گفت وگو با طاهر شیخ الحكمایی ـ مجسمه ساز

آثار هنری باید به سفارش مردم خلق شوند نه دولت!

آثار هنری باید به سفارش مردم خلق شوند نه دولت! به گزارش هنر شهر طاهر شیخ الحكمایی، هنرمند پیشكسوت مجسمه ساز بر این باور است تا زمانی كه آثار هنری به سفارش مردم خلق نشوند، عرصه هنرهای تجسمی جایگاه اصلی خودش را پیدا نمی نماید.


شیخ الحکامی در گفت وگویی با ایسنا در پاسخ به این پرسش آیا هنرهای تجسمی توانسته است همانند سینما، تئاتر و موسیقی جایگاه خویش را در بین مخاطبان پیدا کند، با اشاره به اینکه «عرصه های هنر با هم متفاوت و طبیعا مخاطبان آنها هم با هم متفاوت است»، اظهار نمود: حتی در عرصه هنرهای تجسمی هم رشته های هنری با هم متفاوت هستند؛ برخی رشته ها همانند کاریکاتور می توانند بسیار سریع واکنش نشان دهند، اما برخی دیگر به علل شرایطی که دارند دیرتر و شاید گاهی سخت تر واکنش نشان می دهند.
این هنرمند پیشکسوت در ادامه با اشاره به جایگاه هنرهای تجسمی در بین مخاطبان، تصریح کرد: امیدوارم در آینده همه هنرها و بخصوص هنرهای تجسمی مورد اقبال قرار بگیرند. به صورت کلی هنر باید مردمی شود و مردم بتوانند در ارتباطی تنگاتنگ با رشته های هنری باشند و شرایطی را فراهم نمایند که هنر به سفارش آنها خلق شود. در واقع باید شرایط فرهنگی و هنری جامعه بگونه ای باشد که علاوه بر لذت بردن از یک اثر هنری، بحث استفاده کردن آن هم مطرح باشد؛ با این نگاه است که رونق اقتصادی در فضاهای هنری شکل می گیرد.
او افزود: اینکه صرفاً دولت ها حامی هنر و هنرمندان باشند، خوب نیست؛ چونکه اگر اینگونه باشد بعنوان مثال هنرمندان مجسمه ساز باید فقط منتظر فراخوان های شهرداری و دولت بمانند؛ ازاین رو باید هنر از سمت مردم مورد استقبال قرار بگیرد و به سفارش آنها تولید شود تا هم میزان تولید افزایش یاید و هم اینکه اقتصاد هنر رونق پیدا کند.
شیخ الحکمایی خاطرنشان کرد: البته این مورد نیازمند فرهنگ سازی است. مردم باید بدانند که یک اثر هنری می تواند علاوه بر تلطیف کردن فضای خانه، ارزش افزوده هم داشته باشد. در این میان یکی از مهمترین نهادهایی که می تواند در این حوزه موثر باشد، آموزش و پرورش است؛ این نهاد می تواند دانش آموزان را با هنر آشنا کند و به آنها بیاموزد که چگونه می توانند هنر را به خانه بیاورند و علاوه بر بهره مندی زیبایی شناسانه، سود مالی هم داشته باشند. طبیعتا این دانش آموزان در آینده علاقه مند، مخاطب و مشتری هنر می شوند و با چنین نسلی است که هنرهای تجسمی می تواند در آینده به جایگاه اصلی خودش نزدیک شود.1399/03/10
12:48:19
5.0 / 5
2156
تگهای خبر: آموزش , تئاتر , زیبایی , سینما
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است