گفت وگو با زوج بوشهری كه هزینه ازدواجشان را وقف كرونا كردند؛

روح امید در التهابات جامعه

روح امید در التهابات جامعه هنر شهر: بوشهر «مختار هنرمند» و همسرش «ریحانه هنرمند» زوج جوان اهل شهرستان جم از توابع استان بوشهر هستند كه در ایام آخر سال 98 و وقتی كه كشور ایران درگیر بیماری بود هزینه های برگزاری جشن ازدواج خودرا به مبارزه با كرونا اختصاص دادند.


«مختار هنرمند»، وكیل پایه یك دادگستری، فعال زیست محیطی، عضو داوطلب جمعیت هلال احمر استان بوشهر و ساكن شهرستان جم است. او می گوید: «حدود ۴ سال از اشنایی من با جمعیت هلال احمر می گذرد و جالب است بدانید راه آشنایی من با این سازمان بوسیله دوستان و بستگان بود كه از نزدیك شاهد خدمات این سازمان بودم.»

از طاقت فرساترین عملیات ها تا لبخند آرامش
از او می خواهیم از كارهای هلال احمری خود بگوید، جواب می دهد: «با توجه به حضور چند ساله در این مجموعه در فعالیت ها و عملیات های بسیاری حضور داشتم اما از حادثه حریق اراضی اطراف شهرستان جم بعنوان یكی از طاقت فرساترین عملیات ها باید بگویم و همین طور از زیباترین خاطراتم مربوط به حادثه كوهستان می شود كه این خاطره مربوط به زمانی است كه اعلام حادثه شد. منطقه ای در كوه های اطراف شهرستان كه باتوجه به دانش فنی و آشنایی محلی نخستین نفری بودم كه به بالین مصدوم رسیدم. شاید تمام سختی صعود با لبخند رضایت مصدوم و آرامش او برطرف شد.»
از هنرمند می پرسیم پیروزی در پرونده وكالت را ترجیح می دهد یا ساعت ها عملیات امدادی، جواب می دهد: «اگر بخواهم منطقی پاسخ دهم باید بگویم هر دو این ها وسیله ای برای كمك به مردم است و چه پرونده قضایی باشد یا عملیات امداد و نجات وقتی حرف از نجات جان ادمی یا آبرو و حق انسان ها به میان می آید هر دو لذت خاص خودرا دارد.»

وقف هزینه مراسم ازدواج برای مبارزه با كرونا
هنرمند درباره ازدواج خود می گوید: مقدمات عروسی را فراهم نموده بودیم و دوست داشتیم با توجه به این كه جشن عقد برگزار نكرده بودیم با برگزاری جشن عروسی، زندگی مشترك را آغاز نماییم و حتی تالار را برای فروردین ماه ۹۹ رزرو كرده بودیم. در اسفندماه و بعد از شیوع ویروس كرونا در كشور هموطنان عزیزمان داغ دار و نگران شدند و از سویی دیگر مسئولان و پزشكان سفارش كردند كه از برگزاری مراسمات و تجمعات انسانی پرهیز كنید، ما نیز تصمیم گرفتیم زندگی مشتركمان را شروع نماییم و هزینه هایش را صرف امور خیریه كنیم؛ اما وقتی شرایط جامعه را دیدیم به نظرمان رسید كه در این شرایط تامین سلامت و كمك به مهار كرونا بالاترین امر خیریه است پس تصمیم گرفتیم دراین زمینه قدمی برداریم.»

وقف برای مبارزه با كرونا فكر چه كسی بود؟
این تازه داماد بوشهری در پاسخ این سوال كه وقف برای مبارزه با كرونا فكر چه كسی بود؟ عنوان می كند: «این اقدام حاصل همفكری هر دوی ما بود چون من و همسرم به این نتیجه رسیده بودیم كه قدم خیری برداریم.» می پرسیم خانواده ها همیشه مشتاق این اتفاق زیبا برای فرزندان خود هستند واكنش آنان چه بود، می گوید: «باید بگویم خانواده ها اختیار مراسم را به خودمان واگذار كرده بودند و هنگامی كه از قصد ما مطلع شدند بسیار خوشحال شده و حمایت كردند.»

روح امید در بین التهابات در جامعه
مختار هنرمند درباب بازتاب رسانه ای اقدامشان توضیح می دهد: «تصمیم نداشتیم این مساله رسانه ای شود ولی وقتی به هلال احمر و تعدادی از جوانان كه به ضد عفونی روستاها و محلات می پرداختند كمك كردیم یكی از رسانه های محلی باخبر شد و این خبر را منتشر كرد، البته تنها علتی كه موجب شد اجازه انتشار دهیم روح امیدی بود كه در این التهابات در جامعه به وجود می آورد.»
از این جوان امدادگر سوال می نماییم چرا تصمیم به موكول كردن مراسم به زمان دیگری نگرفتید؟ پاسخ این سوال زیبا و كوتاه است: «هر شخصی سرنوشتی دارد و قسمت ما هم اینگونه رقم خورد كه با این وضعیت زندگی مشترك را آغاز نماییم، به هیچ وجه پشیمان نیستیم و احساس خیلی خوبی داریم.»

هلال احمر یك منش است
از او می خواهیم یك خط درباره هلال احمر بگوید، جواب می دهد: «هلال احمر فقط یك سازمان نیست یك منش هست، یك خط مشی و یك الگوی زیبای زندگی كردن و یا شاید آموزشگاهی برای بهتر زندگی كردن است.»

و كلام آخر...
هنرمند بعنوان كلام آخر خود می گوید: «چگونه زندگی مشترك را شروع كردن مهم نیست، چگونه زندگی كردن مهمترین موضوع است. خوشحالم از هزاران آرزوی و دعای خیری كه ابتدای زندگیمان را با آن بنا نهادیم و از همه دوستان و آشنایان نیز صمیمانه تشكر می كنم به خاطر تبریك و هدایایشان. باید بگویم هدایای ازدواجمان را هم به تامین نیازهای در رابطه با مبارزه كرونا اختصاص دادیم. »

حادثه زلزله كرمانشاه و تلخ ترین روزهای حضور
«ریحانه هنرمند»، فارغ التحصیل رشته گرافیك است. وی در سال ۹۳ بوسیله كارهای همسرش با جمعیت هلال احمر و سازمان جوانان آشنا شده است.
او درباره شیرین ترین و تلخ ترین خاطره خود از دوران حضورش در هلال احمر می گوید: «تلخ ترین لحظات حضورم بر می گردد به حادثه زلزله كرمانشاه كه از دید من یكی از تلخ ترین روزهایی بود كه حضور داشتم اما از موفقیت اعضای هلال احمر شهرستان در مراحل كشوری در مسابقات مختلف می توانم بعنوان بهترین خاطراتم یاد كنم.»
بانو هنرمند می گوید: «جمعیت هلال احمر عضو جدا نشدنی در بحران ها و حوادث با اعضای دلسوز و مجموعه ای بسیار زحمت كش و ساعی است كه در ایام سخت و بحرانی از جان و دل مایه می گذارند.»

چه شد كه عروس خانم از جشن عروسی منصرف شد
عروس جوان جمی درباره تصمیم زیبا و انسان دوستانه ای كه گرفته اند، عنوان كرد: «وقتی اتفاقات و مشكلات این روزها را می دیدیم كه چگونه كادر درمان و ارگان های مختلف درگیر آن شده تصمیم گرفتیم حركت بهتری را در پیش بگیریم. باید بگویم به خاطر شهدای حوزه سلامت و هموطنانی كه در این بیماری جانشان را از دست دادند از برگزاری جشن گذشتیم.»
وقتی می پرسم مگر ازدواج بدون جشن هم مزه دارد، جواب می دهد: «هنگامی كه شادی تعدادی از مردم را با شادی و رضایت جامعه ای بزرگ تر تقسیم كنی یا وقتی بتوانی امید را به توان تلاشگران عرصه مقابله با كرونا هدیه دهی موضوع تغییر می كند. به هم سن و سالانم و زوج های جوانی كه قصد اغاز زندگی مشترك را دارند پیشنهاد می كنم آسان بگیرند. خوشبختی در آرامش زندگی كردن است نه در تجملات و ما از این تصمیمی كه گرفتیم خرسندیم...»
منبع:

1399/01/20
22:54:28
5.0 / 5
2986
تگهای خبر: آموزش , جشن , خدمات , گرافیك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است