد هم آمدند و كمپینی با نام «یادا» (یاران درمانگران ایران) تشكیل دادند.
آنان نخست كوشیدند با گردآوری كمك های مردمی این اقلام را تهیه و توزیع كنند اما از آنجائیكه هنرمندان عضو این كمپین خود در كار ساخت عروسك های نمایشی هستند، خیلی زود دریافتند می توانند قسمتی از این اقلام را خودشان تهیه كنند و این گونه بود كه با تایید مراجع ذی ربط، آماده سازی شیلد (محافظ صورت) را آغاز كردند.
نمایشگران عروسكی حاضر در این كمپین پر شمار بودند بنا بر این و برای رعایت اصول سلامتی و بهداشتی، قسمتی از آنان در خانه عروسك مستقر شدند و تعدادی دیگر نیز با مشاركت خانه موزه خیمه شب بازی ایران در فضای این خانه موزه مستقر شدند تا فضای كافی در اختیار همه آنان باشد.
آنان قبل از شروع به كار با همراهی مراكز مربوط، ساختمان خانه عروسك و خانه موزه خیمه شب بازی ایران را بطور كامل ضد عفونی كردند. سپس فعالیت خودرا با هماهنگی دیگر نهادهای مرتبط همچون ستاد مقابله با كرونا در تهران و وزارت بهداشت آغاز كردند.
نازیلا نوری شاد، فعال نمایش عروسكی كه در خانه موزه خیمه شب بازی حضور دارد، آگاهی داد كه با همراهی سیاوش ستاری، مدیر این خانه موزه در كنار اعضایی كه در این مكان مستقر شده اند، تابحال حدود ۳۰۰۰ شیلد (محافظ صورت) آماده شده است.
عروسك خیمه شب بازی مبارك، نماد ملی نمایش عروسكی ایران در جهان است و جشنواره نمایش عروسكی ایران نیز به نام جشنواره بین المللی نمایش عروسكی تهران ـ مبارك در جهان شناخته شده است.
پیشنهاد نامگذاری یك روز بعنوان روز جهانی نمایش عروسكی، سال ۱۳۷۸ از طرف زنده یاد جواد ذوالفقاری ـ نمایشنامه نویس، كارگردان، مدرس و پژوهشگر نمایش عروسكی در كنگره جهانی یونیما ـ اتحادیه جهانی نمایشگران عروسكی ـ ارائه شد و سال ۱۳۸۱ به تصویب رسید.
بنا بر این پیشنهاد قرار شد روز اول فروردین بعنوان روز جهانی نمایش عروسكی نامگذاری شود اما از آنجائیكه این روز همزمان با شروع سال نو خورشیدی است، برنامه های ویژه آن در نیمه دوم فروردین ماه برگزار می گردد.
امسال كه نوروز رنگی از كرونا به خود دارد، عروسك «مبارك» در روز جهانی نمایش عروسكی، با زدن ماسك در كنار نمایشگران عروسكی قرار گرفت تا همراه آنان در ساخت شیلد(محافظ صورت) برای كادر پزشكی بیمارستان ها حضور داشته باشد.


منبع:

1399/01/03
20:32:12
5.0 / 5
2789
تگهای خبر: برنامه , جشن , جشنواره , سینما
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است